کرج، خیابان شهید بهشتی،نرسیده به سه راه گوهردشت،ولیعصر 5
چه زمانی باید تست کروتا انجام داد

چه موقع باید تست کرونا داد؟

آیا می توان با استفاده از تست سواب بینی مشخص کرد؟

PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) نوعی آزمایش تشخیصی COVID-19 است که در آن از نمونه گرفته شده توسط سواب مالیده شده به داخل بینی استفاده می شود.علاوه بر آزمایش PCR، آزمایش آنتی بادی نیز موجود است که طی آن می توان از طریق یک آزمایش خون گفت که آیا فرد مورد آزمایش در گذشته به عفونت مبتلا شده است یا خیر.

دوره انکوباسیون برای کرونا ویروس جدید حدود 5 تا 7 روز است، با این حال این دوره می تواند تا 14 روز طول بکشد. کلیه داده ها و آمارهای ارائه شده براساس داده های در دسترس عموم زمان انتشار است. ممکن است برخی اطلاعات ارائه شده قدیمی شده باشد. برای اطلاع از جدیدترین اطلاعات در مورد شیوع COVID-19 از coronavirus hub  دیدن کنید و  live updates page را دنبال کنید.

از آنجا که آزمایش های بیشتری برای COVID-19 به مردم عرضه می شوند، ممکن است در انتخاب آزمایش دچار تردید شوید.آزمایشات مربوط به COVID-19 شامل آزمایش PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) است که در آن از نمونه گرفته شده توسط سواب بینی استفاده می شود. همچنین آزمایش آنتی بادی نیز موجود است که در آن با یک آزمایش خون می توان گفت که آیا فرد مورد آزمایش در گذشته به عفونت مبتلا شده است یا خیر 

با این اوصاف، آیا باید منتظر ماند تا علائم کرونا ویروس بروز کند و آنگاه آزمایش داد؟ یا ارزشش را دارد که با آزمایش آنتی بادی پیش دستی نموده و دریابیم که آیا در گذشته به عفونت مبتلا شده ایم یا خیر؟

آزمایش کرونا

امیرا روس (Amira Roess)، استاد دانشگاه جورج میسون و دارای دكترای بهداشت سراسری و اپیدمیولوژی، به Healthline چنین گفت: افرادی كه در تماس نزدیكی با یك مورد تائید شده مبتلا به COVID-19 قرار داشته اند، باید فارغ از داشتن یا نداشتن علائم بیماری آزمایش شوند. وی افزود: "با شناسایی افرادی که مثبت بودن آنها در ابتلا به COVID-19 در آزمایش کرونا ویروس، زودهنگام و در مراحل ابتدایی بیماری و قبل از بروز علائم بیماری و پیش اجرای مداخلات بهداشت عمومی مشخص شده باشد، می توان از درصد زیادی از عفونت ها جلوگیری نمود. این امر مهم است چراکه آموخته ایم عفونت بدون علامت علت اصلی همه گیر شدن این بیماری است. شناسایی افراد بدون علامت به ما امکان جلوگیری از انتشار ویروس را می دهد."

راس می افزاید: از طرف دیگر، افرادی که سابقه مواجهه با افراد مبتلا را ندارند و هیچ علائمی نیز ندارند باید آزمایش شوند.دوره انکوباسیون ویروس در حدود 5 تا 7 روز است، اما این طول این دوره می تواند تا 14 روز نیز باشد.

دکتر ابرار کاران (Abraar Karan)، پزشک داخلی در بیمارستان Brigham and Women’s Hospital  و دانشکده پزشکی Harvard می گوید: اگر پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، خیلی زود آزمایش شوید ممکن است که جواب آزمایش منفی کاذب شود. مثبت بودن PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) بدین معنی است که در نمونه گرفته شده شما RNA ویروسی ردیابی شده است. کاران می گوید: "این امر لزوماً به معنای آلوده بودن شما به عفونت نیست". مطالعات نشان داده است که با وجود مثبت بودن PCR در بعضی افراد، حدود 9 تا 10 روز بعد همچنان میزان قابل كشت ویروس بسیار کم یا در حد صفر بوده است. این بدان معنی است که این افراد به ویروس مبتلا شده و آزمایش آنها مثبت شده، با این حال مدت طولانی بعد از ابتلایشان عامل سرایت عفونت به دیگران نبوده اند. با این حال، PCR می تواند پس از شروع فعال عفونت، برای چندین هفته مثبت بماند. کاران می افزاید: "این بدان معنی است که RNA ویروسی در شما تشخیص داده می شود، اما عامل انتقال عفونت به دیگران نیستید."

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گوید که یک آزمایش مثبت بدان معنی است که شما باید 10 روز در خانه قرنطینه شوید.

دکتر سوفیا یوه (Sophia Yohe)، مدیر آزمایشگاه تشخیص مولکولی دانشگاه مینه سوتا و مدیر پزشکی آزمایشگاه COVID-19، اظهار می کند که آزمایش COVID-19 تنها در حالتی می تواند به شما کمک می کند که بخواهید از خود و دیگران محافظت کنید. دکتر سوفیا یوه می گوید: "اگر برای کرونا PCR مثبت هستید و قصد ندارید که خود را قرنطینه کنید، انجام این آزمایش بیهوده است. "

آزمایش آنتی بادی

تست آنتی بادی با بررسی سطح ایمونوگلوبولین M (IgM)  و ایمونوگلوبولین G (IgG)  می تواند به شما بگوید که آیا اخیراً به عفونت مبتلا شده اید یا خیر. دکتر ایمی کارگر (Amy B. Karger) مدیر پزشکی آزمایشگاه University of Minnesota Health West Bank  می گوید: "آزمایش آنتی بادی باید در افرادی انجام شود که  با وجود داشتن علائم COVID-19 به آزمایش PCR  برای COVID-19 دسترسی فوری ندارند." تولید آنتی بادی ها به طور معمول حدود یک یا دو هفته پس از شروع علائم اتفاق می افتد. وی می افزاید به همین دلیل است که اگر علائم کمتر از یک هفته ماندگار باشد، تست آنتی بادی برای اهداف تشخیصی ایده آل نیست. دکتر کارگر می گوید آزمایش آنتی بادی برای کسانی که 8 روز از شروع علائم آنها نگذشته باشد، توصیه نمی شود. وی به Healthline گفت: "در این افراد که علائمشان بیش از 8 روز نبوده است، برای تشخیص دقیق باید فقط از آزمایش COVID-19  (با آزمایش PCR) استفاده شود." افراد ممکن است در آن بازه زمانی هنوز آنتی بادی تولید نکرده باشند، بنابراین احتمال بالایی برای داشتن نتیجه منفی کاذب وجود دارد. علاوه بر این، در رابطه با میزان دقت این تست ها نگرانی هایی وجود دارد.

در اوایل ماه فوریه 2020، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به authorizedTrusted Source اجازه داد تا برای شناسایی کرونا ویروس جدید از این آزمایشات استفاده کند. این بدان معناست که آزمایشات را می توان قبل از ارزیابی کارآیی آنها توسط FDA، عرضه نمود.

چه هنگام باید تحت هر دو تست قرار گرفت

دستورالعملهای فدرال به افراد توصیه می كند 9 تا 14 روز پس از شروع علائم تحت هر دو تست قرار بگیرند.آزمایش آنتی بادی برای افراد بدون علامتی عفونت مفید است که 14 روز قبل یک بیماری شبیه COVID-19 را تجربه کرده اند.همچنین آزمایش آنتی بادی برای فردی که 14 روز قبل در مواجهه با فردی مبتلا به COVID-19 قرار داشته، مفید است. در این موارد می توان تعیین کند که آیا در گذشته به ویروس آلوده شده اید یا خیر.  کارشناسان هنوز به طور قطعی اظهار نکرده اند که داشتن آنتی بادی به معنای مصونیت در آینده است، با این حال شواهد این امر را تأیید می کنند. علاوه بر این، ممکن است از آزمایش آنتی بادی نتیجه مثبت کاذب گرفت، به خصوص اگر هیچ علائمی از COVID-19 نداشته باشید.

دکتر کارگر می گوید: "تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد این مسائل مهم نداشته باشیم، متخصصان توصیه نمی کنند که با مشاهده مثبت بودن آزمایش آنتی بادی، فرض را بر مصون بودن قرار دهید."

دکتر کارگر می گوید: "اگر آزمایش آنتی بادی شما مثبت شده، حفظ فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک را همچنان ادامه دهید. کار زیادی نمی شود انجام داد. این آزمایش صرفا اطلاعاتی در مورد تاریخچه قرار گرفتن فرد در معرض کرونا ویروس جدید ارائه می دهد و دلالت قطعی به اقدامات خاصی ندارد."

آزمایش مجدد

اگر قبلاً آزمایش PCR داده اید ولی اکنون باز هم در معرض ویروس قرار دارید یا علائم در شما ایجاد شده، باید دوباره آزمایش شوید.CDCTrusted Source  یه آن دسته از کارکنان مراقبت های بهداشتی ای که تست PCR مثبت داشته اند ولی طی 24 ساعت دو نمونه متوالی جمع آوری نموده اند و جواب هر دوی این آزمایش ها بطور جداگانه منفی شده، توصیه می کند که می توانند با خیال راحت به سر کار خود برگردند.

دکتر سوفیا یوه می گوید متاسفانه در مورد این سوال كه آیا افراد بدون علامت و فاقد مواجهه قبلی با ویروس كه قبلاً تست PCR آنها منفی شده، باید آزمایش دوره ای داشته باشند یا خیر، داده های کاف

 

پرسش و پاسخ ها

افسانهپنجشنبه, 8 آبان 1399

سلاام من همکارم تستش مثبت شد و علابم داشت به ماهم گفتند بریم و تست بدیم که من علایم بالینی نداشتم ولی همیشه التهاب گلو دارم جواب تست مثبت بود و الانم که یک هفته میگذره علائم بالینی کرونا رو ندارم برای برگشت به کار باید مجدد تستبدم؟!

مهدی جباری سه شنبه, 6 آبان 1399

سلام و خسته نباشید.من حدود 7 روز پیش از یه مسافرت کاری برگشتم.از چهار روز قبل سرفه های خشک میکنم اشتها ب غذا دارم بو و مزه غذا رو حس میکنم. جاییم درد نمیکنه فقط سرفه های خشک آیا علائم کرونا هست؟؟ نیاز به آزمایش دارم؟؟؟

ابوالفضل مهرابیسه شنبه, 6 آبان 1399

با سلام مادر من درتاریخ 99/8/5 تست ازمایش خون داد و نتیجه اش مثبت شده هر از گاهی گلوش درد میکنه خیلی شدید نیستش بدنش انگار کتکش زده باشن خیلی درد داره وگاهی هم سر درد معمولی داره میخوام بپرسم تستش چقدر مطمئنا مثبته و من هم گرفتم یا نه چون تو خونه گوچیک با یه اتاق 12 متری زندگی میکنیم خودمم راحت یه هفته شایدم بیشتر هستش احساس درد نه ولی سنگینی قفسه سینه دارم وخیلی زود خسته میشم و نفسم به شماره میافته ضمنا سن مادرم 49 ومن 31 ومتأسفانه هر دو چاق و تنبلیم وفشار خون هم داریم وقرص لوزارتان اچ مصرف میکنیم .

امکان ابتلای شما هم وجود دارد برای معاینه به پزشک مراجعه کنید بهترین تست برای این مرحله تست PCR است

مارالجمعه, 2 آبان 1399

سلام وقت بخیر من ۶ روز پیش این علائمو داشتم سوزش چشم،کمی حس سرما و لرز و خارش قفسه سینه البته هروقت سرما میخورم این علائمو دارم ضمن اینکه سینوزیت خفیف دارم و طبق گفته پزشک قبل از شروع علائم کمی عفونت ناشی از سرماخوردگی های قبلی توی بدنم و همچنین بینیم مونده بود توی این ۶روز مایعات زیاد مصرف کردم و از خونه بیرون نرفتم فقط با اعضای خانواده در ارتباط بودم البته با ماسک و از اون علائم دیگه هیچکدوم رو ندارم جز اینکه الان بعضی از بوها و مزه ها رو متوجه نمیشم در واقع دهانم به ترشی و تندی واکنش نشون‌میده یعنی حسشون میکنم اما طعمشونو نمیفهمم نمیدونم متوجه منظورم میشید یا نه و بعضی از بوها مثل‌لاک و الکل رو‌ حس میکنم بعضیا رو نه بینیم هم خیلی کم کیپ هست آیا میتونه کرونا باشه با‌توجه به اینکه علائمی ندارم لازم هست تست بدم و ارتباط با خانواده رو باید محدود کنم؟

شما که یک هفته قرنطینه بوده آید یک هفته دیگر هم قرنطینه را ادامه بدهید بعد تست خون بدهید یا اینکه به پزشک مراجعه کنید تا معاینه دقیق شوید

میلادسه شنبه, 29 مهر 1399

سلام ایا سرما خوردگی میتونه برمثبت بودن تستی که از حلق نمونه برمیدارن تاثیر بزاره

فهیمهدوشنبه, 28 مهر 1399

سلام  من تو جمع یه سری از دوستام بودم ۴روز بعد متوجه شدیم یکی از دوستان تست کروناشون مثبت شده من هیچ علائمی نداشتم اما تست pcr دادم و جوابش منفی بود ایا ممکنه بخاطر این باشه که علائم ندارم؟یا اینکه جوابش صحیحه و اینکه میتونم پیش خانوادم برم یا خیر؟

می تونید تا یک هفته خود را قرنطینه کنید بعد تست مجدد بدهید

مرجان عبداله زادهدوشنبه, 28 مهر 1399

سلام وقت بخير متاسفانه عموي بنده در اثر كرونا جان خودرا از دست داد.مجبور به رفتن به مراسم خاكسپاري شديم ولي بازررعايت پروتكل هاي بهداشتي تماس مستقيم با كسي نداشتيم و فاصله ها رعايت شد و به مزار هم كه نميتوانستيم نزديك شيم متاسفانه پدرم امروز گلودرددارد ميتواند كرونا گرفته باشد البته همسر و بچه ي عموم هم كرونا داشتن پس مستوانست افرادي مشكوك در مراسم حضور داشته باشد و يك مورد ديگر اين بود كه يك نفر زن عموي من را بغل كرد و بعد پدر مرا البته من همان موقع تمامي لباس پدرم را ضدعفوني كردم و اين آغوش گرفتن با زدن دو ماسك و در فضاي آزاد بود ممكن است راهنمايي كنيد پدرم تست بدهد و چه زماني

رعایت قرنطینه را کنند شنبه برای معاینه به پزشک مراجعه کنند

Fatemeيكشنبه, 27 مهر 1399

سلام خواهرم کرونا داره ولی خفیف و منم 24 ساعت قبل باهاشون بودم.و الان کمی فقط گلوم خشکی میکنه و هیچ علائم دیگه ای ندارم و دوروز هم عرق زیاد کردم.و بعضی وقتاهم تک سرفه میکنم.آیا نیازی به تست هست؟

حتما از الان خود را قرنطینه کنند در اولین فرصت جهت معاینه به پزشک مراجعه کنند

سمانه نیک زاديكشنبه, 27 مهر 1399

من از دیشب یک گلو درد خفیف و سرفه های کم و خلط دار دارم و سر درد  و کمی بی حال ممکن است که کرونا باشد ؟ نیاز به به pcr است؟

می تواند علائم کرونا باشد برای معاینه به پزشک مراجعه کنید

شبنم باقریيكشنبه, 27 مهر 1399

من سه روز قبل تست دادم ولی هیچ علامتی نداشتم فقط گلو درد جواب تست مثبت شد ولی با ویروس کم وضعیف تشخیص داده شد ایا ممکن است جواب مثبت اشتباه باشد

درصد قابل توجهی از افراد علی رغم داشتنPCRمثبت علامت بالینی ندارند

غزل نعیمیيكشنبه, 27 مهر 1399

سلام من پنج روزه که حس چشایی و بویاییمو از دست دادم ی تب کمی هم دارم که هی خوب میشه دوباره برمیگرده من بعد 14 روز باید برم سرکار میخوام بپرسم که چه تستی باید انجام بدم قبل اینکه برم سرکار ؟؟؟

حتما خود را قرنطینه کنید و به پزشک برای معاینه مراجعه کنید .

عبديكشنبه, 27 مهر 1399

با سلام من روز جمعه هر 10 دقیقه چندتا سرفه خفیف می کردم و در داخل آب در حال کشاورزی بودم شب فقط سردی شدیدی توی استوخوانهام احساس می‌کردم تا چند ساعت همون موقع رفتم آزمایش خون و سی تی اسکن برام نوشتند وانجام دادم و جواب هردو منفی شد آیا می شود و بعد از چند روز حس بویایی و چشاییم را از دست دادم؛ از آن روز به نوبت همسر و دو فرزندم نیز دچار تب و لرز شده وحس بویایی و چشاییشون را از دست دادن و پنج شنبه رفتم تست پی سی آر آیا به آن دوتا تست میشه اطمینان (خون و سی تی اسکن) کرد و بعد گذشت حدود یک هفته از علائم تست پی سی آر مشخص میکنه که کرونا دارم یا نه؟

به دلایل مختلف از جمله باقی ماندن اجزای ویروس، تست PCR می تواند تا مدتها مثبت باقی بماند.

اله وردیيكشنبه, 27 مهر 1399

سلام  من سه روزه بدن درد شدید دارم هیچ علایم دیگه ای ندارم فقط جوری بدنم درد میکنه انگار ۱۰ نفر کتکم زدن به نظرتون چیکارکنم؟

حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید

عبدالهشنبه, 26 مهر 1399

سلام خسته نباشید من از ۳ روز قبل پس از بازگشت از مسافرت تب به همراه بدن درد را تجربه میکنم که با استامینوفن آن را کنترل میکنم از امروز اسهال هم شدم و بی اشتها هستم و از ۳ روز پیش در قرنطینه خانگی بنظر جنابعالی در حال حاضر نیاز به تست pcr دارم یا خیر؟با تشکر

شما برخی علائم اصلی کرونا را دارا می باشید جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید می توانید تست PCRبدهید .

پریساشنبه, 26 مهر 1399

سلام. بنده پرسنل بیهوشی هستم. ۵روز پیش از یک نفر که به ظاهر هیچ علامتی نداشت رگ گرفتم. همان روز نتیجه pcr شخص مثبت شد. در حال حاضر هیچ علامتی ندارم، آیا نیاز به انجام pcr دارم؟

چند روز شرایط قرنطینه را حفظ کنید اگر باز هم علامتی نداشتید انجام تست ضروری نیست.

داودجمعه, 25 مهر 1399

سلام دوروز بعد از اولین علائم که کمی سردرد وبعد الان هم مقداری تب و آبریزش بینی داشتم تست pcrدادم که جوابش منفی بود ولی پزشک متخصص با توجه به اینکه مقداری غرق کرده بودم گفت علائم کرونا را داری و باید قرنطینه را ادامه بدی چراکه حدود ۳۰ درصد پاسخ های منفی کاذبند آیا درست گفته؟

بله ،گفته ایشان می تواند درست باشد.

مریمپنجشنبه, 24 مهر 1399

با سلام من محل کارم همکارم کرونا گرفت ما همگی تست پی سی اردادیم که منفی سد و همکار کنار دستیم مثبت شدو که بعد از دادن تست یک روز باهاش در تماس بودم ایا نیتز هست که دوباره تست پی سی ار بدم و در حال حاضر فقط کف پام و پام درد مبکنه و چشام حالت سرماخوردگی داره

مقررات قرنطینه را در منزل برای خود اجرا کنید بعید از تعطیلات و در صورت داشتن علائم بیماری جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

سمانهپنجشنبه, 24 مهر 1399

سلام.من در تاریخ ۱۹ مهر گردن درد شدید داشتم که رفتم دکتر بعد تست خون مثبت شد چون ۲تا بچه کوچیک دارم و شیری بعد ۲روز تست pcr دادم و جواب منفی بود ولی هنوز درد گردن دارم ولی نه به شدت قبل .آیا ممکنه تست کاذب بوده باشه؟

سلام در شروع بیماری تست PCR مثبت می شود و بعد از دو هفته تست خون نتایجش مشخص می شود.یعنی وقتی تست خون داده اید حداقل ۲هفته از شروع بیماری می گذشته است و جواب تست صحیح بنظر میرسد.

نازنینپنجشنبه, 24 مهر 1399

با سلام مادرم حدود 10 روز پیش علائم سرماخوردگی داشتند سه روز پیش تست pcr دادند و مثبت بود الان با توجه به اینکه حال عمومی ایشون بهتر هست آیا امکان خطر وجود داره ؟ از طرفی من با ایشون زندگی میکنم و تو این چند روز مرتب باهم در تماس بودیم ولی هیچ علائمی جز خشکی گلو و گاهاً تک سرفه ندارم آیا لازمه تست pcr بدم ؟

امکان خطر وجود دارد یا خودتان را ۲ هفته قرنطینه کنید و یا برای اطمینان بیشتر می توانید تست بدهید.

ناشناسسه شنبه, 22 مهر 1399

سلام،من آزمایش خون برای کرونا دادم،مثبت بود،از علائم ھم فقط تب دارم،آیا قطعا کرونا دارم؟

عرفانسه شنبه, 22 مهر 1399

سلام من ۷.۱۴تست pcrدادم بدون هیچ علائمی ولی مثبت شد از همون روز قرنطینه هستم بازم بدون هیچ علائمی به نظرتون من تا چه زمانی قرنطینه باشم وکی تست بدم وچه نوع تستی؟ممنون

رضادوشنبه, 21 مهر 1399

ببخشید این حس بویایی و چشایی کی خوب میشه؟!

به مرور بهتر می شود زمان دقیقی را نمی توان گفت.

گیتیدوشنبه, 21 مهر 1399

سلام ۱۳ روز پیش مهمانی داشتم که دو روز بعد از اینکه از خانه ما رفتن علائم کرونا پیدا کردن و تستشون مثبت شد . از سه روز پیش حالت سرماخوردگی دارم البته بدون سرفه بدون گلو درد و بدون تب و آبریزش از بینی . فقط بدن درد دارم و سر درد و بی حالی سرماخوردگی میخواستم بدونم میتونه کونا باشه. چه اقدامی بکنم .ممنون

احتمال کرونا هم می تواند باشد بهترین کار مراجعه به پزشک است.

سپهريكشنبه, 20 مهر 1399

سلام در تاریخ۱۶ مهر من با درد و سوزش در قفسه سینه و از روز ۱۷ مهر با علایم سرماخوردگی یعنی بی حالی و خستگی مواجه شدم ۱۸ ۱۹ ۲۰ هم تب ۳۸ درجه دارم ولی خوب با خوردن قرص استامینوفن اون رو کنترل کردم و اینکه با تجویز پزشک آزیترومایسین رو برای ریسک کرونا شروع کردم و باعث شده علائمم کمتر بشه ولی با این حال که ۳ روزه دارم میخورم این قرص هارو ،بازم ابریزش و حس بویایی و چشاییم ضعیف شده با این همه به نظر شما کرونا هستش و ابنکه تست pcr بدم؟

این علائم می تواند مطرح کننده کرونا باشد برای معاینه به پزشک مراجعه کنید

علیيكشنبه, 20 مهر 1399

باسلام ، من در روز یکشنبه بیست و سوم شهریور ماه با سوزش گلو و بدن درد ، تست pcr دادم و متاسفانه جوابش مثبت شد. پس از دو هفته و برطرف شدن کلیه علائم، مجددا برای برگشتن به کار، تست دادم ولی باز مثبت شد. برای بار سوم در تاریخ شانزدهم مهر تست pcr و آنتی بادی دادم که نتیجه pcr مثبت شد igm=9.2 و igg=7.2 بود. حالا با توجه به اینکه چهار هفته از زمان ابتلای بنده گذشته و علائمی ندارم، چه زمانی باید به کار خود برگردم؟ آیا مجدداً باید تست بدهم و تا زمان منفی شدن تست pcr در قرنطینه بمانم یا با توجه به گذشت چها هفته از زمان ابتلا میتوان به محل کار مراجعه نمایم؟ با تشکر

بهترین تست برای شما انجام تست سرولوژی می باشد

سهيلجمعه, 18 مهر 1399

من از هست روز پيش با بدن درد وكمي گلو درد و اسهال شروع به قرنطينه كردم بعد گذشت يك هفته بدن درد و گلو درد رفع شده ولي در روز يك بار هنوز  إسهال ميشم الان بهتره كدوم تست رو انجام بدم 

تست آنتی بادی

موسیپنجشنبه, 17 مهر 1399

سلام همسر من ۱۴ روز پیش با علائم کرونا قرنطینه شدند و تست pcrشون هم مثبت شد بعد ۲ هفته باز تست pcr دادن باز مثبته البته دیگه علایمی ندارن چی کار کنیم؟ ما یک پسر ۲ ساله داریم و نگرانم که اگر برگردیم به منزل همسرم ناقل باشن

تست انتی بادی انجام یشه

یاس پنجشنبه, 17 مهر 1399

همکار من ۴ روز پیش علائم آبریزش بینی و خستگی داشت .و از زمانی که تب کرد دیگه سرکار نیومده .امروز جواب تست pcr مثبت بوده . من هنوز علایمی ندارم. احتیاج به اسم هست ؟

اگر علامتی ندارید احتیاج به تست ندارید ولی بهتر است چند روز خود را قرنطینه کنید.

فاطمهپنجشنبه, 17 مهر 1399

سلام خسته نباشید خواهرم اسکن کرد و مشخص شد کرونا دارد در تاریخ 23 شهریور بعد در تاریخ 26 شهریورتستpcrدادند و مثبت اعلام شد و چهارده روز قرنطیه وبا بهبوری علایم مجددا در تاریخ 9مهرتست pcrدادند بازم مثبت شد البته مثبت ضعیف در حال حاضر ایشان سرکار می روند و مدیرشون اصرار داره مجدد تست pcrدهند در حالیکه از طرفی کارشون رو از دست می دهندچه زمان تستشون منفی میشود ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

متاسفانه تا دو ماه هم می تواند تست PCR شما می تواند مثبت باشد بهترین کار انجام تست آنتی بادی یا خون است.

صالحپنجشنبه, 17 مهر 1399

در صورت اکسپوژر با فرد ی که مثبت شده ،چه مدت زمان لازم است که بگذره وبعد تست pcr بدهم ؟

به این موضوع اشاره شده

حسنسه شنبه, 15 مهر 1399

در صورت هم صحبت شدن با فرد ی که مثبت شده به مدت دو ساعت ،چه مدت زمان لازم است که بگذره وبعد تست pcr  بدهم ؟با تشکر

در روزهای بعد می توانند تست بدهند

ليلا سلمانييكشنبه, 13 مهر 1399

با سلام و احترام اول شهريور همكارو هم اتاقي بنده با لرز و درد بدن تستPCRدادند كه مثبت شد با اين وجود روزي دو ساعت در اناق با پنجره باز بودند و مي گفتند منزل حوصله اشان سر مي رود . بعد از سه روز من لرز و سوزش عضلات بين دنده اي داشتم كه قطع نميشد و به حساب استرس بيش از اندازه ام گذاشتم. عليرغمخيلي  .اينكه رعايت خيلي  ميكردم، و بسيار حساسم دو ماسك روي هم ميزدم و رعايت كامل پروتكل هاي بهداشتي و چاي با ليوان شخصي و فاصله از افراد ،... ، بنا به توصيه همكارم روز ٥ ام PCR دادم كه مثبت شد و بسيار تعجب كردم. الان ١١ روز گذشته . ممكن است مثبت بودن كاذب باشد .

شما قطعا مبتلا هستید در قرنطینه باشید بعد از گذشت ۱۵ روز از شروع علائم می توانید با آزمایش آنتی بادی( خون) وضعیت خود را بررسی کنید.

حمیده کندریشنبه, 12 مهر 1399

۱-علایم کرونا در کودکان چگونه است؟ ۲-آیا در بزرگسالان تک سرفه یا مشاهده یکبار خلط آغشته با مقدار کم خون میتواند نشان از کرونا باشد؟ ۳-مدت زمان ابتلا به کرونا تا نمایش علائم حداقل چقدر است؟

تک سرفه نمی تواند علامت قطعی کرونا باشد.معمولا یک تا دو هفته بعد از آلودگی به ویروس علائم بالینی می تواند ظاهر شود.

حمیدهشنبه, 12 مهر 1399

سلام. من ۹۹/۷/۱۰ دچار گلودرد خفیف شدم و روز ۷/۱۱ گلودرد بهتر شد اما بتدریج حس چشایی رو از دست دادم اما حس بویایی دارم. آیا کرونا دارم؟ و اگر کرونا دارم ممکنه به اطرافیان منتقل شده باشه، چون از ابتدای این حس ماسک زدم. برای آزمایش چه تستی بدم؟ ممنونم

شما باید به پزشک مراجعه کنید بهترین تست برای این مرحله تست PCR است

مرتضیشنبه, 12 مهر 1399

سلام همکار من امروز حس بویایی و چشایی نداشت امکان دارد که کرونا باشد اگه آره باید منم تست بدم ممنون

سلام، بله امکانش هست

بنفشهپنجشنبه, 10 مهر 1399

سلام.نامزدم دیشب تب و لرز داشت ولی صبح امروز بهتر بود با اینحال ازمایش خون داد ونتیجه کرونا مثبت بود و همچنین تست pcr داده.الان من در صورت داشتن چه علائمی باید تست بدهم؟

اگر با هم زندگی می کنید تست بدهید و اگر نه،در صورت داشتن تب سردرد کاهش بویایی و چشایی بدن درد سرفه تنگی نفس و...تست بدهید

محمد جعفرپنجشنبه, 10 مهر 1399

سلام دو روز پیش مدت شش ساعت تب همراه با لرز خفیف و درد شدید ماهیچه ساق و ران پا داشتم. از دیروز تب تمام شد ولی سه بار دفع مدفوع داشتم که بار سوم اسهال بود. امروز هم تب ندارم ولی اسهال بودم. سوالم اینه که نیاز هست تست بدهم اگر نه چه زمانی باید تست بدهم. ممنون از راهنمایی شما

تست بدهید ولی بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید

سمیراپنجشنبه, 10 مهر 1399

سلام خسته نباشید همکار همسر من تست داده و مثبت شده ایشون خیلی رابطه صمیمی داشتن ولی همسر من هیچ علامتی ندارن برای اینکه ما بیرون کار میکنیم و دخترم مدرسه میره میتونه همسرم تست بده یا بدون علامت هست جواب درست نیست؟

سلام تا وقتی علامت ندارند نیاز به تست دادن نیست

میریپنجشنبه, 10 مهر 1399

من چند ماه هست که خانواده ام رو ندیدم، چون شاغل هستم و نگرانم که ناقل باشم.. اخیرا هم ۲ نفر از همکارانم تست pcr اشون مثبت شده و با توجه به علایمشون قرنطینه هستند اگر بخوام خانواده ام رو ببینم ،بهتره چند روز بعد از اینکه مرخصی گرفتم تست رو بدم و برم به دیدنشون؟

سلام اگر علایم ندارید وسواس نداشته باشید و نیاز به دادن تست ندارید.

صفاریسه شنبه, 8 مهر 1399

من ۲۴ ساعت پیش درمنزل کسی بودم که امروز نتیجه تست کروناش مثبت شده.چه زمانی باید تست بدم تا بدونم ایا مبتلا شدم یاخیر؟

اگر علایم بیماری ندارید نیاز به آزمایش ندارید اگر علامت پیدا کردید به پزشک مراجعه کنید.

مرجانسه شنبه, 8 مهر 1399

۲۱ روز پیش کرونا گرفتم اما ۱۴ روزم‌تموم شده از قرنطینه ام.الان‌میتونم‌تست pcr بدم یا باید صبر کنم...‌احتمالش هست‌که منفی باشه؟

سلام شما بهتر است تست خون (سرولوژی)بدهید

Taniسه شنبه, 8 مهر 1399

سلام، من ٢٢ سالمه و حدود ١٦ روز پيش جهت قوانين پرواز به آزمايشگاه دانش تبريز رفتم و تست pcr منفي بود ،بعد ٤ روز علائم سرما خوردگي در من پديدار شد ، با توجه به كنسل شدن پروازم ٣ روز بعد از پديدار شدن علائم من حس بوياييم رو مامل از دست دادم ، اما بعد ٤ روز تمام اعضاي خانواده مبتلا شدن و من هم بعد ٥ روز كامل بهبود يافتم اما خانوادم هنوز درگيرن،اما علائم خيلي خفيف مثل سرماخوردگي دارند ، تست خون داديم و طبق گفته پزشك تستمون منفي بود ، من چند روز بعد پرواز دارم و طي ٣-٤ روز اينده بايد برم تست pcr بدم ، ممكن هست بعد گذشتن ١٥ روز از بيماري در صورت كرونا بودن تست من نفي بشه ؟ يا حتما مثبت خواهد بود، ممنون ميشم پاسخ بدين

شما مثبت باشد هر چند که این احتمال بسیار کم است و در سایر بیماری های ویروسی بعد از ابتلا مقاومت به ویروس ایجاد می شود و تا مدتها فردمجددا دچار آن عفونت نمی شود.

هومن شعبانیدوشنبه, 7 مهر 1399

سلام من در تاریخ ۹۹/۰۷/۰۵تست دادم pcr مثبت شده دو روز قبل از این تاریخ علائم داشتم یعنی جمعا شده چهار روز تا خیلی حالم بد بود . الان لهترم تا چه حد ممکن مریضیم پیش بره .وچه چیزایی مصرف کنم خوراکی و دارو. کلا سرفه هم ندارم ولی سر درد دارم . ممکن بدتر بشم؟

سلام از مشکلات این بیماری این است که سیر آن قابل پیشبینی نیست و هر لحظه ممکن است حال بیمار بد شود برای سردرد ازآستامینوفن می توانید استفاده کنید.

عارفدوشنبه, 7 مهر 1399

با سلام، من در تاريخ٩٩/٠٦/٢٤تست pcrدادم كه مثبت بود. در تاريخ٩٩/٠٧/٠٥تست سرولوژي(خون)دادم، كه نتايج img وiggبه ترتيب٠/٢و٠/١بود.به نظر شما آيا من مبتلا به  كرونا بوده ام يا جواب يكي از دو تستpcr و سرولوژي كاذب ميباشد؟

سلام شما مبتلا بوده آید که آلودگی رفع شده است ولی نسبت به ویروس مقاومت پیدا نکرده اید

مهسايكشنبه, 6 مهر 1399

سلام من چهارروز پیش تب خفیفی داشتم و کمی احساس سوزش و خارش در سمت گوش چپ استامینوفن خوردم و دکتر قرص آزیترومایسین را برای احتیاط شروع کرد ولی بلافاصله هم تبم قطع شد و هم احساس سوزش و خارش گوش و بعدش هیچگونه مشکلی نداشتم تا به الان آیا باز هم نیاز هست تست pcr را انجام بدم

سلام احتیاج به دادن تست ندارید

هادیيكشنبه, 6 مهر 1399

با سلام از تاریخ 99/06/11 تست PCRمثبت بود مجدداً در تاریخ 99/07/05 تست PCR دادم بازم مثبت بود چند روز طول میکشه منفی بشم ؟ ممنونم

سلام زمان دقیقی نمی توان بیان کرد بقایای ویروس می تواند تست را مثبت کند ایشان بهتر است تست خون ( سرولوژی ) بدهند.

فاضلیسه شنبه, 1 مهر 1399

با سلام همسرم شیش روز پیش با یکی از همکارهاشون داخل مغازه صحبتی داشتن بعد از دوروز همسرم متوجه میشه که دوستش کرونا گرفته البته خفیف و در منزل قرنطینه هست الان همسرم ترسیده که کرونا گرفته باشه البته هیچ علائمی هم نداره برای تست هم گفتن زوده میخواستم بدونم الان باید چیکار کنم کی باید تست بده تا مشخص بشه؟ 

سلام اگر هیچ علامتی ندارند احتیاج به انجام دادن کاری نیست.در صورت علامت دار شدن به پزشک مراجعه نمایند در ضمن تست PCRدر شروع بیماری کاربرد دارد.

سمیه دوشنبه, 10 شهریور 1399

۶ روز پیش تب داشتم به همراه ضعف و بی حالی ایا کرونا دارم؟ بهتر است سی پی ار انجام بدم یا انتی بادی؟

اگر در حال حاضر علائم ندارید تست انتی بادی توصیه میشه

ساسانیيكشنبه, 26 مرداد 1399

در تاریخ 7مرداد 99 از سوی بیمارستان مسیح دانشوری با حضور در محل کارم اقدام به تست pcr بصورت محلول که می بایست آن را بیست ثانیه قرقره میکردیم .... نمودند. سپس تعدادی از همکاران جواب مثبت گرفتن علی الخصوص همکار نزدیک من که کارمان باهم و در کنار هم بود ولی جواب تست من منفی بود حال 19 روز از آن تاریخ میگرد و همکار من از قرنطینه بازگشته مشغول به کار هستیم طی این مدت گاها پیش آمده با نفس تنگی مواجه بشم ولی نه سرفه و نه تب داشتم و در دو سه روز گذشته همسرم هم گاها سرفه های خشک دارد در خواست داشتم با این شرایط بهتر است با کدام آزمایش اقدام کنیم یا اصلا نیازی هست اقدامی کنم یا منتظر بمانم تا علایم بیشتر شود (البته به پزشک مراجعه کردم و هر دو آزمایش را بهمراه سی تی ریه و شش را برای نوشته است) ممنون میشوم شما پزشک محترم راهنمایی ام نماید.

با سلام، با توجه به گذشت بیش از 20 روز از تماس با بیمار در صورت سرایت از ایشان آزمایش سرولوژی کرونا کافی است.مگر اینکه علائم تب,سرفه یا گوارشی...داشته باشید که باید آزمایش PCR انجام شود. آزمایش سیتو با توجه به اشعه زیاد توصیه نمیشود

پرسش شما

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شده.لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید