خدمات و بخش های آزمایشگاه رازی کرج

آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی از سال 1371 در کرج شروع به فعالیت نموده است. این آزمایشگاه هم اکنون در فضايي به وسعت 1400 متر مربع و با بیش از 80 پرسنل متخصص مجرب، خدمات تشخيصي پزشكي و پاتولوژي را ارائه مي کند. اعتقاد ما بر این است كه بدون شك ارتقاء دانش و آگاهي كاركنان موجبات رشد و تعالي روند درمان و پيشگيري از بيماري مراجعين را حاصل نموده و باعث سلامتي خانواده ها و در پي آن جامعه مي گردد

مشاوره ژنتیک

این بخش مشتمل بر فضایی مجزا جهت مشاوره ژنتیک با مراجعین محترم می‌باشد. کادر فنی این بخش متشکل از پزشکان متخصص ژنتیک پزشکی و دکترای ژنتیک پزشکی می‌باشد که همکاری هم تیمی قوی به لحاظ علمی و تجربیات عملی را تشکیل داده‌اند.

سیتوژنتیک

این بخش با هدف انجام آزمایشات ژنتیک سلولی (سیتوژنتیک) شامل کاریوتایپ با قدرت تفکیک بالا، کاریوتایپ مغز استخوان، آمینوسنتز، FISH ، CVS و QF- PCR راه اندازی شده است.

ژنتیک مولکولی

این بخش از آزمایشگاه را می‌توان یکی از مراکز پیشرو و نوآور در زمینه راه‌اندازی و به کارگیری روش‌های تشخیص مولکولی در استان به شمار آورد. انواع تست‌های تشخیص مولکولی با استفاده از روش‌هایی نظیر Real- Time PCR ، PCR،توالی یابی سنگر، توالی یابی نسل جدید (NGS)، در این بخش قابل انجام است.

فلوسایتومتری

در بخش فلوسایتومتری آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی رازی با بهره‌گیری از دستگاه فلوسایتومتر سه رنگ و پنج پارامتری، علاوه بر شمارش، تعیین حجم و گرانولاریتی سلول‌ها، شاخص‌های سطحی، سیتوپلاسم و هسته سلول بررسی می‌شود و از یافته‌های آن در تشخیص، طبقه‌بندی، تعیین پیش آگهی و کنترل درمان بیماری‌های خوش‌خیم خونی، بیماری‌های نقص ایمنی، کم خونی هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه (PNH) استفاده می‌گردد.

بیوشیمی

بیوشیمی بالینی با مطالعه شیمیایی و بیوشیمیایی پروسه های بدن، از راه آنالیز خون، ادرار و سایر مایعات بدن توسط افراد متخصص به تشخیص و مدیریت بیماری ها کمک می کند. این تست ها بر روی تمام مایعات بدن قابل انجام می باشند، اما اغلب برروی سرم و پلاسما انجام می گیرند. نوع آزمایش درخواست شده تعیین کننده نوع نمونه ی استفاده شده می باشد. در بخش بیوشیمی آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی؛ سرم، پلاسما، ادرار، مایع مغزی نخاعی و ... از نظر بیوشیمی مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج آن در اسرع وقت اعلام می گردد.

هماتولوژی

هماتولوژی یا خون شناسی به معنی یاخته های خونی، انعقاد خون، فرآیند خون سازی می باشد و هدف اصلی آن تشخیص و درمان بیماری های خونی می باشد. تشخیص بیماری های خونی به شناخت کامل اجزای خون و فرآورده های آن بستگی دارد . این علم جهت شیمی درمانی و دیالیز اهمیت زیادی دارد که با استفاده از آن بیماری های خونی تشخیص داده می شود و فرآورده های خوبی آماده می گردد و جهت درمان بیماری از آن استفاده می گردد.