کرج، خیابان شهید بهشتی،نرسیده به سه راه گوهردشت،ولیعصر 5
چه زمانی باید تست کرونا انجام داد

چه موقع باید تست کرونا داد؟

آیا می توان با استفاده از تست سواپ بینی مشخص کرد؟

PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) نوعی آزمایش تشخیصی COVID-19 است که در آن از نمونه گرفته شده توسط سواپ مالیده شده به داخل بینی استفاده می شود.علاوه بر آزمایش PCR، آزمایش آنتی بادی نیز موجود است که طی آن می توان از طریق یک آزمایش خون گفت که آیا فرد مورد آزمایش در گذشته به عفونت مبتلا شده است یا خیر.

دوره انکوباسیون برای کرونا ویروس جدید حدود 5 تا 7 روز است، با این حال این دوره می تواند تا 14 روز طول بکشد. کلیه داده ها و آمارهای ارائه شده براساس داده های در دسترس عموم زمان انتشار است. ممکن است برخی اطلاعات ارائه شده قدیمی شده باشد. برای اطلاع از جدیدترین اطلاعات در مورد شیوع COVID-19 از coronavirus hub  دیدن کنید و  live updates page را دنبال کنید.

از آنجا که آزمایش های بیشتری برای COVID-19 به مردم عرضه می شوند، ممکن است در انتخاب آزمایش دچار تردید شوید.آزمایشات مربوط به COVID-19 شامل آزمایش PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) است که در آن از نمونه گرفته شده توسط سواپ بینی استفاده می شود. همچنین آزمایش آنتی بادی نیز موجود است که در آن با یک آزمایش خون می توان گفت که آیا فرد مورد آزمایش در گذشته به عفونت مبتلا شده است یا خیر 

با این اوصاف، آیا باید منتظر ماند تا علائم کرونا ویروس بروز کند و آنگاه آزمایش داد؟ یا ارزشش را دارد که با آزمایش آنتی بادی پیش دستی نموده و دریابیم که آیا در گذشته به عفونت مبتلا شده ایم یا خیر؟

آزمایش کرونا

امیرا روس (Amira Roess)، استاد دانشگاه جورج میسون و دارای دكترای بهداشت سراسری و اپیدمیولوژی، به Healthline چنین گفت: افرادی كه در تماس نزدیكی با یك مورد تائید شده مبتلا به COVID-19 قرار داشته اند، باید فارغ از داشتن یا نداشتن علائم بیماری آزمایش شوند. وی افزود: "با شناسایی افرادی که مثبت بودن آنها در ابتلا به COVID-19 در آزمایش کرونا ویروس، زودهنگام و در مراحل ابتدایی بیماری و قبل از بروز علائم بیماری و پیش اجرای مداخلات بهداشت عمومی مشخص شده باشد، می توان از درصد زیادی از عفونت ها جلوگیری نمود. این امر مهم است چراکه آموخته ایم عفونت بدون علامت علت اصلی همه گیر شدن این بیماری است. شناسایی افراد بدون علامت به ما امکان جلوگیری از انتشار ویروس را می دهد."

راس می افزاید: از طرف دیگر، افرادی که سابقه مواجهه با افراد مبتلا را ندارند و هیچ علائمی نیز ندارند باید آزمایش شوند.دوره انکوباسیون ویروس در حدود 5 تا 7 روز است، اما این طول این دوره می تواند تا 14 روز نیز باشد.

دکتر ابرار کاران (Abraar Karan)، پزشک داخلی در بیمارستان Brigham and Women’s Hospital  و دانشکده پزشکی Harvard می گوید: اگر پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، خیلی زود آزمایش شوید ممکن است که جواب آزمایش منفی کاذب شود. مثبت بودن PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) بدین معنی است که در نمونه گرفته شده شما RNA ویروسی ردیابی شده است. کاران می گوید: "این امر لزوماً به معنای آلوده بودن شما به عفونت نیست". مطالعات نشان داده است که با وجود مثبت بودن PCR در بعضی افراد، حدود 9 تا 10 روز بعد همچنان میزان قابل كشت ویروس بسیار کم یا در حد صفر بوده است. این بدان معنی است که این افراد به ویروس مبتلا شده و آزمایش آنها مثبت شده، با این حال مدت طولانی بعد از ابتلایشان عامل سرایت عفونت به دیگران نبوده اند. با این حال، PCR می تواند پس از شروع فعال عفونت، برای چندین هفته مثبت بماند. کاران می افزاید: "این بدان معنی است که RNA ویروسی در شما تشخیص داده می شود، اما عامل انتقال عفونت به دیگران نیستید."

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گوید که یک آزمایش مثبت بدان معنی است که شما باید 10 روز در خانه قرنطینه شوید.

دکتر سوفیا یوه (Sophia Yohe)، مدیر آزمایشگاه تشخیص مولکولی دانشگاه مینه سوتا و مدیر پزشکی آزمایشگاه COVID-19، اظهار می کند که آزمایش COVID-19 تنها در حالتی می تواند به شما کمک می کند که بخواهید از خود و دیگران محافظت کنید. دکتر سوفیا یوه می گوید: "اگر برای کرونا PCR مثبت هستید و قصد ندارید که خود را قرنطینه کنید، انجام این آزمایش بیهوده است. "

آزمایش آنتی بادی

تست آنتی بادی با بررسی سطح ایمونوگلوبولین M (IgM)  و ایمونوگلوبولین G (IgG)  می تواند به شما بگوید که آیا اخیراً به عفونت مبتلا شده اید یا خیر. دکتر ایمی کارگر (Amy B. Karger) مدیر پزشکی آزمایشگاه University of Minnesota Health West Bank  می گوید: "آزمایش آنتی بادی باید در افرادی انجام شود که  با وجود داشتن علائم COVID-19 به آزمایش PCR  برای COVID-19 دسترسی فوری ندارند." تولید آنتی بادی ها به طور معمول حدود یک یا دو هفته پس از شروع علائم اتفاق می افتد. وی می افزاید به همین دلیل است که اگر علائم کمتر از یک هفته ماندگار باشد، تست آنتی بادی برای اهداف تشخیصی ایده آل نیست. دکتر کارگر می گوید آزمایش آنتی بادی برای کسانی که 8 روز از شروع علائم آنها نگذشته باشد، توصیه نمی شود. وی به Healthline گفت: "در این افراد که علائمشان بیش از 8 روز نبوده است، برای تشخیص دقیق باید فقط از آزمایش COVID-19  (با آزمایش PCR) استفاده شود." افراد ممکن است در آن بازه زمانی هنوز آنتی بادی تولید نکرده باشند، بنابراین احتمال بالایی برای داشتن نتیجه منفی کاذب وجود دارد. علاوه بر این، در رابطه با میزان دقت این تست ها نگرانی هایی وجود دارد.

در اوایل ماه فوریه 2020، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به authorizedTrusted Source اجازه داد تا برای شناسایی کرونا ویروس جدید از این آزمایشات استفاده کند. این بدان معناست که آزمایشات را می توان قبل از ارزیابی کارآیی آنها توسط FDA، عرضه نمود.

چه هنگام باید تحت هر دو تست قرار گرفت

دستورالعملهای فدرال به افراد توصیه می كند 9 تا 14 روز پس از شروع علائم تحت هر دو تست قرار بگیرند.آزمایش آنتی بادی برای افراد بدون علامتی عفونت مفید است که 14 روز قبل یک بیماری شبیه COVID-19 را تجربه کرده اند.همچنین آزمایش آنتی بادی برای فردی که 14 روز قبل در مواجهه با فردی مبتلا به COVID-19 قرار داشته، مفید است. در این موارد می توان تعیین کند که آیا در گذشته به ویروس آلوده شده اید یا خیر.  کارشناسان هنوز به طور قطعی اظهار نکرده اند که داشتن آنتی بادی به معنای مصونیت در آینده است، با این حال شواهد این امر را تأیید می کنند. علاوه بر این، ممکن است از آزمایش آنتی بادی نتیجه مثبت کاذب گرفت، به خصوص اگر هیچ علائمی از COVID-19 نداشته باشید.

دکتر کارگر می گوید: "تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد این مسائل مهم نداشته باشیم، متخصصان توصیه نمی کنند که با مشاهده مثبت بودن آزمایش آنتی بادی، فرض را بر مصون بودن قرار دهید."

دکتر کارگر می گوید: "اگر آزمایش آنتی بادی شما مثبت شده، حفظ فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک را همچنان ادامه دهید. کار زیادی نمی شود انجام داد. این آزمایش صرفا اطلاعاتی در مورد تاریخچه قرار گرفتن فرد در معرض کرونا ویروس جدید ارائه می دهد و دلالت قطعی به اقدامات خاصی ندارد."

آزمایش مجدد

اگر قبلاً آزمایش PCR داده اید ولی اکنون باز هم در معرض ویروس قرار دارید یا علائم در شما ایجاد شده، باید دوباره آزمایش شوید.CDCTrusted Source  یه آن دسته از کارکنان مراقبت های بهداشتی ای که تست PCR مثبت داشته اند ولی طی 24 ساعت دو نمونه متوالی جمع آوری نموده اند و جواب هر دوی این آزمایش ها بطور جداگانه منفی شده، توصیه می کند که می توانند با خیال راحت به سر کار خود برگردند.

دکتر سوفیا یوه می گوید متاسفانه در مورد این سوال كه آیا افراد بدون علامت و فاقد مواجهه قبلی با ویروس كه قبلاً تست PCR آنها منفی شده، باید آزمایش دوره ای داشته باشند یا خیر، داده های کاف

 

پرسش و پاسخ ها

بهزادجمعه, 8 مرداد 1400

سلام درجواب ندا و آرزو خانم و فرشاد نیا ،بله تست موردنیاز هست. درجواب محمد جواد جان بعد از ۱۴ روز قرنطینه از اولین علایم ، تست انجام شود. درجواب سعید آقا ، شما بعد ۱۴ روز ناقل نیستید ولی تا ۳ هفته احتمال تست مثبت وجود دارد درجواب آقای ملکی ،شما فرض بر کرونا بگذارید و بعد از ۷ روز تست خون بدهید.

رضاجمعه, 8 مرداد 1400

سلام ببخشید من ۱۴ روز پیش کرونا گرفتم خوب شدم و الان هیچ علائمی ندارم الان یه ازمایش ریه و خون و کرونا دارم واسه عمله بینیم خاستم بپرسم ببینم که بعداز۱۴ روز این تستارو بدم امکان داره تستم مثبت شه یا ناقل باشم یا هنوز بعد ۱۴ روز قرنطینه کرونا تو بدنم باشه تروخدا جواب بدید آخه الکی نرم ازمایش بدم؟

محمد محسنی سارویپنجشنبه, 7 مرداد 1400

سلام ..من ۵ روز پیش رفتم پیش دوستم....امروز پنج شنبه و فهمیدم دوستم کرونا گرفته ...امکانش هست منم به کرونا مبتلا بشم؟؟

Ndaپنجشنبه, 7 مرداد 1400

سلام .میخواستم بدونم همسرم کارمنده همکاراش تستشون مثبت بوده همسرم تست از حلق دادن جوابش منفی بود یک روز بعدش احساس لرز و سستی کردن امکانش هست مبتلا باشن باید دوباره تست بدن؟ اخه منو دختر هشت سالمم تو خونه هستیم😢

ارزو طنابندهچهارشنبه, 6 مرداد 1400

سلام. من امروز بدن درد گرفتم. رفتم دکتر سرم اینا زدم بهتر شدم. ایا من لازم هست تست بدم. بعد اینکه ازمایش خون بدم کافی یا باید ازمایش از حلق و بینی بدم ممنون میشم جواب بدین

محمد جواد چهارشنبه, 6 مرداد 1400

سلام من از 6 روز قبل دچار علائم سرماخوردگی مثل گرفتگی بینی و کمی گلو درد و کمی سر درد شدم روز دوم بدن درد و بی حالی هم اضافه شد دکتر رفتم گفت علائم کرونا ست و یک سری دارو داد و گفت که قرنطینه شوم ولی تست ندادم الان با این که تب و بدن درد ندارم ولی دو سه روز است که یهویی بویایی رو از دست دادم خواستم بدونم که چکار بایست کنم آیا صبر کنم دوران قرنطینه کامل بشه بعد تست بدهم و دوم اینکه آیا حس بویایی من کی بر میگرده چون نگران هستم

فرشادنیاچهارشنبه, 6 مرداد 1400

سلام من دورروزه بیحالم وکمی گلودرد دارم روزی یکی دوبار هم سرفه میکنم لازم هست تست بدهم

سعیدسه شنبه, 5 مرداد 1400

من الان ۱۴ روز م هست که کرونا دارم البته چند روزه حالم خوبه دیروز تست دادم مثبت شدم الان من باز ناقل م ؟ واینکه تا کی تستم مثبت میشه

ملکیسه شنبه, 5 مرداد 1400

سلام من 3روز که علایم تب ولرز و خستگی زیاد و آبریزش بینی دارم تست pcrدادم منفی بود می خواستم ببینم که کرونا هست یا نه؟

مهدیسه شنبه, 5 مرداد 1400

سلام تعدادی از همکاران بنده دچار بیماری کووید شده اند امروز هم بنده تستper دادم که منفی شد علائم خاصی هم ندارم امکان دارد بنده نیز مبتلا شده باشم

ياسمينسه شنبه, 5 مرداد 1400

سلام و وقت بخير من از ديروز درد زيادي ناحيه كمر و جناق سينه دارم و همچنين كوفتگي بدن و سرفه هاي شديد ولي تستم كه امروز جوابش اومد منفي بوده حس ميكنم بويايي و چشاييم خيلي كم شده ايا دوباره بايد تست بدم؟

Maryamدوشنبه, 4 مرداد 1400

سلام من ۲۰ تیر با یه شخص کرونای در ارتباط بودم بعد ۲۴ تیر یه تب کم و کمر درد گرفتم روز بعد به سرفه افتادم و سریع رفتم دکتر و دارو خوردم و الحمدلله بهتر شدم فقط الان خلط پشت گلو یه کم دارم که باعث سرفه ام میشه تک و توک همه ی اعضای خانواده امم درگیر شدن الان ۱۴ روز از قرنطینه ام میگذره نیاز هست برم تست بدم یانه؟ آیا باید بازم قرنطینه باشم

سمیه دوشنبه, 4 مرداد 1400

من. روز گذشته تست کرونایی دوستم‌مثبت شد با ایشون یک روزدرتماس‌بودم کی باید تست کرونا بدهم

عباسدوشنبه, 4 مرداد 1400

سلام من روز ا 23 تیر تستم مثبت شد هیج علائم هم ندارم ولی تاامروز که 4نرداد هست قرنطینه ودارو مصرف کردم چون میخواهم سرکار برم بایستی تست بدم کی برم که آزمایش دزست جواب دهد

رضادوشنبه, 4 مرداد 1400

با عرض سلام من آلرژي دارم و معمولا تمام سال درگير التهاب پشت حلق هستم سه روزه گوش چپم ملتهب شده و امروز صبح كه از خواب بيدار شدم احساس كردم گلودرد دارم نگرانم ،كي برم تست بدم

علیيكشنبه, 3 مرداد 1400

کسی که در خانه مراقب فرد کرونایی هست تا چند روز بعد مشخص میشه که ناقل هست یانه ؟

محبوبهيكشنبه, 3 مرداد 1400

سلام همسرم از چهارشنبه ۳۰تیر تب کرد تا فرداش ادامه داشت رفت تست از بینی داد گفتن منفی هست باداروهایی که مصرف کرد حالش خوب شد ولی از ظهر شنبه دوم مرداد بویاییش کم شد و تا چند ساعت بعدش کلا حس بویایی وچشایی نداره واسه همین امروز سوم مرداد دوباره رفت تست از بینی داد بازم منفی شد آیا ممکنه کرونا باشه بااینکه تستش منفی شده لطفا راهنمایی کنید ما یه بچه ۴ساله توخونه داریم خیلی نگرانیم

نرمینيكشنبه, 3 مرداد 1400

با سلام، من ۱۴ روز پیش تمام علائم کرونارو داشتم، ولی تست ندادم اما ۱۴ روز خودم رو قرنطینه کردم و پنج تا سروم و ویتامین زدم، هفته ی اول اوصاعم خیلی بد بود هم تب و لرز هم درد بدن و هم سرفه های شدید، الان روز چهارده هست و دیگه تب و بدن درد و سر درد ندارم، فقط خلط گلو و سرفه های خفیف دارم ، میخواستم ببینم اگه برم تست کرونا بدم مثبت نشون میده؟؟ و اینکه آیا کسانی که کنار من هستن از امروز امکان این هست که مبتلا بشن یا همچنان خودم رو قرنطینه کنم؟؟؟؟

اخلاق مقدميكشنبه, 3 مرداد 1400

سلام من هفت روز پیش تب و لرز داشتم وبدن درد تست کرونا دادم مثبت بود از اون روز ب بعد فقط بی اشتها شدم وتک سرفه میکنم حاله عمومیم خوبع تا چندروز بعد باید تست بدم ک منفی باشه

صنمشنبه, 2 مرداد 1400

سلام من ۱۶ تستم مثبت شد الان ۱۸ روز میگذره و حالم خوب. خواستم بدونم باز ناقل هستم؟

مهشيدشنبه, 2 مرداد 1400

سلام وقت بخير ٣١ تير ماه تست كرونا دادم با شماره ٢٩ ct و تنها علائمم كوفتگي جناغ پشتم هست تازه زايمان كردم  و ي نوزاد ٧روزه دارم و از خودم جدا كردم و جا ديگه بدون من هست شرايط خيلي سختيه خواستم ببينم تا چه زمان مطمئن بشم كرونا ندارم و اينكه با تست يا چيزي مشخص ميشه

ن .جشنبه, 2 مرداد 1400

سلام من ۴ تیرماه بدن درد و تب داشتم ولی ۱۶ تیر رفتم تست دادم و مثبت شد الان که ۲ مرداد شده ابا هنوزم مثبته؟ بعد یک سوال دیگه چه مدت بعداز تست کرونا می توانیم واکسن بزنیم ممنون میشم پاسخ بدید

امیرحسینشنبه, 2 مرداد 1400

سلام من تست کرونا دادم مثب شد ولی از علائمش فقط گلو درد شدم الانم ۶روز از تستم میگذره گلو درد ندارم فقط تب خیلی خفیف دارم کی برم تست مجدد بدم؟

پریشنبه, 2 مرداد 1400

سلام من حدودا ۸تیر علائم کرونارو احساس کردم و۱۵روز نیز در بیمارستان بستری شدم وباردار هستم به نظرتون من الان یعنی ۲مرداد برم آزمایش بدم منفی مبشه

رضایی شنبه, 2 مرداد 1400

سلام از ۱۷ تیر تستم مثبت شده الان که دوم مرداد هست هنوز تستم مثبت هست خانمم بعداز ۴ روز مثبت شد پسرم پرستارهست دو مرحله واکسن زده بازهم ایشون بعداز ۴روز کنارما بودن مثبت شد ولی با علائم خفیف تر خواستم بدونم تا کی تست ما مثبت میمونه هیچکدام تا ارائه تست منفی اجازه حضور در محل کار را نداریم لطفا اجمالا پاسخ دهید با تشکرا

با سلام یک هفته بعد از اخرین pcr تست بدهند

نگارپنجشنبه, 31 تیر 1400

سلام.وقتتون بخیر.25تیر ماه بخاطر تب و لرز و بدن درد تستpcrدادم که مثبت بود البته اولین علائم که بدن درد و کوفتگی و کمی تب بود از 3روز قبل داشتم.ضمن اینکه 22تیر تست آنتی بادی دادم که مشکلی نداشت 28تیر هم اسکن دادم درحد کم ریه م درگیر شده البته از نظر متخصص عفونی خیلی خفیف دچار شدم.برای برگشت به کار باید pcrمنفی باشه میخاستم بدونم 8مرداد آزمایش بدم pcr منفی میشه

محبوبهچهارشنبه, 30 تیر 1400

سلام من ۵روز پیش بدن درد داشتم روفتم تست pcrوادم وازمایش خونم دادم جواب هردو منفی بود الان هم حس بویایی وچشاییم رواز دست دادم میشه کرونا باشه دوباره باید تست بدم

لیلیدوشنبه, 28 تیر 1400

سلام، بعد از ۱۲روز از اولین علائم و تستpcr (مثبت) دوباره تستpcr مثبت بوده، آیا همچنان ناقل هستم و اینکه چه زمانی برای دادن تست pcr اقدام کنم؟

اصغریيكشنبه, 27 تیر 1400

سلام من تب و لرز و تک سرفه دارم و دیروز با یکی از اقوام که سرما خورده بود ارتباط داشتم ایا سرما خوردم یا کرونا دارم؟

حشمتی پوريكشنبه, 27 تیر 1400

سلام من پنجشنبه ۲۴ تیر احساس گلو درد داشتم که در نتیجه سه چهار بار حمام در طول روز و جلوی باد کولر قرار گرفتن بود شنبه ۲۶ تیر آزمایش دادم pcr دادم مثبت بود اما امروز یکشنبه ۲۷ تیر هیچ علائمی ندارم و فقط تک سرفه می‌کنم هر از گاهی دکتر هم بهم گفته بود علائم کرونا ندارم و نیازی نیست تست بدم اما من تست دادم و مثبت بود اما الان حالم خیلی خوبه و باز هم دکتر گفته بیماری خیلی خفیفی گرفتم و نیازی به قرنطینه نیست حالا چیکار کنم؟

مریميكشنبه, 27 تیر 1400

دختر کوچیکم ۵سالشه۸روز پیش ابریزش بینی و تک سرفه داشت با تب کم زیر ۳۸ بردمدکتر گفت التهاب نداره بعد ۲ روز دختر بزرگم ۱۳ سالشه فقط سرفه داشت و گلو درد و تبش ۳۷ و نیم بود فردای سرفه دخترم خودم هم سرفه داشتم وگلو درد ۱روز بعدش تست سریع کرونا دادیم برای من و دختر بزرگم منفی بودآیا احتمال داره به کرونا مبتلا شده باشیمو گلو درد

سلام اگر دو نفر همزمان منفی شدید احتمال اینکه کرونا باشد خیلی کمه ولی همچنان مراقبت هاتون رو رعایت کنید

هدی غفاریشنبه, 26 تیر 1400

سلام،هفته قبل پنجشنبه۱۷ام جایی بودم که دوروز بعدش مشخص شددونفرکروناداشتن ازنوع شدیدتب سردرد ودردقفسه سینه،من باردارهستم هفته اخرم ازدوشنبه آبریزش بینی پیداکردم و وروز هم عطسه داشتم والان خوبم دردیه گرفتگی بینی جزئی تست pcrدادم ولی جوابش هنوز حاضرنشد،یه تست دیگه دادم که یه ربعه حاضرشدجوابشم منفی دراومد ممکنه کرونانباشه وسرماخورده باشم به خاطرکولر

فاطمهشنبه, 26 تیر 1400

سلام من 2 هفته است که کرونا خفیف گرفتم و الان حالم خوبه فقط حس بویایی و چشایی ام هنوز برنگشته کی میتونم برم تست کرونا بدم که منفی باشه؟

حامد حمیدیشنبه, 26 تیر 1400

سلام وقت بخیر. یکی از دوستام ۵ شنبه ۲۴ ام علائم سرماخوردگی داشته منم پیشش بودم، ۲۵ ام تست کروناش مثبت شد، امروز ۲۶ ام هست، میخوام بدونم امروز من تست بدم اگه گرفته باشم تو تست نشون میده، چون کمتر از ۴۸ ساعت هست که من پیش دوستم بودم. الان هیچ علائمی هم ندارم، میخواستم بدونم کی تست بدم که مطمئن شم تستم جواب کاذب نداره؟؟؟؟

امیرجمعه, 25 تیر 1400

سلام ببخشید من یه سوال داشتم پدر من کروناش مثبت شده و دو شب قبل تست و یک روز قبل تست برادرم رفته ماسک پدرم رو زده میخواستم ببینم تست برادرم مثبته؟

محسنجمعه, 25 تیر 1400

با سلام من دیروز در تماس با فرد کرونا مثبت بودم.میخواستم بدونم چند روز بعد از مواجهه باید تست بدم که اگر مبتلا شدم مشخص بشه؟

حکمتجمعه, 25 تیر 1400

سلام. ماه قبل همراه علايم pcr مثبت شد. بعد ٣١روز انتی باذی دادم igm 0.35  igg 0.56  بعد ٣٧ روز دوباره تب و کوفتگی و سرفه داستم. Pcr دپباره مثبت شد. ایا میتونه مثبت کاذب باشه

حسینجمعه, 25 تیر 1400

من تست سریع از دماغ دادم جواب مثبت بود شک کردم علامی نداشتم فرداش رفتم تست دادم بعد دو روز جوابش منفی آمد میشه لطف کنید راهنمایم کنید خانمم حامله هست

سلام اگر تست pcr دادید که منفی بوده و علایمی هم ندارید به احتمال زیاد منفی هستید. برای احتیاط چند روزی مراقبت های کرونایی را رعایت کنید

رمضانعلی پنجشنبه, 24 تیر 1400

13 روز قبل چون خانمم علائم داشت، من هم تست حلق دادم و مثبت بود، دارو مصرف کردم علائم کمی داشتم، از دیروز کمی بی حال میشم الان هم آبریزش، خیلی نگرانم چرا بعد 13 روز الان علائم میده لطفا راهنمایی کنید. البته 9 ماه قبل هم کرونا داشتم

با سلام عموما بعد از دو هفته علایم کاهش پیدا میکند ولی در مواردی امکان طولانی شدن دوره نقاهت بیماری وجود دارد. بی حالی بعد تا چندین هفته بعد هم در این بیماری طبیعی است. بهتر است مجددا به پزشک مراجعه فرمایید

پرسش شما

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شده.لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید