آزمایش انسولین

آزمایش انسولین

آزمایش انسولین

688,460 ریال

آزمایش انسولین به ارزیابی تولید انسولین توسط سلولهای بتا لوزالمعده و به تشخیص وجود تومور مترشحه انسولین در سلولهای بتا لوزالمعده کمک می کند

دلیل انجام آزمایش

 • کمک به ارزیابی تولید انسولین توسط سلولهای بتا لوزالمعده
 • کمک به تشخیص وجود تومور مترشحه انسولین در سلولهای بتا لوزالمعده
 • کمک به شناسایی مقاومت به انسولین
 • کمک به تشخیص زمان جایگزینی انسولین به جای داروهای خوراکی در دیابت نوع II .

چه زمانی آزمایش درخواست میشود.

 • موقعی که بیمار قند خون پائین همراه با علائمی مثل تعریق ، طپش قلب ، گیجی وضعف داشته باشد .
 • موقعی که در بیمار دیابتیک بررسی تولید انسولین لازم شود – و گاهی مشکوک به مقاومت به انسولین باشیم .

نمونه لازم

برای انجام آزمایش از خون وریدی استفاده میشود.

شرایط نمونه گیری

 • معمولا" بیمار باید 8 ساعت قبل از نمونه گیری ناشتا باشد.
 • بعضی اوقات بنابر درخواست پزشک بدون ناشتایی و در زمان انجام آزمایش تحمل گلوکز انجام میشود.
 • بعضی اوقات ممکن است پزشک معالج مدت ناشتایی بیش از 8 ساعت را درخواست نماید .

چه چیزی آزمایش می شود.

انسولین هورمونی است که در سلولهای بتا (Beta)  لوزالمعده تولید و ذخیره می شود.این هورمون در پاسخ به افزایش گلوکز،  بعد از مصرف غذا آزاد میشود و برای انتقال و ذخیره گلوکز (قند خون ) حیاتی می باشد.انسولین به انتقال گلوکز از خون به سلول کمک می کند. بنابراین به تنظیم قند خون کمک می کند و در متابولیسم چربی نیز داراینقش می باشد.این آزمایش مقدار انسولین خون را اندازه گیری می کنید.

انسولین و گلوکز خون باید در تعادل باشند . بعد از خوردن غذا کربوهیدرات ها به گلوکز و سایر قندهای ساده تجزیه می شوند اینقندها وارد جریان خون شده سبب افزایش گلوکز خون می شوند که خود سبب تحریک لوزالمعده به آزاد کردن انسولین به جریان خونمیشوند . گلوکز  به داخل سلول  برده شده و مقدار آن در خون کاهش می یابد و آزاد شدن انسولین توسط لوزالمعده کاهش می یابد.

در صورتیکه فرد قادر به تولید انسولین کافی نباشد یا درصورتیکه سلول های بدن به اثر انسولین مقاومت داشته باشند ( مقاومت انسولین) ، گلوکز به اکثر سلول های بدن نخواهد رسید و برای جبران آن مقدار گلوکز افزایش خواهد یافت . این موضوع در فرایندطبیعی متابولیسم (سوخت و ساز ) مشکل ایجاد خواهد کرد که موجب اختلالات و عوارض مختلف از قبیل بیماریهای  کلیه و قلبی عروقی،  بینایی و عصبی خواهد بود .

دیابت بیماری است که با افزایش گلوکز ( قند) و کاهش اثر انسولین مشخص میشود و میتواند خطرناک باشد . در بیماران مبتلابه دیابت نوع 1 مقدار انسولین کمی تولید میشود و لازم است که انسولین صناعی مصرف کنند. دیابت نوع 2 عمدتا" مربوطبه مقاومت به انسولین می باشد که با گذشت زمان این مقاومت افزایش می یابد.در مقاومت به انسولین خیلی از سلولهای بدن به انسولین پاسخ مناسب نمی دهند و گلوکز در خون افزایش می یابد و لازم میشود بدن انسولین بیشتری تولید کند و منجر به افزایش مقدار انسولین در خون میشود (هیپرانسولینمی)  و تحریک بیشتر بعضی بافتها که هنوزبه انسولین حساس هستند پیش می آید . با گذشت زمان این فرایند سبب عدم تعادل در ارتباط گلوکز و انسولین شده و بدون درمان باعث مشکلاتی برای سلامتی در قسمت های مختلف بدن میشود.علاوه بر این دیابت نوع 2 ، مقاومت به انسولین در سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) در پیش دیابت یا بیماریهای قلبی ، سندرم متابولیک ، آکانتوزیس نیگریکانت و اختلالات غده به هیپوفیز و غدد فوق کلیوی پیش می آید.علاوه بر مقاومت به انسولین ، هیپرانسولینمی ( افزایش انسولین خون) با تومور سلول های بتا  (islet cells)  لوزالمعده یا با تجویزبیش اندازه انسولین وجود دارد.

هیپرانسولینمی سبب کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) میشود که منجر به تعریق ، طپش قلب ، گرسنگی ، بیهوشی ، تاری دید ، سرگیجه ، افت فشار خون و غش میشود از آنجا که مغز بعنوان منبع انرژی به قند وابسته است کاهش شدید قند خون ناشی از هیپرانسولینمی میتواند با سرعت به شوک انسولین و مرگ ختم شود

 • نام تست: Insulin
 • نام اختصاری: Insulin
 • کد ملی: 801565
 • کد لوئینک: 020448-700
 • نرخ آزاد: 688,460 ریال

نظرات مراجعین

ثبت نظرات

امتیاز شما به این تست