کرج، خیابان شهید بهشتی،نرسیده به سه راه گوهردشت،ولیعصر 5
تفسیر نتایج آزمایش کرونا

تفسیر نتایج آزمایش کرونا

در سال 2020 سازمان بهداشت جهانی وجود همه‌گیری جهانی با ویروس کورونا 2019 اعلام کرده است. روش‌های مختلف تشخیصی برای این ویروس به کار می‌رود و مفیدبودن و بی‌فایدگی هر روش آزمایش و توجه لازم برای تفسیر نتایج هر روش برای متولیان درمان به خوبی شناخته نشده است.

تقسیم‌بندی روش تشخیص ویروس کوید 19

سه روش تشخیصی برای کوید 19 وجود دارد که شامل روش تشخیصی مولکولی (RT-PCR) در Real-time polymerase Chain Method، روش کشت ویروسی، و روش آنتی‌ژن و آنتی‌بادی می‌باشد.

REAL-TIME REVERSE TRANSCRIPTION POLYMERASE CHAIN REACTION ASSAY

در حال حاضر متداول‌ترین روش تشخیص کوید ـ 19، rRT-PCR می‌باشد. برای درک اصول آزمایش و انتخاب پرایمر (آغازگر فعالیت ژن) لازم است از بیولوژی ویروس اطلاعات کافی داشته باشیم. ژن سارس ـ کوید ـ 2 (SARS-COV-2) چهار پروتئین ساختمانی را تولید می‌کند. گلیکوپروتئین سطحی نوک تیز S (Spike) که واسطه پیوند اختصاصی به گیرنده سلول میزبان می‌باشد پروتئینی نوکلئوکاسپید (N) به ژن RNA ویروس متصل شده و کپسید را می‌سازد. پروتئین مامبران (M) که پروتئینی ساختمانی اصلی می‌باشد که اتصال بین مایران (غشا) و کپسید را برقرار می‌کند و پروتئین کوچک پوشش‌دهنده (E) که در تکثیر و جوانه‌زدن ویروس دخیل است. از میان ژن‌های فوق ژن‌های پروتئین‌های N و E به عنوان هدف تکثیر در rRT-PCR همراه با ژن پلی‌مراز RNA وابسته به RNA، Open Mading Frone 1 ab استفاده می‌شود که در کشورهای مختلف از اجزای مختلف آن‌ها استفاده می‌شود.

توجه به تفسیر نتیجه rRT-PCR

اولاً به علت این که روش rRT-PCR اغلب 2 تا 3 ژن را شناسایی می‌کند، دارای مزیت تشخیصی سریع می‌باشد. ولی از آن‌جا که SARS-COV-2 به طور شایع جهش می‌یابد، امکان منفی کاذب در این روش وجود دارد. برای پیشگیری از این مورد بهتر است به طور همزمان از دو یا چند کیت تشخیصی rRT-PCR که ژن‌های متفاوتی را شناسایی می‌کنند، استفاده کرد.

ثانیاً تشخیص 19COVID- با استفاده از روش rRT-PCR به وضوح مثبت یا منفی بودن ویروس را مشخص نمی‌کند و تشخیص بر مبنای ارزش دفعات تکثیر (Threshold Cycle (Ct)) قرار دارند. ct به معنی دفعات دورهء تکثیری می‌باشد که از فلورسانت زمینهء محاسبه‌شده بیشتر باشد. هرچه مقدار Ct ژن خاصی کم‌تر باشد، تعداد بیشتری ژن در نمونه وجود دارد. ولی مشکلی که در روش تشخیصی بر مبنای Ct وجود دارد، این است که ارزش Ct مطلق و پایداری وجود ندارد! با وجودی که مقدار Ct در روش rRT-PCR نسبتاً صحیح می‌باشد، ولی خطای 1 تا 2 دورهء تکثیر به دلایلی مختلف غیرشایع نیست بنابراین وقتی که در Ct، 34-36 ابهام وجود داشته باشد منفی است متناسب به ارزش Ct، مثبت یا منفی کاذب داشته باشیم.

علاوه بر این از آن‌جا ارزش Ct نسبت معکوس با مقدار ژن موجود دارد، در موارد ابتدایی بیماری که مقدار ژن هدف کم‌تری وجود دارد یا نمونه‌برداری با سواپ به خوبی انجام نگرفته باشد، می‌تواند به نتیجه منفی کاذب منجر شود.

برای کاهش خطای فوق‌الذکر علاوه بر این که باید آزمایش توسط فرد مجرب انجام شود، مهم است که نمونه‌گیری برای هر بیمار از 2 یا چند محل (نازوفارنکس و حلق) انجام گیرد و برای افراد مشکوک به ابتلا در شرایطی که در قرنطینه به سر می‌برد، آزمایش تکرار شود.

صحت آزمایش rRT-PCR با کیت‌های مختلف متفاوت بوده و در بهترین حالت 95% می‌باشد ولی همیشه باید نگران منفی کاذب به علل فوق‌الذکر باشیم.

ANTIGEN ANTIBODY TEST

تست‌های آنتی‌ژن و آنتی‌بادی بر مبنای ایمونوکروماتوگرافی می‌باشد و عموماً صحت این آزمایشات بین 50 تا 70 درصد گزارش شده است. با وجودی که این روش معایبی دارد ولی دارای مزایای زیر می‌باشد. این روش عموماً آسان و سریع می‌باشد و می‌تواند در عرض 10 دقیقه نتیجه مشخص شود. علاوه بر این می‌تواند سریعاً و به راحتی با یک قطره خون انجام شود. بنابراین می‌توان این آزمایش را بر بالین بیمار انجام داد ولی باید در تفسیر آن به نکات زیر توجه کرد:

ـ اولاً تشخیص 19COVID- در مراحل اولیه بیماری مشکل می‌شود، زیرا زمان لازم برای تولید آنتی‌بادی از نوع IgH و IgG، 5 تا 14 روز می‌باشد. بنابراین پزشکان باید به منفی کاذب این روش در مراحل اولیه بیماری توجه داشته باشند.

ـ ثانیاً واکنش متقاطع با ویروس‌های دیگر مثل آنفلوانزا را باید در نظر داشت، چون مورد اشاره‌شده (واکنش تقاطع) به طور کامل بررسی نشده است و ممکن است لازم شود از ترکیب آن با روش‌های مولکولی استفاده شود. بنابراین پزشکان برای تایید یا رد ابتلا به 19COVID- نباید به آزمایش آنتی‌ژن آنتی‌بادی بسنده کنند و توصیه می‌شود آزمایشات بر مبنای آنتی‌ژن ـ آنتی‌بادی به عنوان تست تکمیلی برای rRT-PCR استفاده شود.

آزمایش آنتی‌ژن ـ آنتی‌بادی در موارد زیر قابل استفاده است:

  • در مواردی که مشکوک به منفی کاذب r-RT-PCR باشیم می‌تواند تأییدکننده عفونت 19COVID- باشد.
  • بررسی گسترش شیوع عفونت کوید ـ 19 در کشور
  • بررسی کسب ایمنی بر علیه ویروس کوید ـ 19 در کشور
  • روش سوم تشخیص این بیماری کشت سلولی و بررسی Cytopathic Effect می‌باشد که در آزمایشگاه‌های مرجع صورت می‌گیرد.

پرسش و پاسخ ها

ساراچهارشنبه, 5 آذر 1399

سلام من امروز تست کرونام مثبت شد. تست از حلق و بینی گرفتن که مقدار CTیکیش 31.83بود ویکی دیگش 32.05این یعنی من چندمین روز ابتلاخودم هستم لطفا راهنماییم کنید. ممنونم

صالحیچهارشنبه, 5 آذر 1399

سلام روز بخیر من با مادرم در ارتباط بودم که هفته گذشته مشخص شد کرونا دارن من از جمعه پادرد دارم کمی هم سوزش گلو که از دوشنبه درد پاهام بیشتر شد همون دوشنبه رفتم تست دارم که امروز جواب تستم منفی بوده اما متاسفانه دکتر میگه جواب تست کاذب زود اقدام به انجام تست کردی همچین چیزی درسته ،؟؟؟؟ یعنی ممکن که من مبتلا باشم ؟؟؟

مهدی يكشنبه, 2 آذر 1399

منظور از تکرار آزمایش های مثبت در صفحه اصلی سایت چیه؟

مهدی صفاریچهارشنبه, 28 آبان 1399

در جواب که ازتستم گرفتم دوتا گزینه هستش که نمیدان چیه وکاربردش مورد cqR23.56مورد بعدی cqN26.57میشه درباره این موردها بهم توضیح بدید

این شماره ژن و مراحل PCR است بدرد شما نمی خورد

هاشمیسه شنبه, 27 آبان 1399

من ۳ روز پیش سردرد و حالت تهوع شدید داشتم و بیحالی بدن درد مراجعه کردم دکتر گفتن احتمال کرونا هست دوروز پیش تست سی ار پی دادم رازی الان جواب منفی اومده !! ولی من هنوز بدن درد سرگیجه حالت تهوع بی اشتهایی دارم!!!لازم ازمایش دیگه ای بدم ؟! جواب منفی داد ازمایشگاه رازی الان !!

۷۲ ساعت صبر کنید هر سردردی علتش کرونا نیست

هومن خلیلیجمعه, 23 آبان 1399

سلام من حدود ۱۸ روز قبل علائم بدن درد و کمی سرفه و بی حالی داشتم و کم کم حس بویایی و چشایی نیز از دست دادم و خودم را قرنطینه کردم حدود ۷ روز قبل کلا این علائم بر طرف شده و برای اطمینان میخواستم بدونم تست pcr بدم یا تست انتی بادی خون؟

اگر در ۴۸ ساعت گذشته علامت نداشته اید نیاز به تست خاصی ندارید ولی اگر اصرار دارید می توانید تست آنتی بادی انجام بدهید.

مهرزادجمعه, 23 آبان 1399

اصولا چند روز پس از تماس با بیمار به منظور کنترل میتوان تست مثبت یا منفی بودن covid19 را داد؟

از شروع برخورد تا از بین رفتن علائم و حتی تا مدتها بعد از آن می توان تستهای مختلف کرونا را انجام داد موضوع این است که مشخص شود شما دقیقا دنبال چه هستید

عباسشنبه, 17 آبان 1399

سلام من حدود دوازده روز پیش احساس سنگینی سینه وکمی سرفه کردم بعدش هم سردرد داشتم چندروز بعد حس بویایی بطور محسوس وحس چشایی هم کمی کاهش پیدا کرد به نظر شما بعد از گذشت ۱۴ روز تست انتی بادی میتواند در فهم بیماری کرونا کمک کننده باشد

رضا بجوانیشنبه, 17 آبان 1399

سلام و خسته نباشید آیا با آزمایش خون میشه تشخیص صحیح داد که مبتلا به کوید شده یا نه

پرسش شما

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شده.لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید