لطفا صبر کنید...

آزمایش AMH

 آزمایش AMH

چرا آزمایشAMH  انجام می شود؟

هورمون ضد مولِرین یا AMH توسط سلولهای گرانولوزا (سلولهایی که در کیسه های تخمک یا فولیکول ها قرار گرفته اند) در تخمدان تولید می شود. آزمایش سطح غلظت AMH یکی از ابزارهای بسیار ارزشمند تعیین تعداد تخمک های باقیمانده یک زن (همچنین معروف به ذخیره تخمدان) است.

AMH همچنین می تواند به متخصصان غدد زایشی کمک کند تا نحوه واکنش دهی زن به تحریک تخمدان و تعیین بهترین استراتژی در درمان IVF را پیش بینی کنند.

آشنایی با AMH و نقش آن در باروری

فولیکول ها  - حفره هایی کیسه مانند حاوی سلولهای زایشی زنانه در حال رشد (تخمک) - در داخل تخمدان ها قرار دارند. زنان از همان ابتدای تولد تمام تخمکهایی که در زندگی خواهند داشت، متولد می شوند و هنگام بلوغ طی هر دوره (بطور متوسط) ​​28 روزه قاعدگی، فولیکول ها یک تخمک بالغ را در یکی از دو لوله فالوپی آزاد می کنند تا - در صورت موجود بودن اسپرم -  لقاح رخ دهد.

دانستن ظرفیت فولیکولی زن به متخصصان باروری کمک می کند تا توانایی باروری او را تعیین کند. از آنجا که فولیکولهای تخمدانی بسیار نابالغ AMH تولید می کنند، متخصصان باروری می توانند از نتایج آزمایش خون برای ارزیابی ذخایر تخمکی استفاده کنند.

آزمایش AMH چه چیزی را نشان می دهد؟

آزمایش AMH به عنوان بخشی از ارزیابی کامل باروری - که علاوه بر آزمایش AMH خون شامل آزمایش FSH خون، آزمایش استرادیول خون و بررسی سونوگرافی ترانس واژینال است – برای ارزیابی تعداد فولیکولهای آنترال قابل رویت مورد استفاده قرار می گیرد.

سطح AMH در دوره قاعدگی - برخلاف سایر هورمون ها - نوسان نمی کند، بنابراین می توانید در هر زمان از ماه با ارائه نمونه خون، سطح AMH را در آزمایشگاه رازی  اندازه گیری نمایید.

در خانمهایی که ذخیره تخمدانی کمتری دارند و کسانی که نزدیک به یائسگی هستند، سطح غلظت AMH پایین تری ملاحظه می شود. خانمهایی که مقادیر AMH کمتری دارند، در هنگام اقدام به درمان IVF، شانس پاسخ دهی به تحریک تخمدان در آنها ضعیفتر بوده و ممکن است تعداد تخمک های قابل آزادسازی کمتری داشته باشند.

آزمایش AMH چه چیزی را نمی تواند نشان دهد؟

هر چند AMH در مورد تعداد تخمک های باقیمانده سر نخهایی در اختیار متخصصان باروری قرار می دهد، با این وجود این تست نمی تواند کیفیت تخمک ها را آشکار کند. این را هم باید در نظر داشت که نتایج این آزمایش نمی تواند به طور قطعی امکان باروری را نفی کند.

چه کسانی می توانند از نتایج آزمایش AMH منتفع شود؟

  • • زنان بالای 36 سالی که پس از 6 ماه تلاش، موفق با بارداری نشده اند
  • • زنان زیر 36 سالی که پس از 12 ماه تلاش، موفق با بارداری نشده اند
  • • بیمارانی که انجام IVF یا انجماد تخمک را در نظر دارند، چرا که شانس پاسخ دهی به تحریک تخمدان در خانمهایی که مقادیر AMH کمتری دارند ضعیفتر است.
  • • زنانی که شیمی درمانی یا پرتونگاری در ناحیه لگن داشته اند و می خواهند بدانند که آیا این امر روی باروری آینده آنها تأثیر منفی گذاشته است یا خیر.

در صورت پایین بودن سطح غلظت AMH  چه اقدامی می توان انجام داد؟

مقدار پایین AMH نمی تواند به خودی خود به معنای این باشد که شما حتما در بارداری مشکل خواهید داشت. یک زن زیر 35 سال که دارای ذخیره تخمکی پایین با یک زن مسن دارای ذخیره تخمکی پایین یکسان است. تخمک های زن جوانتر به دلیل سن کمترش ممکن است کیفیت بالاتری داشته باشد.

هنگامی که AMH و آزمایش های دیگر ذخیره تخمدانی پایین تری را علامت می دهند، مراکز باروری می توانند برنامه های درمانی متناسبی طرح ریزی کنند تا نتایج امیدوارکننده حاصل شود. چنین پروتکل هایی شامل انجماد تخمک یا جنین برای استفاده از آنها در آینده و همچنین تنظیم دوز داروهای تحریک تخمدان برای به حداکثر رساندن تعداد تخمک های برداشت شده است.

برای کسب اطلاعات لازم در خصوص AMH و تعیین وقت برای انجام آزمایش سطح هورمون  AMH با آزمایشگاه رازی تماس حاصل فرمایید.

تعداد نظرات : 1

    1. با سلام اگر منظورتان زمان انجام آزمایش است بهترین زمان روز ۲-۳ پریود می‌باشد.

سوال خود را بپرسید؟

شماره موبایل شما نمایش داده نمی شود و جهت اطلاع رسانی می باشد. پر کردن موارد ستاره دار اجباری *