آزمایش مدفوع

آزمایش مدفوع

آزمایش مدفوع

567,030 ریال

آزمایش مدفوع آزمایشی است که وجود باکتری بیماری زا را در دستگاه گوارش تحتانی مشخص کرده و تشخیص می دهد این آزمایش بین میکروب های که بیماری ایجاد می کنند

دلیل انجام آزمایش :

برای تعیین داشتن عفونت در دستگاه گوارش که موجب بیماری شود (باکتری های پاتوژن)

چه زمانی آزمایش درخواست می شود :

موقعی که بیمار اسهال ، درد شکم ، تهوع یا استفراغ شدیدی داشته باشد که بیش از چند روز طول بکشد.

نمونه لازم :

نمونه مدفوع تازه که در عرض دو ساعت به آزمایشگاه رسانده شود.

یا نمونه ای که در ماده نگهدارنده و در ظرف مخصوص به آزمایشگاه ارسال شود.

شرایط نمونه گیری :

ندارد

چه چیزی آزمایش می شود :

آزمایش مدفوع آزمایشی است که وجود باکتری بیماری زا را در دستگاه گوارش تحتانی مشخص کرده و تشخیص می دهد این آزمایش بین میکروب های که بیماری ایجاد می کنند (پاتوژن ها) و میکروب های طبیعی دستگاه گوارش (فلور طبیعی) تمایز قائل می شود و کمک به تشخیص ارتباط بین باکتری های پاتوژن و علائم بیماری کمک می کند.

باکتری های موجود در مدفوع نمایشگر باکتری های موجود در دستگاه گوارش می باشد.

بعضی باکتری ها و قارچ ها فلور طبیعی خوانده می شوند و در دستگاه گوارش همه افراد وجود دارد و در هضم غذا نقش مهمی دارند و وجود آنها مانع رشد باکتری های بیماری زا می شود.

بعضی اوقات با تجویز آنتی بیوتیک های وسیع الطیف تعادل فلور طبیعی به هم می خورد . دارو از رشد فلور طبیعی جلوگیری می کند و فرصت می شود باکتری کلستریدیوم دیفیسیل که به آنتی بیوتیک ها مقاوم است رشد کرده و منجر به علائمی مثل اسهال و درد شکم شود.

باکتری های پاتوژن موقعی وارد بدن فرد می شود که شخص از غذا یا آب آلوده استفاده کند مثلا خوردن تخم مرغ نپخته یا کم پخته ، مرغ یا گوشت آلوده ، شیر غیر پاستوریزه ، آب جویبارها و شایعترین علامت عفونت با باکتری های بیماریزا عبارت است از اسهال طولانی مدت ، اسهال خونی ، وجود بلغم در مدفوع ، درد شکم ، دلپیچه و تهوع . در صورتیکه اسهال بیش از چند روز طول بکشد منجر به عوارضی مثل از دست دادن آب بدن و عدم تعادل الکترولیتی می شود که در کودکان و سالمندان می تواند خطرناک باشد. علائم از دست دادن آب بدن عبارت از خشکی پوست ، خستگی و سرگیجه می باشد.

در موارد شدید لازم می شود که بیمار بستری شده و آب و الکترولیت ها جایگزین شود.

سندرم همولیتیک اورمیک (Hemolytic uremic syndrome) یکی از عوارض جدی است که با انهدام گلبول های قرمز و نارسایی کلیه مشخص می شود و گاهی بعلت عفونت با باکتری E-Cloi تولید کننده سم ایجاد می شود. این حالت بیشتر در کودکان و سالمندان و در افرادی که سیستم ایمنی تضعیف شده دارند پیش می آید.

در صورتیکه بیماری به عوارض منتهی نشود و در عرض چند روز بهبود حاصل شود آزمایشی درخواست نمی شود ولی در صورتیکه علائم شدید باشد و اسهال خونی یا بلغمی باشد و اگر تخفیف نیابد ممکن است آزمایش کشت مدفوع درخواست شود.

آزمایش همزمان دیگری ممکن است درخواست شود که آزمایش مدفوع از نظر انگل و تخم انگل و برای جستجوی میکروب خاص آزمایش آنتی ژن می باشد.

  • نام تست: Stool Culture & Sensitivity
  • نام اختصاری: Stool Culture
  • کد ملی: 804005
  • کد لوئینک: 000625-400
  • نرخ آزاد: 567,030 ریال

نظرات مراجعین

ثبت نظرات

امتیاز شما به این تست