آزمایش Lithium

آزمایش Lithium

آزمایش Lithium

181,980 ریال

لیتیم دارویی است که بعنوان داروی ضد روانپریشی استفاده می شود. گاهی در اختلالات دیگر بعنوان ضد افسردگی که به خوبی درمان نشده بکار می رود. این آزمایش مقدار لیتیم

دلیل انجام آزمایش:

  • برای اندازه گیری مقدار لیتیم در خون برای تنظیم سطح دارویی آن در زمان شروع درمان.
  • نظارت بر سطح درمانی دارو یا تشخیص مسمومیت با آن.

چه زمانی آزمایش درخواست می شود:

  • در زمان شروع درمان با لیتیم برای تنظیم سطح خونی و دوز درمانی دارو.
  • بطور منظم و متناوب برای نظارت بر سطح لیتیم خون یا مسمومیت با آن.

نمونه مورد نیاز:

از نمونه خون سیاهرگی آرنج استفاده می شود.

شرایط نمونه گیری:

آمادگی خاصی لازم نیست ولی زمان نمونه گیری در نتیجه آزمایش تاثیر دارد. معمولا 12 ساعت بعد از آخرین دوز مقدار لیتیم اندازه گیری می شود.

چه چیزی آزمایش می شود:

لیتیم دارویی است که بعنوان داروی ضد روانپریشی استفاده می شود. گاهی در اختلالات دیگر بعنوان ضد افسردگی که به خوبی درمان نشده بکار می رود. این آزمایش مقدار لیتیم را در خون اندازه گیری می کند.

بیماریهای دوقطبی وضعیت روانی است که با دوره های افسردگی یا شادی بیش از حد مشخص می شود. این دوره ها می توانند کوتاه در حد چند روز یا چند هفته یا طولانی در حد ماه ها یا سالها باشد. در دوره افسردگی افراد مبتلا احساس غم و بی حالی کرده و میل به فعالیت روزانه را از دست می دهند. علائمی از قبیل خواب آلودگی، افزایش وزن یا لاغری،  عدم تمرکز ، میل به خودکشی نیز از عوارض این بیماری می باشد.  برعکس در دوره شادی احساس رضایت و خوشحالی تحریک شده دارای انرژی زیاد، عقاید بلند پروازانه و باشکوه، خوش بین و بی پروا میشوند. اختلالات دوقطبی کودکان و بزرگسالان را مبتلا می کند.

لیتیم نوسان حالت بیماران مبتلا به دوقطبی را پایدار می کند و بعنوان تثبیت کننده حالت نامیده می شود. از این دارو گاهی در موارد افسردگی که به داروهای دیگر پاسخ نداده استفاده می شود. در موارد کمتری در پیشگیری از اسکیزوفرنی و سردردهای شدید تجویز می شود.

از آنجایی که سرعت تاثیر لیتیم در بدن پایین است اثر ان در خلق و خو ممکن است چندین هفته طول بکشد بنابراین دوز مصرف دارو در طول سطح درمان تنظیم میشود. مقدار داروی موثر در افراد مختلف متفاوت است و برحسب سن و وضعیت سلامتی و سایر داروهایی که مصرف میشود مشخص میشود.

میزان لیتیم خون بطور منظم باید کنترل شود و درطول درمان باید حفظ شود. مقدار کم آن موثر نبوده و مقدار زیاد آن با مسمومیت همراه است.

  • نام تست: Lithium
  • نام اختصاری: Lithium
  • کد ملی: 800480
  • کد لوئینک: 014334-700
  • نرخ آزاد: 181,980 ریال

نظرات مراجعین

ثبت نظرات

امتیاز شما به این تست