کرج، خیابان شهید بهشتی،نرسیده به سه راه گوهردشت،ولیعصر 5
تست کرونا در کرج

تست کرونا در کرج آنچه باید بدانیم

از آنجایی که مردم به صورت روز افزون نگران ابتلا به ویروس کرونا یا  COVID-19 هستند، بسیاری از این افراد خواستار انجام آزمایش تشخیص ابتلا به این ویروس هستند. اما معیارهای مختلف آزمایش ، منابع محدود و عوامل دیگر بدان معنی است که  در حال حاضر همه افراد نمی توانند از انجام تست تشخیص بهره مند شوند، به خصوص افرادی که علائم نداشته و کمتر در معرض عوامل خطر بوده اند.

آیا می توانم برای ویروس کرونا آزمایش انجام دهم؟

در حال حاضر آزمایش  ویروس کرونا باید با دستور پزشک انجام شود. اگر احساس می کنید مبتلا به کرونا هستید ، مهم است که با پزشک یا مرکز مراقبت خود تماس بگیرید و دستورالعمل هایی را که باید انجام دهید را دنبال کنید. اگر سرفه ، تب یا مشکل تنفسی دارید ، با پزشک یا مراکز بهداشت توصیه شده ویا با سامانه های سیب و 4030  تماس حاصل فرمایید تا ابتدا شما را از نظر آنفولانزا یا سایر علل احتمالی این علائم غربالگری کنند. پزشک شما برای تصمیم گیری در مورد مناسب بودن انجام آزمایش ویروس کرونا، عوامل خطری مانند سن ، سلامت عمومی شما ، محل زندگی و کار ،تاریخ مسافرت و علائم شما را در نظر می گیرد .

اگر علائم زیر را دارید به به احتمال زیاد آزمایش کرونا برای شما پیشنهاد خواهد شد

 1. تجربه علائم شدید مانند تب بسیار زیاد یا مشکلات تنفسی که نیاز به مراقبت در بیمارستان دارند

 2. زندگی با شرایط  بهداشتی و مراقبتی خاص ، مانند:

 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • بیماری مزمن ریه
 • بیماری مزمن کلیوی
 • سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن
 1. کار در یک محیط بهداشتی درمانی  که در ارتباط مستقیم به بیماران قرار داشته باشید.

آزمایش Coronavirus چگونه انجام می شود؟

آزمایش ژنتیک  

بیشتر آزمایش کرونا ویروس که توسط مقامات دولتی و رسانه ها مورد بحث قرار می گیرد ، اشاره به آزمایش واکنش زنجیره ای پلیمراز یا PCR  یا ، دارد. در این روش مسئول نمونه گیری که پوشش و حفاظ کامل دارد با استفاد از یک سوآپ نمونه گیری که به اندازه کافی بلند است تا به نازوفارنکس ، قسمت فوقانی گلو ، پشت بینی برسید  نمونه گیری را انجام می دهد. پروسه نمونه گیری فقط چند ثانیه طول می کشد. پس از نمونه گیری، نمونه مطابق دستورالعمل وزارت بهداشت، را بسته بندی شده و به آزمایشگاه ارسال می گردد.

در آزمایشگاه ماده ژنتیکی ویروس (در صورت وجود ویروس) از نمونه تهیه شده استخراج می شود( استخراج RNA)  . سپس باقی مراحل طی پروسه 2- 4 ساعته ، توسط یک دستگاه Real time PCR (RT-PCR) انجام می شود. با استفاده از این دستگاه می توان به وجود یا عدم وجود ویروس پی برد.

نکات مهم :

مهمترین محدودیت این آزمایش برای پاسخ صحیح (نتیجه منفی کاذب) اشتباه در نمونه گیری صحیح می باشد.نتایج کیفی حاصل از این آزمایش نشان دهنده این است که فرد آلوده به ویروس کرونا می باشد یا خیر  و همچنین در صورت مثبت بودن فرد می تواند بیماری را منتقل کند (ناقل ویروس باشد) .فردی که قبلا مبتلا به ویروس شده و اکنون بهبود یافته است را نمی توان با این روش شناسایی کرد.

آزمایش خون  یا سرولوژی ویروس کرونا بر اساس آنتی باد های IgG  و IgM 

آزمایشات مبتنی بر تشخیص ایمونوگلوبولین برای کرونا ویروس COVID-19 چیست؟

این آزمایش که اخیرا مجوز از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را برا تشخیص افراد مبتلا شده برای کرونا را دریافت نموده است.

این آزمایش تشخیص ایمونوگلوبولین بر اساس تشخیص کیفی IgM و IgG است که به طور خاص توسط بدن در پاسخ به عفونت SARS-CoV-2  ایجاد شده است.

IgM  معمولاً اولین ، آنتی بادی اختصاصی است که توسط بدن در پاسخ به عفونت ایجاد می شود. سپس ، آنتی بادی IgG تولید می شود و جایگزین IgM  شده و به عنوان آنتی بادی غالب در پاسخ به عفونت عمل می کند. IgM و IgG با هدف قرار دادن آنتی ژن های (قسمتی از ساختار ویروس که سیستم ایمنی آن را شناسایی میکند) خاص روی سطح ویروس SARS-nCoV-2 با عفونت ها مبارزه می کنند.

به طور کلی ، آزمایش های ایمونوگلوبولین از آنتی ژن های خاص ویروسی برای شناسایی آنتی بادی های IgM و / یا IgG  موجود در خون شخص (در برابر آنتی ژن های ویروسی تولیده شده بوده) استفاده می شود.

در اینجا نمونه ای از نحوه عملکرد آزمون آورده شده است:

2-3 قطره از خون تازه / سرم یا پلاسما را جمع آوری کرده و در یک ظرف نمونه قرار داده و 2-3 قطره بافر تهیه شده را در همان ظرف (کاست) قرار میدهیم. کاست اجازه می دهد تا نمونه رقیق شده با عمل مویینگی  از طریق کاست حرکت کند

این کاست دارای برچسب آنتی ژن SARS-CoV-2 است که از نظر شیمیایی می تواند به IgM یا IgG متصل شود. بنابراین ، باعث  تشکیل پیوندهای آنتی ژن / آنتی بادی( آنتی ژن / IgG و / یا آنتی ژن / IgM) در هرکدام از جایگاه های مربوط به خود می شود.

در صورت وجود آنتی ژن ضد IgM و / یا ضد IgG ،  باعث ایجاد تغییر رنگ خط (قرمز) می شود.

نتایج باید بعد از 10 دقیقه و بیش از 15 دقیقه خوانده شود (آزمایش از این نظر شبیه تست بارداری خانگی است.)

خط سوم یک خط کنترل است. این نشان می دهد که آزمون به درستی کار می کند.

تست کرونا در کرج

 

نتایج آزمایش ایمونوگلوبولین COVID-19 به چه معنی است؟

در مجموع سه خط شناسایی امکان پذیر است ، خط کنترل با (C) ظاهر می شود وقتی این خط  نمایان شود ، به این معناست که آزمایش کامل شده است.

نتیجه منفی: اگر فقط خط کنترل کیفیت (C) ظاهر شود و خطوط تشخیص G و M قابل رویت نباشند ، پس هیچ آنتی بادی ویروس کرونا جدید کشف نشده و نتیجه منفی است.

نتیجه مثبت ، فقط IgM: اگر خط کنترل کیفیت (C) و خط تشخیص (M) ظاهر شوند ، آنتی بادی IgM ویروس کرونا شناسایی شده و نتیجه آن برای آنتی بادی IgM مثبت است.

نتیجه مثبت ، فقط IgG: اگر هر دو خط کنترل کیفیت (C) و خط تشخیص G ظاهر شوند ، آنتی بادی IgG  ویروس کرونا شناسایی شده و نتیجه آن برای آنتی بادی IgG مثبت است.

نتیجه مثبت ، IgG و IgM: اگر خط کنترل کیفیت (C) و هر دو خط تشخیص G و M ظاهر شوند ، آنتی بادی های IgG و IgM ویروس کرونا شناسایی شناسایی شده اند و نتیجه آن برای هر دو آنتی بادی IgG و IgM مثبت است.

آزمایش ایمونوگلوبولین برای COVID-19 نمی تواند وجود ویروس در بدن شما را تایید کند. این فقط می تواند بگوید که آیا در گذشته در معرض ویروس کرونا قرار گرفته اید یا هرگز در معرض SARS-CoV-2 نبوده اید. در نتیجه ، این آزمایش فقط باید به عنوان آزمایش غربالگری مورد استفاده قرار گیرد..تست کرونا کرج

تفسیر نتایج 

 1. اگر آزمایش ایمونوگلوبولین در همه موارد منفی باشد، نشان دهنده این است که فرد اخیراً در معرض ویروس COVID-19 قرار نگرفته است.
 2. اگر آزمایش فقط IgM را نشان دهد ، فرد احتمالاً در مرحله اولیه عفونت ویروس است.
 3. اگر IgM و IgG مثبت باشند ، فرد احتمالاً در مرحله میانی عفونت است.
 4. اگر فرد فقط از نظر IgG مثبت باشد ، احتمال فرد در آخرین مرحله بیماری است و یا بهبودی کامل یافته است.

نکته مهم

در بیشتر موارد ، مستقل از نتایج آزمایش ایمونوگلوبولین ، آزمایش ژنهای ویروسی هنوز باید برای تایید وضعیت عفونت انجام شود. برای تعیین وضعیت کامل ، باید از تشخیص  ژنتیکی استفاده شود. آزمایش ژنتیک به عنوان آزمایش اصلی برای تشخیص COVID-19 است

پرسش و پاسخ ها

ارزو طنابندهچهارشنبه, 6 مرداد 1400

سلام هزینه ازمایش pcr چقدره

ارزو طنابندهچهارشنبه, 6 مرداد 1400

سلام هزینه ازمایش pcrچقدره وچقدر زمان میبره جوابش بیاد ممنون

Z, m,, dچهارشنبه, 6 مرداد 1400

سلام دوستان عزیز در مراکز بهداشتی تست کرونا بدون دریافت هیچ وجه نقدی انجام میشه در اطراف فردیس یکی مرکز بهداشت شهدا در کانال غربی خیابان امام رضا علیه السلام و یکی در ارم بلوار مبنا لاله غربی تست پی سی ار رایگان انجام میشه اصلا نیازی نیست ک دکتر براتون تجویز کنه اگه علائمی داشته باشید خودشون تست رو بدون دریافت هیچ وجه نقدی انجام میشه اگه داخل اینترنت سرج کنید مراکز بهداشتی برای تست کرونا ادرس دقیق رو بهتون نشوندمیده ان شاء الله که همیشه سالم و تندرست باشید

هانا سه شنبه, 5 مرداد 1400

آزمایش pcr رو فقط دکتر متخصص میتونه بنویسه تا بیمه قبول کنه؟

بهاره دوشنبه, 4 مرداد 1400

سلام. تست آنتی‌بادی igg من دو ماه بعد از کرونا مثبت شده، ولی مقدارش ۱/۲۴ هست. خواستم بدونم تا چه رنجی میشه گفت یه ایمنی نسبی در برابر کووید به وجود اومده؟ Igm هم ۰/۶ شده

ندا عطاريكشنبه, 3 مرداد 1400

با سلام ۲۲روز از زمان قرنطینه میگدره و ۱۰ روز هست که دیگه هیچ علائمی ندارم ولی تست pcr مثبت شده ایا من ناقل هستم ؟

بهاردوشنبه, 28 تیر 1400

سلام بنده خیلی احساس تنگی نفس میکنم اما این حس رو قبل کرونا هم داشتم الان بیشتر شده ممکنه کرونا باشع؟من چه تستی بدم بهتره؟ممنون میشم راهنماییم کنید

حکیمیسه شنبه, 22 تیر 1400

با سلام آیا تست کرونا با بینمه هم انجام میشه و هزینه آن چقدر ایت؟

تعداد محدودی بیمه پوشش می دهند

دولتی پنجشنبه, 17 تیر 1400

با سلام من همسرم حدود22روزه بیماره چندتا دکترهم بردمش دارودادن سی تی اسکن ریه هم انجام داده یه نقطه خیلی ریزمشخص شده الان تب نداره اکسیژن خودشم 96هست تنگی نفسم نداره فقط صحبت.کردنی سرفه خشک میکنه بنظرتون جای نگرانی هست بعداز22روز،نیازه تست بدیم؟

تیناچهارشنبه, 16 تیر 1400

سلام  من دوشنبه ۴/۲۱ زایمان دارم باید جواب تست pcr براشون ببرم ، میخواستم‌بدونم کی باید وقت این تست و بگیرم؟ چون بیمارستان گفته ۳روز اعتبار داره این تست، چقدر طول میکشه جوابش حاضر بشه؟؟؟؟

24 ساعت کاری

شیمادوشنبه, 14 تیر 1400

سلام، من برای سفر میخواستم تست pcr انجام بدم،جواب آزمایش همون روزی که تست میدم آماده میشه؟

اگر صبح تست بدید بله

امیر حسینشنبه, 12 تیر 1400

سلام هزینه تست آنتی بادی چقدره

سعید وکیلیجمعه, 11 تیر 1400

آیا دیسانتری نسبتأ شدید به تنهائی میتواند علامت آلودگی کرونا باشد ؟ ۷۲ سال دارم دو نوبت واکسن سینوفارم در یافت کرده ام .دو سه روز قبل از نوبت دوم واکسن دیسانتری شروع شد .اکنون ۲۴ ساعت از نوبت دوم گذشته . متشکرم

فاطمه محروقیپنجشنبه, 30 اردیبهشت 1400

سلام خسته نباشید من برای عمل جراحی تست pcr دکترنوشته اگه ۳/۴ انجام بدم جوابش کی حاضرمیشه چونکه پنج شنبه صبح ساعت ۶ بستری میشم ممنون لطفا هزینه رابرایم بگویید متشکرم

24 ساعت کاری

سارا محمودوند چهارشنبه, 29 اردیبهشت 1400

سلام  من حدود ۲۵ روز پیش کرونا گرفتم و بعد سه هفته قرنطینه  جواب تست پی سی ار مجددا مثبت شد  در صورتیکه هیچ علائمی ندارم آیا همچنان باید قرنطینه باشم ؟!

نیاز نیست

محمدیشنبه, 4 اردیبهشت 1400

هزینه ازمایش lgGوIgmباتامین اجتمائی خاص چقدره؟

باسلام بیمه هزینه رانمیدهد 1192000 ریال

مهشید شیانیدوشنبه, 30 فروردین 1400

هزینه تست pcr آزاد در آزمایشگاه شما چقدر هست؟

هزینه این تست 315000 تومان می باشد

رضا امین رنجبرسه شنبه, 3 فروردین 1400

ازمایش پی سی ار روز ۱۴ فروردین انجام میدهید و جواب ان را چند ساعته میدهید به انگلیسی؟؟؟؟؟

باسلام خیر

مهدیجمعه, 22 اسفند 1399

سلام من یکی دو روز هست که احساس درد در پا ران دارم وبی توان هستم ایا باید تست کرونا بدم،اگه امکان داره هزینه تست چقدر هست و پزشک باید نسخه بنویسه یا نمیخواد

باسلام تست آزاد وهزینه 3135500 ریال

رحمانشنبه, 9 اسفند 1399

سلام من تست اولم مثبت شد ولی هیچ علائمی ندارم خواستم بدونم بعد چندروز میتونم دوباره تست بدم و هزینه انجام تست pcrچند میشه

باسلام 14 روزبعد

محمد عبدالکریمشنبه, 2 اسفند 1399

با سلام بنده میخواستم تست آنتی بادی بدم.آیا نیاز به دستور پزشک هست و این که این تست با بیمه تکمیلی میشود انجام داد یا به صورت آزاد هست

باسلام خیر بصورت آزاد میباشد

محمدپنجشنبه, 4 دی 1399

سلام جمعه ها هم تست کرونا گرفته میشه؟

سلام؛خیر

اگاهدوشنبه, 24 آذر 1399

سلام من مادرم قفسه سینه اش درد داشت پشت قفسه سینه هم درد داره سر معده هم همین طور تب ندارن امروز بردمش بیمارستان شریعتی کرج نوار قلب گرفتن منم گفتم تست کرونا هم بده خون گرفتن ازش می گن مشکوک احساس می کنم اشتباهه پس چرا مادرم آنقدر حالش بده آیا باید دوباره تست بده باید بیارم پیش شما؟

لطفا به یک متخصص قلب مراجعه کنید

حمید سماکار دوشنبه, 10 آذر 1399

من از  ۱۵ روز پیش مشکوک به کرونا شدم و روز ۴ اذر پش  شما ازمایش pcr دادم  و مثبت شدم البته علائم خاصی هم نداشتم الان میخوام بدونم میتونم برای ۱۲ اذر تست انتی بادی بدم؟

رضادوشنبه, 26 آبان 1399

من آزمایش خون دادم و مقدار mch و mchc در خون من مقداری بیشتر از حد مجازه. اینا معنی ش چیه و آیا من باید پی سی ار هم بدم؟؟ هزینه ش چقدره با دستور پزشک؟ ممنون

ربطی به کرونا ندارد.

محمد صادقشنبه, 24 آبان 1399

سلام من چند روز مریض شدم، علایم خاصی ندارم ولی بو و مزه متوجه نمیشم. الان روز ۱۲ هم مریضی من هست، چطور متوجه بشوم که ایا کرونا بوده یا سرما خوردگی؟ 

هفته بعد می توانید تست خون انجام بدهید

محمدشنبه, 10 آبان 1399

سلام وخسته نباشید تست خون یا سرولوژی(Igm IgG ) بدون نسخه پزشک انجام میدید وهمینطور هزینه این تست چقدر هست؟ سپاسگذارم

بدون نسخه با هزینه 70 هزار تومان و با هزینه 50 هزارتومان می توانید در منزل انجام بدید

مهدیار سالیانیدوشنبه, 28 مهر 1399

سلام من فردا راهی سفر هستم برا سفرنیاز به جواب ازمایش پی سی آر دارم زنگ زدم گفتند باید در سایت ثبت تقاضا بشه هرچی گشتم پیدا نکردم و اینجا درخواستم رو ثبت کردم لطفا یه وقت ارژنت برای آزمایش بنده مقرر بفرمایید . بینهایت سپاسگزارم . دوستدار شما مهدیار سالیانی تلفن تماس ۰۹۱۲۱۰۴۵۵۶۹ ۰۲۶۳۶۸۰۱۶۰۰

جمشید صابریشنبه, 26 مهر 1399

سلام. بنده تست کرونا دادم حدود 15 روز پیش و مثبت بود در ازمایشگاه رازی البته این تست بعد از یک هفته از علائم و قرنطینه انجام شد. برای شروع کار شرکت تقاضای تست igm و.. کرده چطور اقدام کنیم که مشخص شود ناقل نیستیم

تست خون یا سرولوژی(Igm IgG )انجام دهید.

پرسش شما

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شده.لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید