کرج، خیابان شهید بهشتی،نرسیده به سه راه گوهردشت،ولیعصر 5
چه زمانی باید تست کرونا انجام داد

چه موقع باید تست کرونا داد؟

آیا می توان با استفاده از تست سواپ بینی مشخص کرد؟

PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) نوعی آزمایش تشخیصی COVID-19 است که در آن از نمونه گرفته شده توسط سواپ مالیده شده به داخل بینی استفاده می شود.علاوه بر آزمایش PCR، آزمایش آنتی بادی نیز موجود است که طی آن می توان از طریق یک آزمایش خون گفت که آیا فرد مورد آزمایش در گذشته به عفونت مبتلا شده است یا خیر.

دوره انکوباسیون برای کرونا ویروس جدید حدود 5 تا 7 روز است، با این حال این دوره می تواند تا 14 روز طول بکشد. کلیه داده ها و آمارهای ارائه شده براساس داده های در دسترس عموم زمان انتشار است. ممکن است برخی اطلاعات ارائه شده قدیمی شده باشد. برای اطلاع از جدیدترین اطلاعات در مورد شیوع COVID-19 از coronavirus hub  دیدن کنید و  live updates page را دنبال کنید.

از آنجا که آزمایش های بیشتری برای COVID-19 به مردم عرضه می شوند، ممکن است در انتخاب آزمایش دچار تردید شوید.آزمایشات مربوط به COVID-19 شامل آزمایش PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) است که در آن از نمونه گرفته شده توسط سواپ بینی استفاده می شود. همچنین آزمایش آنتی بادی نیز موجود است که در آن با یک آزمایش خون می توان گفت که آیا فرد مورد آزمایش در گذشته به عفونت مبتلا شده است یا خیر 

با این اوصاف، آیا باید منتظر ماند تا علائم کرونا ویروس بروز کند و آنگاه آزمایش داد؟ یا ارزشش را دارد که با آزمایش آنتی بادی پیش دستی نموده و دریابیم که آیا در گذشته به عفونت مبتلا شده ایم یا خیر؟

آزمایش کرونا

امیرا روس (Amira Roess)، استاد دانشگاه جورج میسون و دارای دكترای بهداشت سراسری و اپیدمیولوژی، به Healthline چنین گفت: افرادی كه در تماس نزدیكی با یك مورد تائید شده مبتلا به COVID-19 قرار داشته اند، باید فارغ از داشتن یا نداشتن علائم بیماری آزمایش شوند. وی افزود: "با شناسایی افرادی که مثبت بودن آنها در ابتلا به COVID-19 در آزمایش کرونا ویروس، زودهنگام و در مراحل ابتدایی بیماری و قبل از بروز علائم بیماری و پیش اجرای مداخلات بهداشت عمومی مشخص شده باشد، می توان از درصد زیادی از عفونت ها جلوگیری نمود. این امر مهم است چراکه آموخته ایم عفونت بدون علامت علت اصلی همه گیر شدن این بیماری است. شناسایی افراد بدون علامت به ما امکان جلوگیری از انتشار ویروس را می دهد."

راس می افزاید: از طرف دیگر، افرادی که سابقه مواجهه با افراد مبتلا را ندارند و هیچ علائمی نیز ندارند باید آزمایش شوند.دوره انکوباسیون ویروس در حدود 5 تا 7 روز است، اما این طول این دوره می تواند تا 14 روز نیز باشد.

دکتر ابرار کاران (Abraar Karan)، پزشک داخلی در بیمارستان Brigham and Women’s Hospital  و دانشکده پزشکی Harvard می گوید: اگر پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، خیلی زود آزمایش شوید ممکن است که جواب آزمایش منفی کاذب شود. مثبت بودن PCR (واکنش زنجیره ای پلیمراز) بدین معنی است که در نمونه گرفته شده شما RNA ویروسی ردیابی شده است. کاران می گوید: "این امر لزوماً به معنای آلوده بودن شما به عفونت نیست". مطالعات نشان داده است که با وجود مثبت بودن PCR در بعضی افراد، حدود 9 تا 10 روز بعد همچنان میزان قابل كشت ویروس بسیار کم یا در حد صفر بوده است. این بدان معنی است که این افراد به ویروس مبتلا شده و آزمایش آنها مثبت شده، با این حال مدت طولانی بعد از ابتلایشان عامل سرایت عفونت به دیگران نبوده اند. با این حال، PCR می تواند پس از شروع فعال عفونت، برای چندین هفته مثبت بماند. کاران می افزاید: "این بدان معنی است که RNA ویروسی در شما تشخیص داده می شود، اما عامل انتقال عفونت به دیگران نیستید."

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گوید که یک آزمایش مثبت بدان معنی است که شما باید 10 روز در خانه قرنطینه شوید.

دکتر سوفیا یوه (Sophia Yohe)، مدیر آزمایشگاه تشخیص مولکولی دانشگاه مینه سوتا و مدیر پزشکی آزمایشگاه COVID-19، اظهار می کند که آزمایش COVID-19 تنها در حالتی می تواند به شما کمک می کند که بخواهید از خود و دیگران محافظت کنید. دکتر سوفیا یوه می گوید: "اگر برای کرونا PCR مثبت هستید و قصد ندارید که خود را قرنطینه کنید، انجام این آزمایش بیهوده است. "

آزمایش آنتی بادی

تست آنتی بادی با بررسی سطح ایمونوگلوبولین M (IgM)  و ایمونوگلوبولین G (IgG)  می تواند به شما بگوید که آیا اخیراً به عفونت مبتلا شده اید یا خیر. دکتر ایمی کارگر (Amy B. Karger) مدیر پزشکی آزمایشگاه University of Minnesota Health West Bank  می گوید: "آزمایش آنتی بادی باید در افرادی انجام شود که  با وجود داشتن علائم COVID-19 به آزمایش PCR  برای COVID-19 دسترسی فوری ندارند." تولید آنتی بادی ها به طور معمول حدود یک یا دو هفته پس از شروع علائم اتفاق می افتد. وی می افزاید به همین دلیل است که اگر علائم کمتر از یک هفته ماندگار باشد، تست آنتی بادی برای اهداف تشخیصی ایده آل نیست. دکتر کارگر می گوید آزمایش آنتی بادی برای کسانی که 8 روز از شروع علائم آنها نگذشته باشد، توصیه نمی شود. وی به Healthline گفت: "در این افراد که علائمشان بیش از 8 روز نبوده است، برای تشخیص دقیق باید فقط از آزمایش COVID-19  (با آزمایش PCR) استفاده شود." افراد ممکن است در آن بازه زمانی هنوز آنتی بادی تولید نکرده باشند، بنابراین احتمال بالایی برای داشتن نتیجه منفی کاذب وجود دارد. علاوه بر این، در رابطه با میزان دقت این تست ها نگرانی هایی وجود دارد.

در اوایل ماه فوریه 2020، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به authorizedTrusted Source اجازه داد تا برای شناسایی کرونا ویروس جدید از این آزمایشات استفاده کند. این بدان معناست که آزمایشات را می توان قبل از ارزیابی کارآیی آنها توسط FDA، عرضه نمود.

چه هنگام باید تحت هر دو تست قرار گرفت

دستورالعملهای فدرال به افراد توصیه می كند 9 تا 14 روز پس از شروع علائم تحت هر دو تست قرار بگیرند.آزمایش آنتی بادی برای افراد بدون علامتی عفونت مفید است که 14 روز قبل یک بیماری شبیه COVID-19 را تجربه کرده اند.همچنین آزمایش آنتی بادی برای فردی که 14 روز قبل در مواجهه با فردی مبتلا به COVID-19 قرار داشته، مفید است. در این موارد می توان تعیین کند که آیا در گذشته به ویروس آلوده شده اید یا خیر.  کارشناسان هنوز به طور قطعی اظهار نکرده اند که داشتن آنتی بادی به معنای مصونیت در آینده است، با این حال شواهد این امر را تأیید می کنند. علاوه بر این، ممکن است از آزمایش آنتی بادی نتیجه مثبت کاذب گرفت، به خصوص اگر هیچ علائمی از COVID-19 نداشته باشید.

دکتر کارگر می گوید: "تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد این مسائل مهم نداشته باشیم، متخصصان توصیه نمی کنند که با مشاهده مثبت بودن آزمایش آنتی بادی، فرض را بر مصون بودن قرار دهید."

دکتر کارگر می گوید: "اگر آزمایش آنتی بادی شما مثبت شده، حفظ فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک را همچنان ادامه دهید. کار زیادی نمی شود انجام داد. این آزمایش صرفا اطلاعاتی در مورد تاریخچه قرار گرفتن فرد در معرض کرونا ویروس جدید ارائه می دهد و دلالت قطعی به اقدامات خاصی ندارد."

آزمایش مجدد

اگر قبلاً آزمایش PCR داده اید ولی اکنون باز هم در معرض ویروس قرار دارید یا علائم در شما ایجاد شده، باید دوباره آزمایش شوید.CDCTrusted Source  یه آن دسته از کارکنان مراقبت های بهداشتی ای که تست PCR مثبت داشته اند ولی طی 24 ساعت دو نمونه متوالی جمع آوری نموده اند و جواب هر دوی این آزمایش ها بطور جداگانه منفی شده، توصیه می کند که می توانند با خیال راحت به سر کار خود برگردند.

دکتر سوفیا یوه می گوید متاسفانه در مورد این سوال كه آیا افراد بدون علامت و فاقد مواجهه قبلی با ویروس كه قبلاً تست PCR آنها منفی شده، باید آزمایش دوره ای داشته باشند یا خیر، داده های کاف

 

پرسش و پاسخ ها

مهدی حیدریيكشنبه, 26 اردیبهشت 1400

سلام . من از دیروز بدن درد و سردرد دارم . بعضی وقتها هم کمی داغ میشم . لازمه تست بدم . کی ای کارو انحام بدن؟ ممنون

رضايكشنبه, 26 اردیبهشت 1400

مادرم ۲۳ روز پیش تست pcr مثبت شدن با pcr  که عددش ۱۶ بود بعد از سه هفته تست pcr  دادن دوباره و عددش ۳۵ است و ۳ هفته کلن قرنطینه بودن آیا ایشون همچنان ناقل هست و باید قرنطینه باشن؟ 

شبنم اکبریپنجشنبه, 23 اردیبهشت 1400

سلام من از روزی که همسرم تست اش مثبت شد با اینکه خودم منفی شدم اما قرنطینه شدیم هر دو، چون پسر ۲ساله ام از روز قبل از انجام تست پیش ما نبود دیگه به منزل نیوردیمش الان با گذشت ۱۰روز حال همسرم خوب شده یعنی از روز هفتم تقریلا خوب شدن، خواستم ببینم ممکنه ک کرونا منفی شده؟ میشه پسرمو ببینم

Haniچهارشنبه, 22 اردیبهشت 1400

سلام من چهار روزه ابریزش بینی دارم و داخل بینیم میسوزه ومدام عطسه میکنم خواستم ببینم لازمه که آزمایش pcr بدم یا نه ؟

هومنيكشنبه, 19 اردیبهشت 1400

سلام 18روز پیش تست pcRا من مثبت بودالان 19روز ازان مگذرد ایا باید دوباره تست پی سی ار انجام بدم یانه بای برگشت به محل کار چکار باید بکنم بعد از 19 قرنطینه لطفا راهنمایی کنید ممنونم در ضمن هیچ علایمی ندارم

نیاز نیست

رسول فاضل جوادی شنبه, 18 اردیبهشت 1400

سلام با تشکر فراوان از وقتیکه به سوالات اختصاص میدید من حدود ۸ روز قبل کوفتگی بدن گرفتم و بعداز سه روز حس بویایی را از دست دادم و هیچگونه علائم بالینی کرونا از قبیل تب سرفه لرز سردرد و... نداشتم و بعد از ۷ روز رفتم اسکن انهم منفی است و هیچگونه درگیری ریه ندارم من از کجا یا با کدوم ازمایش و کی میتونم مطمئن بشیم که دیکه کرونا دارم چون میکن por در سه چهار روز اول باید برید و ازمایش خون هم بعداز ۱۵ روز لطفا راهنمایی فرمایید

آزمایش آنتی بادی

بهمنجمعه, 17 اردیبهشت 1400

من10روزپیش تستpcrمثبت شدوتاکنون فاقدعلایم هستم تبم34واکسیزن خونم98هست ایالازمه دوباره ازمایش pcr دهم

نیاز نیست

صبا هاشم زادهپنجشنبه, 9 اردیبهشت 1400

سلام من مادرم از 3 اردیبهشت دارای علائم کرونا که از دست دادن حس بویایی و تب و سرفه است بعد فرداش به پزشک مراجعه کرد و با سی تی اسکن ریه دکتر گفت درگیر شده الان تقریبا 1 هفته میگذره از زمانی که بیماری مادرم تایید شده من و پدر و برادرم کی باید برای انجام تست کرونا اقدام کنیم و برای مادرم کی باید تست بده تا بدونیم دیگه مریض نیست؟

باسلام مادرتون 14 روز بعد علائم انتی بادی میدهند وخانواده از زمان شروع علائم میتوانید مثبت یا منفی بودن را چک کنید

محدثهشنبه, 4 اردیبهشت 1400

سلام من۵فروردین علائم کرونا داشتم تا دو هفته خودمو قرنطینه کردم و البته هفته سوم هم رعایت کردم ماسک ز م و نزدیک کسی نشدم هفته چهارم دیگه ماسکمو برداشتم و خواستم بدونم آنتی بادی دارم یا نه ۳۱فروردین تست خون دادم الان تست آنتی بادیم مثبت شده igG13.4 وigm 4 گفتن هنوز من ناقل هستم مگه میشه خواستم بدونم درسته آیا؟

باسلام برای اینکه ناقل بودن یا نبودن مشخص شود باید دوباره انتی بادی دهید

هاشمیجمعه, 3 اردیبهشت 1400

سلام وقت بخیر من حدود ۲۱ روز پیش تست pcr دادم که مثبت بود از اونموقع توی خونه قرنطینه هستم الان علائم خاصی ندارم فقط شبها یه کمی لرزش بدن و سردرد دارم و ضعف ، برای اینکه بدونم ناقل هستم یا نه باید آزمایش سرولوژی بدم ؟

باسلام بله

محیپنجشنبه, 2 اردیبهشت 1400

باسلام همسرم بعد ازپنج روز داشتن علائم تست کرونا دادن ومثبت شدن ومن یک روز بعدش تست دادم تستم منفی شد ممکنه تستم منفی کاذب باشه؟ چند روز بعد باید تست بدم؟

باسلام بله30 درصد احتمال خطا وجود داره بهتره سی تی اسکن هم انجام شه و یابه متخصص عفونی مراجعه نمایید

زهراچهارشنبه, 1 اردیبهشت 1400

سلام من علائم کرونا همرو دارم اول با اسهال و دلپیچه و تهوع بود بعد علائم تنفسی اومد.سرفه و تنگی نفس شدید و تب که دکتر برام سیتی اسکن نوشت و گفت نزدیک 40 درصد ریه هات در گیری داره.من آسم دارم و قبلا به خاطر عفونت ریه سه بار بستری شدم.برای بستری جا نبود و خونه اکسیژن داشتم گفت بیام خونه.تستpcrهم برام نوشت ولی منفی شده و من هر جا خوندم گفتن تا 30 درصد خطا داره!ولی دکتر به من گفت قرنطینه باید بشم

باسلام بله جواب منفی 30 درصد احتمال خطا داره

آترینشنبه, 28 فروردین 1400

سلام.من دو روزه تب دارم سرفه هم می کنم،کمی هم کسل هستم.از خونه تو هفته های گذشته بیرون نرفتم با فردی هم که مبتلا به ویروس بوده سروکاری نداشتم ،ایا نیازی به تست pcrویا اسکن ریه هست؟ لطفا پاسخ بدهید،خیلی نگرانم.

باسلام برای اطمینان بله

مرجان مسکرهاسه شنبه, 19 اسفند 1399

با سلام هزینه تست کرونا در منزل رو میخواستم بدونم محدوده گوهر دشت

باسلام 4135500 ریال

نازنین جعفرزادهشنبه, 2 اسفند 1399

سلام. من هفته گذشته نزدیک کسی بودم که تست کروناش مثبت شده دیروز تست دادم منفی بود و هیچ علائمی هم نداشتم و ندارم این یعنی ۱۰۰ درصد کرونا ندارم؟ یا امکان خطا هست؟

باسلام باید باید چندروز دیگر مجدد مراجعه نمایید

هماشنبه, 18 بهمن 1399

سلام، من دارم از ایتالیا میام ایران، اینجا آزمایش کرونا می دم ، می خوام بدونم وقتی میام ایران بعد چند روز دوباره می تونم تست بدم مه مطمین بشم تو هواپیما مبتلا به کرونا نشدم، برای اینکه این امکان رو ندارم که ۱۴ رو قرنطینه بشم، اگر بشه مطمین بشم که وقروسی تو هواپیما نگرفتم، کلا وقتی کسی ویروس وارد بدنش بشه بعد از چند روز تمپون نشون می ده که شخص کرونا دارد؟

باسلام بستگی به قدرت انتقال ویروس دارد

پریساپنجشنبه, 16 بهمن 1399

من سه شنبه از سفر برگشتم و فقط یک شب از خارش گلو بیدار شدم تب ندارم‌ ۳۶/۵ هستش..و در تمام سفر هم تقریبا کامل رعایت کردم حتی غذا از بیرون نخوردم. چقدر احتمال ابتلا وجود داره؟ و‌ کی میتونم تست بدم؟

باسلام باپزشک مشورت نمایید

هاشم محمدپورجمعه, 5 دی 1399

من گلوم خارش داره و صدام كمي گرفته تازه عمل قلب انجام دادم و قرص وارفارين استفاده ميكنم ازمايش كرونا انجام بدم يا نه

با پزشک مشورت کنید

Ms atiyeh Savadiسه شنبه, 2 دی 1399

سلام من ١٧ روزه قرنطينه هستم و امروز تست انتي بادي دارم كه IgG ٢/٨٤ و igM 1/33 هست و الان ۸ ۹ روزه که علایمی ندارم خیلی هم خفیف بودم  ممکنه هنوزم ناقل باشم؟ 

بعد از 14 روز امکانش کمه

Ms atiyeh Savadiسه شنبه, 2 دی 1399

سلام من ۱۷ روزه از قرنطینم میگذره و امروز تست انتی بادی دادم که igG 2/84 و igM ١/٣٣ هست  ايا هنوزم بايد قرنطينه باشم؟ و ممكنه ناقل باشم؟  من كلا ٥ روز اول كني علايم داشتم 

نیاز به قرنطینه نیست

Elnaz جمعه, 28 آذر 1399

سلام، من دیروز در محیط و نزدیک افرادی بودم که کروناشون مثبت بوده، میخوام هرچه زودتر تست pcr بدم تا خیالم راحت شه، چون سه روز بعد مسافرم و نمیتونم منتظر 14 روز بشینم، بنظرتون چندروز بعد میشه این تست رو انجام داد؟

پیشنهاد شده بعد از ارتباط با فرد بیمار تست داده بشه

نادیچهارشنبه, 26 آذر 1399

با سلام من ۶ روز پیش رفته بودم باغ تو کرسی نشسته بودم که با آتیش و ذغال گرم شده بود و یه چراغ نفتی قدیمی هم روشن بود عصر که برگشتم خونه یه حالت تهوع و سردرد شدید گرفتم که رفتم دکتر بهم اکسیژن زدن با سرم که حالم خوب نشد فرداشبش دوباره رفتم و سرم زدن و آزمایش خون گرفتن crpمنفی بود. ولی بدنم درد میکرد سمت راستم یکم قفسه سینه م خیلی خفیف درد میکنه دکتر ویتامین سی و دی و فاموتیدین و یه کپسول استامینوفن داده خواستم ببینم آیا میتونه کرونا باشه؟؟؟

شما باید به متخصص ریه مراجعه کنید

؟؟يكشنبه, 23 آذر 1399

سلام من ۱۶ روز پیش بدن درد و گلو درد و احساس خستگی شدید داشتم .بعد از ۱۰ روز از علائم اولیه مشکلات گوارشی با سردرد داشتنم.الان پس از گذشت ۱۶ روز فقط سوزش گلو دارم.۲ روز علائم دیگه ای ندار. آیا هنوز باید قرنطینه باشم. آیا نیاز به تست هم دارم ؟ لطفا مرا راهنمایی کنید .تشکر

احتیاجی به قرنطینه نیست , ازمایش سرولوژی بدهید

الههيكشنبه, 23 آذر 1399

من ۱۵ آبان علائم شروع شد و ۲۵ آبان بیمارستان بستری شدم میخواستمو یکم آذر مرخص شدم الان میخواستم ببینم الان تست pcr بدم منفی نشون میده چون میخوام برم سفر با هواپیما و باردارم هستم

بله میتونید تست بدهید

میناشنبه, 22 آذر 1399

سلام من دو هفته ی پیش علائم کرونارو داشتم،ولی هفته ی سوم تست pcr دادم ممکنه نشون بده من قبلا کرونا رو گرفتم یا حتما باید آزمایش خون بدم؟

Capricornجمعه, 21 آذر 1399

سلام من بعد از ١٤ روز قرنتطينه در منزل و شروع علايم تست آنتي بادي دادم IgG :4.5 و Igm:3.5 الان بايد همچنان تو قرنطينه باشم ؟ كي ميتونم تست pcr بدم ؟ علايم من خيلي خفيف بودن لطفا راهنمايي كنيد .

احتیاجی بخ قرنطینه نیست بعد از 14 روز می تونید تست انتی بادی کرونا انجام بدهید

پرسش شما

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شده.لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید