آزمایش مس خون

آزمایش مس خون

آزمایش مس خون

263,950 ریال

برای اندازه گیری مقدار مس خون، ادرار یا بافت کبد، برای کمک به تشخیص بیماری ویلسون و بعضی اوقات برای تشخیص فقر یا افزایش مس

دلیل انجام آزمایش

برای اندازه گیری مقدار مس خون، ادرار یا بافت کبد، برای کمک به تشخیص بیماری ویلسون و بعضی اوقات برای تشخیص فقر یا افزایش مس

چه موقعی انجام آزمایش لازم می شود

موقعی که بیمار زردی ، خستگی، درد شکم، تغییرات شخصیتی، لرزش یا سایر علائمی که پزشک را مشکوک به بیماری ویلسون نماید و به ندرت برای بررسی فقر یا افزایش مس و برای کنترل مقدار مس در بیمار ویلسون تحت درمان

نمونه مورد نیاز

برای آزمایش از خون وریدی یا جمع آوری ادرار 24 ساعته و بعضی اوقات از بیوپسی کبد استفاده میشود.

شرایط نمونه گیری

شرایط خاصی وجود ندارد.

چه چیزی آزمایش می شود

مس یکی از مواد معدنی اساسی است که در کار بعضی از آنزیم ها نقش ایفا می کند.این آنزیم ها در تنظیم متابولیسم آهن ساخته شدنبافت همبند، تولید ملانین و در کار سیستم عصبی مهم هستند و این آزمایش مقدار مس را در خون، ادرار یا کبد اندازه گیری می کند.

مس در خیلی غذاها شامل مغز میوه ها، شوکولات ،قارچ ها، صدف ، حبوبات ، میوه های خشک و جگر وجود دارد. آب آشامیدنیاگر در لوله کشی مس وجود داشته باشد یا همراه غذا در صورتیکه در ظروف مسی پخته شود وارد بدن میشود. بطور طبیعی مس  در روده جذب می شود و با پیوند شدن با پروتئین به شکل غیر سمی تبدیل شده و به کبد حمل می شود.

کبد مقداری از مس را ذخیرهکرده و بقیه را به پروتئینی بنام آپوسرولوپلاسمین پیوند می زند که آنزیمی بنام سرولوپلاسمین تولید شود. حدود 95% مس موجوددر خون به آلبومین وصل می شود. فقط مقدار جزئی مس بصورت آزاد وجود دارد. کبد مس اضافه را همراه صفرا دفع کرده و ازطریق مدفوع از بدن خارج می شود و مقداری نیز توسط ادرار دفع می شود.

افزایش یا کاهش مس نادر است . بیماری ویلسون که یک بیماری ارثی نادراست موجب انباشت زیاد مس در کبد، مغز و سایر اعضامیشود. افزایش مس (مسمومیت) موقعی می تواند ظاهر شود که فرد در مدت کوتاهی مقدار زیادی مس یا مقدار کم آنرا در طولانی مدت جذب کند.

فقر مس گاهی در فردی که سوء جذب شدید مثل سیستیک فیبروز و بیماری سلیاک داشته باشند و در شیرخوارانی که فقط از شیرگاو تغذیه شوند دیده میشود.

بیماری ژنتیکی نادر وابسته به جنس بنام سندرم Menkes kinky hair  منجر به فقر مس در مغز و کبد شیر خوار میشود.این بیماری که عمدتا" جنس مذکر را مبتلا می کند همراه با غش ، تاخیر رشد ، تشکیل رگ های غیر طبیعی در مغز و موی خاکستری شکننده فرفری میشود.

  • نام تست: Copper(Cu)
  • نام اختصاری: CU
  • کد ملی: 800265
  • کد لوئینک: 005631-700
  • نرخ آزاد: 263,950 ریال

نظرات مراجعین

ثبت نظرات

امتیاز شما به این تست