کرج، خیابان شهید بهشتی،نرسیده به سه راه گوهردشت،ولیعصر 5
امیکرون

تست کرونا در آزمایشگاه رازی که تحت تایید انستیتو پاستور و دانشگاه علوم پزشکی البرز می‌باشد تمام گونه های کرونای موجود را تشخیص میدهد و در تشخیص اومیکرون نیز  توانمند است، اما توانایی افتراق گونه های مختلف از هم را ندارد، به این معنی که نتیجه تست کرونا به شکل مثبت یا ...منفی گزارش میشود. نتیجه مثبت می‌تواند علامت آلودگی به گونه اومیکرون باشد یا دلتا یا سایر گونه‌های آلوده کننده ویروس

 

تاریخچه امیکرون

در 26 نوامبر 2021 ، WHO بر اساس توصیه گروه مشاوره فنی سازمان جهانی بهداشت در مورد تکامل ویروس ( TAG-VE ) ، نوع B.1.1.529 را به عنوان یک نوع نگران کننده به نام Omicron تعیین کرد . این تصمیم بر اساس شواهد ارائه شده به TAG-VE مبنی بر اینکه Omicron دارای جهش های متعددی است که ممکن است بر نحوه رفتار آن تأثیر بگذارد، به عنوان مثال، بر نحوه انتشار آسان یا شدت بیماری که ایجاد می کند. در اینجا خلاصه ای از آنچه در حال حاضر شناخته شده است آورده شده است. این تصمیم بر اساس شواهد ارائه شده به TAG-VE مبنی بر اینکه Omicron دارای جهش های متعددی است که ممکن است بر نحوه رفتار آن تأثیر بگذارد ، به عنوان مثال، بر نحوه انتشار آسان یا شدت بیماری که ایجاد می کند. در اینجا خلاصه ای از آنچه در حال حاضر شناخته شده است آورده شده است.

نوع B.1.1.529 اولین بار در 24 نوامبر 2021 از آفریقای جنوبی به WHO گزارش شد. وضعیت اپیدمیولوژیک در آفریقای جنوبی با سه اوج مجزا در موارد گزارش شده مشخص شده است که آخرین آن ها عمدتاً واریانت دلتا بود. در هفته های اخیر، همزمان با تشخیص نوع  B.1.1.529، عفونت ها به شدت افزایش یافته است. اولین عفونت تایید شده شناخته شده B.1.1.529 از نمونه ای بود که در 9 نوامبر 2021 جمع آوری شد. تعدادی از مطالعات در حال انجام است و TAG-VE به ارزیابی این نوع ادامه خواهد داد. WHO یافته های جدید را در صورت لزوم با کشورهای عضو و عموم مردم در میان خواهد گذاشت. بر اساس شواهد ارائه شده مبنی بر تغییر مضر در اپیدمیولوژی COVID-19 ، TAG-VE به WHO توصیه کرده است که این نوع باید به عنوان VOC تعیین شود، و WHO B.1.1.529 را به عنوان VOC با نام Omicron تعیین کرده است.

این نوع دارای تعداد زیادی جهش است که برخی از آنها نگران کننده هستند. شواهد اولیه حاکی از افزایش خطر عفونت مجدد با این نوع در مقایسه با سایر VOCها است. به نظر می رسد تعداد موارد این نوع تقریباً در تمام استان های آفریقای جنوبی در حال افزایش است. تشخیص فعلی SARS-CoV-2 PCR برای شناسایی این نوع ادامه دارد. چندین آزمایشگاه نشان داده‌اند که برای یک آزمایش PCR که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی از سه ژن هدف شناسایی نمی‌شود ( به نام شکست ژن S یا شکست هدف ژن S ) و بنابراین این آزمایش می ‌تواند به عنوان نشانگر برای این نوع، در انتظار تأیید توالی مورد استفاده قرار گیرد.  با استفاده از این رویکرد ، این نوع با سرعت بیشتری نسبت به افزایش عفونت های قبلی شناسایی شده است، که نشان می دهد این نوع ممکن است مزیت رشد داشته باشد.

 

به این ترتیب، از کشورها خواسته می شود موارد زیر را انجام دهند:

 • تلاش‌ های نظارتی و توالی‌ یابی برای درک بهتر انواع SARS-CoV-2 در گردش را افزایش دهید.
 • توالی های کامل ژنوم و ابرداده های مرتبط را به یک پایگاه داده در دسترس عموم ، مانند GISAID ارسال کنید.
 • موارد/خوشه های اولیه مرتبط با عفونت VOC را از طریق مکانیسم IHR به WHO گزارش دهید.
 • در صورت وجود ظرفیت و در هماهنگی با جامعه بین‌المللی ، انجام تحقیقات میدانی و ارزیابی‌های آزمایشگاهی برای بهبود درک تأثیرات احتمالی VOC بر اپیدمیولوژی  COVID-19، شدت ، اثر بخشی اقدامات بهداشت عمومی و اجتماعی، روش ‌های تشخیصی ، پاسخ‌ های ایمنی، آنتی‌ بادی خنثی سازی یا سایر ویژگی های مرتبط.

به افراد یاد آوری می شود که اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به COVID-19 انجام دهند ، از جمله اقدامات اثبات شده بهداشت عمومی و اجتماعی مانند استفاده از ماسک های مناسب ، بهداشت دست ، فاصله گذاری فیزیکی ، بهبود تهویه فضا های داخلی ، اجتناب از فضا های شلوغ و واکسیناسیون.

 

دانش فعلی در مورد Omicron

محققان در آفریقای جنوبی و در سراسر جهان در حال انجام مطالعاتی برای درک بهتر بسیاری از جنبه های Omicron هستند و به اشتراک گذاری یافته های این مطالعات در صورت در دسترس شدن ادامه خواهند داد.

قابلیت انتقال : هنوز مشخص نیست که آیا Omicron در مقایسه با انواع دیگر ، از جمله دلتا ، قابل انتقال تر است ( به عنوان مثال ، راحت تر از فردی به فرد دیگر منتقل می شود ) . تعداد افرادی که آزمایششان مثبت شده است در مناطقی از آفریقای جنوبی که تحت تأثیر این نوع قرار گرفته اند افزایش یافته است ، اما مطالعات اپیدمیولوژیک در حال انجام است تا بفهمیم که آیا این به دلیل Omicron یا عوامل دیگر است.

شدت بیماری : هنوز مشخص نیست که آیا عفونت با Omicron باعث بیماری شدیدتر در مقایسه با سایر انواع از جمله دلتا می شود یا خیر . داده های اولیه حاکی از آن است که میزان بستری شدن در بیمارستان در آفریقای جنوبی رو به افزایش است ، اما این ممکن است به دلیل افزایش تعداد کلی افراد آلوده باشد ، نه به دلیل عفونت خاص با  Omicron. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد علائم مرتبط با Omicron با سایر انواع متفاوت است . عفونت‌های گزارش‌شده اولیه در میان دانشجویان دانشگاه بود - افراد جوان‌تری که تمایل به بیماری خفیف‌تری دارند - اما درک میزان شدت نوع Omicron روزها تا چند هفته طول می‌کشد . همه انواع کووید-19 ، از جمله نوع دلتا که در سراسر جهان غالب است ، می‌تواند باعث بیماری شدید یا مرگ شود ، به‌ویژه برای آسیب‌پذیرترین افراد ، و بنابراین پیشگیری همیشه کلیدی است.

اثربخشی عفونت قبلی SARS-CoV-2

شواهد اولیه نشان می ‌دهد که ممکن است خطر ابتلای مجدد به Omicron افزایش یابد ( یعنی افرادی که قبلاً COVID-19 داشته ‌اند می‌توانند راحت‌تر با Omicron مجدداً آلوده شوند )، در مقایسه با سایر انواع نگران‌کننده ، اما اطلاعات محدود است . اطلاعات بیشتر در این مورد در روزها و هفته های آینده در دسترس قرار خواهد گرفت.

اثربخشی واکسن ها : WHO با شرکای فنی کار می کند تا تأثیر بالقوه این نوع را بر اقدامات متقابل موجود ما ، از جمله واکسن ها ، درک کند . واکسن ‌ها برای کاهش بیماری ‌های شدید و مرگ ، از جمله در برابر نوع غالب در گردش ، دلتا ، حیاتی هستند . واکسن‌ های فعلی در برابر بیماری‌ های شدید و مرگ مؤثر هستند.

اثربخشی آزمایش‌ های فعلی : آزمایش ‌های PCR که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند ، همچنان برای تشخیص عفونت ، از جمله عفونت با  Omicron، همچنان که در مورد انواع دیگر نیز دیده‌ایم ، ادامه می ‌دهند . مطالعات برای تعیین اینکه آیا تأثیری بر سایر انواع آزمایش ها از جمله آزمایش های تشخیص سریع آنتی ژن وجود دارد یا خیر ادامه دارد.

اثر بخشی درمان ‌های فعلی : کورتیکو استروئیدها و مسدود کننده ‌های گیرنده IL6 همچنان برای مدیریت بیماران مبتلا به COVID-19 شدید مؤثر خواهند بود. سایر درمان‌ها برای بررسی اینکه آیا با توجه به تغییرات بخش‌هایی از ویروس در نوع Omicron هنوز به همان اندازه مؤثر هستند ، ارزیابی خواهند شد.

در حال حاضر، WHO در حال هماهنگی با تعداد زیادی از محققان در سراسر جهان برای درک بهتر Omicron است . مطالعاتی که در حال حاضر یا به زودی در حال انجام است شامل ارزیابی قابلیت انتقال ، شدت عفونت ( شامل علائم ) ، عملکرد واکسن ‌ها و آزمایش ‌های تشخیصی و اثربخشی درمان‌ ها است.

 , WHO کشورها را تشویق می کند تا در جمع آوری و به اشتراک گذاری داده های بیماران بستری در بیمارستان از طریق پلت فرم داده های بالینی WHO COVID-19 برای توصیف سریع ویژگی های بالینی و نتایج بیمار مشارکت کنند.

 

اطلاعات بیشتر در روزها و هفته های آینده ظاهر خواهد شد . TAG-VE سازمان جهانی بهداشت به نظارت و ارزیابی داده ها به محض در دسترس شدن ادامه خواهد داد و ارزیابی می کند که چگونه جهش در Omicron رفتار ویروس را تغییر می دهد.

اقدامات توصیه شده برای کشور ها

از آنجایی که Omicron به عنوان یک نوع نگرانی تعیین شده است ، اقدامات متعددی وجود دارد که WHO به کشور ها توصیه می کند که انجام دهند ، از جمله افزایش نظارت و ترتیب دادن موارد . به اشتراک گذاری توالی ژنوم در پایگاه های اطلاعاتی در دسترس عموم ، مانند GISAID. گزارش موارد یا خوشه های اولیه به WHO؛ انجام تحقیقات میدانی و ارزیابی ‌های آزمایشگاهی برای درک بهتر اینکه آیا Omicron دارای ویژگی ‌های انتقال یا بیماری متفاوت است یا بر اثربخشی واکسن ‌ها، درمان ‌ها، تشخیص ‌ها یا اقدامات بهداشت عمومی و اجتماعی تأثیر می‌گذارد .کشورها باید با استفاده از تحلیل ریسک و رویکرد مبتنی بر علم، به اجرای اقدامات مؤثر بهداشت عمومی برای کاهش گردش عمومی COVID-19 ادامه دهند . آن ها باید برخی از ظرفیت های بهداشت عمومی و پزشکی را برای مدیریت افزایش موارد افزایش دهند . WHO به کشور ها حمایت و راهنمایی برای آمادگی و واکنش ارائه می دهد.

علاوه بر این، بسیار مهم است که نابرابری در دسترسی به واکسن‌های کووید-19 فوراً مورد توجه قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که گروه ‌های آسیب‌پذیر در همه جا، از جمله کارکنان بهداشتی و افراد مسن ، دوز اول و دوم خود را در کنار دسترسی عادلانه به درمان و تشخیص دریافت می‌کنند.

اقدامات توصیه شده برای مردم

موثرترین اقداماتی که افراد می توانند برای کاهش انتشار ویروس COVID-19 بردارند ، حفظ فاصله فیزیکی حداقل 1 متری از دیگران است. استفاده از ماسک مناسب ؛ باز کردن پنجره ها برای بهبود تهویه ؛ از فضا های با تهویه ضعیف یا شلوغ اجتناب کنید. دست ها را تمیز نگه دارید ؛ سرفه یا عطسه در آرنج یا دستمال خمیده و وقتی نوبت به آن ها رسید واکسینه شوند.

WHO با در دسترس قرار گرفتن اطلاعات بیشتر، از جمله جلسات بعدی TAG-VE، به ارائه به روز رسانی ها ادامه خواهد داد. علاوه بر این ، اطلاعات در پلتفرم ‌های رسانه ‌های دیجیتال و اجتماعی WHO در دسترس خواهد بود.

نوع Omicron چیست ؟

نوع Omicron کووید-19 بر اساس شواهدی مبنی بر اینکه دارای چندین جهش است که ممکن است بر نحوه رفتار آن تأثیر بگذارد ، توسط WHO یک نوع نگران کننده نامیده شده است . هنوز عدم قطعیت قابل توجهی در مورد Omicron وجود دارد و تحقیقات زیادی برای ارزیابی قابلیت انتقال ، شدت و خطر عفونت مجدد آن در حال انجام است.

نوع Omicron چگونه توسعه یافت؟

هنگامی که یک ویروس به طور گسترده در گردش است و باعث عفونت های متعدد می شود ، احتمال جهش ویروس افزایش می یابد . هر چه یک ویروس فرصت های بیشتری برای انتشار داشته باشد ، فرصت های بیشتری برای دستخوش تغییرات دارد.

انواع جدیدی مانند Omicron یادآور این است که همه گیری COVID-19 هنوز به پایان نرسیده است . بنابراین ضروری است که مردم واکسن را در صورت در دسترس بودن دریافت کنند و به پیروی از توصیه های موجود در مورد جلوگیری از انتشار ویروس ، از جمله فاصله گذاری فیزیکی، پوشیدن ماسک، شستن منظم دست ها و تهویه مناسب فضا های داخلی ادامه دهند .

همچنین بسیار مهم است که واکسن ها و سایر اقدامات بهداشت عمومی در همه جا در دسترس باشند . نابرابری واکسن ، کشور های با درآمد کمتر - بسیاری از آن ها در آفریقا - را تحت الحمایه COVID-19 قرار می دهد . کشورهایی که به خوبی تامین شده اند باید فورا دوز هایی را که وعده داده بودند تحویل دهند.

نوع Omicron کجا موجود است ؟

نوع Omicron اکنون در بسیاری از کشورهای جهان شناسایی شده است . WHO گزارش می دهد که Omicron احتمالاً در بیشتر کشور ها وجود دارد، حتی اگر هنوز شناسایی نشده باشد.

آیا نوع Omicron شدیدتر از سایر انواع COVID-19 است ؟

یافته های اولیه نشان می دهد که Omicron ممکن است شدت کمتری نسبت به نوع دلتا داشته باشد ، اما داده های بیشتری مورد نیاز است و WHO هشدار می دهد که نباید آن را به عنوان "خفیف" رد کرد. مطالعات در حال انجام است و این اطلاعات به محض در دسترس قرار گرفتن به روز خواهد شد.

مهم است به خاطر داشته باشید که همه انواع کووید-19 می توانند باعث بیماری شدید یا مرگ شوند ، از جمله نوع دلتا که هنوز در سراسر جهان غالب است، به همین دلیل است که جلوگیری از انتشار ویروس و کاهش خطر قرار گرفتن در معرض ویروس بسیار مهم است.

آیا نوع Omicron مسری تر است ؟

Omicron سریعتر از انواع دیگر گسترش می یابد . بر اساس اطلاعات موجود ، WHO معتقد است که احتمال دارد Omicron از نوع دلتا در جایی که انتقال COVID-19 در جامعه وجود دارد پیشی بگیرد.

با این حال ، واکسن زدن و انجام اقدامات احتیاطی مانند پرهیز از فضا های شلوغ ، حفظ فاصله با دیگران و استفاده از ماسک در کمک به جلوگیری از شیوع کووید-19 بسیار مهم است و می ‌دانیم که این اقدامات در برابر انواع دیگر مؤثر بوده است.

آیا نوع Omicron علائم مختلفی ایجاد می کند ؟

هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که نشان دهد Omicron باعث ایجاد علائم COVID-19 متفاوت از سایر انواع COVID-19 می شود.

آیا واکسن ‌های کووید-۱۹ در برابر نوع Omicron موثر هستند ؟

محققان در حال بررسی هرگونه تأثیر احتمالی نوع Omicron بر اثربخشی واکسن ‌های COVID-19 هستند. اطلاعات هنوز محدود است ، اما ممکن است کاهش اندکی در اثر بخشی واکسن ها در برابر بیماری های شدید و مرگ ، و کاهش در پیشگیری از بیماری خفیف و عفونت وجود داشته باشد . با این حال ، WHO گزارش می دهد که تا کنون به نظر می رسد واکسن های موجود در حال حاضر محافظت قابل توجهی در برابر بیماری های شدید و مرگ دارند.

همچنین مهم است که برای محافظت در برابر سایر انواع پرتیراژ مانند دلتا واکسینه شوید . وقتی نوبت شماست، حتما واکسن بزنید. اگر واکسیناسیون شما شامل دو دوز است، برای داشتن حداکثر حفاظت مهم است که هر دو را دریافت کنید.

آیا عفونت قبلی COVID-19 در برابر نوع Omicron مؤثر است؟

WHO گزارش می دهد که شواهد اولیه نشان می دهد که عفونت قبلی می تواند محافظت کمتری در برابر Omicron در مقایسه با سایر انواع نگران کننده مانند دلتا ارائه دهد. با این حال، اطلاعات هنوز محدود است و ما به‌روزرسانی ‌ها را به محض در دسترس شدن به اشتراک خواهیم گذاشت.

حتی اگر قبلاً COVID-19 داشته اید ، باید واکسن بزنید. در حالی که افرادی که از COVID-19 بهبود می یابند ممکن است مصونیت طبیعی در برابر این ویروس ایجاد کنند، ما هنوز نمی دانیم که چقدر طول می کشد یا چقدر از شما محافظت می شود. واکسن ها محافظت مطمئن تری را ارائه می دهند.

آیا آزمایش‌های فعلی کووید-19 نوع Omicron را تشخیص می‌دهند ؟

آزمایش ‌های تشخیصی سریع مبتنی بر PCR و آنتی ژن که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌ گیرد ، همچنان برای تشخیص عفونت  COVID-19، از جمله  Omicron، ادامه دارد.

آیا احتمال ابتلای کودکان به نوع Omicron بیشتر است ؟

تحقیقات در مورد قابلیت انتقال Omicron ادامه دارد و با در دسترس قرار گرفتن اطلاعات بیشتر به‌روزرسانی خواهیم کرد . با این حال ، افرادی که از نظر اجتماعی با هم مخلوط می شوند و افرادی که واکسینه نشده اند بیشتر مستعد ابتلا به کووید-19 هستند.

چگونه می توانم از خودم و خانواده ام در برابر نوع Omicron محافظت کنم؟

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید کاهش خطر قرار گرفتن در معرض ویروس است .

 برای محافظت از خود و عزیزانتان، مطمئن شوید که:

 • از ماسکی استفاده کنید که بینی و دهان شما را بپوشاند.
 • هنگام گذاشتن و برداشتن ماسک از تمیز بودن دست‌ هایتان مطمئن شوید.
 • حداقل 1 متر از دیگران فاصله فیزیکی داشته باشید.
 • از فضاهای با تهویه ضعیف یا شلوغ خودداری کنید.
 • پنجره ها را برای بهبود تهویه داخل خانه باز کنید.
 • دست های خود را مرتب بشویید.
 • واکسن بزنید . واکسن های تایید شده توسط سازمان بهداشت جهانی برای کووید-19 ایمن و موثر هستند.

چگونه می توانم در مورد Omicron و سایر انواع کووید-19 با فرزندم صحبت کنم؟

اخبار مربوط به COVID-19 و اکنون نوع Omicron در زندگی روزمره ما هجوم آورده است و طبیعی است که کودکان خردسال کنجکاو سوالاتی داشته باشند - بسیاری از آن ها . در اینجا نکاتی وجود دارد که نکاتی را برای در نظر گرفتن نکاتی برای کمک به توضیح اینکه چه موضوعی می‌تواند یک موضوع پیچیده به زبان ساده و اطمینان ‌بخش باشد وجود دارد.

 •  کودکان حق دارند بدانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است ، اما باید به روشی مناسب برای آن ها توضیح داده شود.
 •  از کودک خود دعوت کنید تا آنچه را که شنیده است به اشتراک بگذارد و به پاسخ های او گوش دهید . مهم است که کاملاً درگیر باشند و هر ترسی را که دارند جدی بگیرند . صبور باشید ، بیماری همه گیر و اطلاعات غلط باعث نگرانی و عدم اطمینان بسیاری برای همه شده است .
 • مطمئن شوید که خودتان در مورد آخرین اطلاعات به روز هستید. وب‌ سایت ‌های سازمان ‌های بین‌المللی مانند یونیسف و سازمان بهداشت جهانی منابع عالی اطلاعات درباره همه‌گیری هستند.
 • اگر جواب را نمی دانید ، حدس نزنید . از آن به عنوان فرصتی برای بررسی پاسخ ها با هم استفاده کنید.
 • به یاد داشته باشید که بچه‌ ها نشانه‌ های عاطفی خود را از بزرگسالان می ‌گیرند ، بنابر این حتی اگر نگران فرزند کوچک خود هستید و می‌ دانید که ممکن است ناراحت باشد ، سعی کنید ترس ‌های خود را بیش از حد با فرزند تان در میان نگذارید.

علائم امیکرون چیست ؟

برخی از تفاوت های علائم از داده های اولیه پدید آمده است . به عنوان مثال ، یک تفاوت احتمالی این است که Omicron ممکن است کمتر از انواع قبلی باعث از دست دادن چشایی و بویایی شود.

به عنوان مثال، داد  ه‌هایی که هفته گذشته از بزرگترین بیمه‌گر سلامت خصوصی آفریقای جنوبی منتشر شد ، نشان می‌ دهد که آفریقای جنوبی مبتلا به Omicron اغلب دچار گلو درد یا خراشیدگی همراه با احتقان بینی ، سرفه خشک و درد عضلانی ، به‌ویژه کمردرد می ‌شود .

اما همه این ها علائم دلتا و ویروس کرونای اصلی هستند . این احتمال وجود دارد که علائم Omicron بیشتر شبیه دلتا باشد تا اینکه متفاوت باشد .

دکتر Otto O. Yang، پزشک بیماری های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس ، گفت : «احتمالاً مقدار زیادی همپوشانی بین Omicron و انواع قبلی وجود دارد ، زیرا آن ها اساساً همان کار را انجام می دهند . "اگر تفاوت هایی وجود داشته باشد ، آن ها احتمالاً نسبتاً نامحسوس هستند ."

آیا مصونیت از عفونت های قبلی باعث توقف Omicron می شود ؟

در حالی که احتمالاً محافظت در برابر بیماری های شدید را فراهم می کند ، مصونیت از عفونت های قبلی مانع از عفونت با Omicron نمی شود. اولین سرنخ‌ ها مبنی بر اینکه Omicron می‌تواند از مصونیت فرار کند از آفریقای جنوبی بود ، جایی که دانشمندان تخمین می ‌زنند که حداقل 70 درصد از مردم در مقطعی از همه‌ گیری به کووید-19 مبتلا شده‌اند . بخش غیر منتظره بزرگی از موارد Omicron مربوط به افرادی بود که قبلاً آلوده شده بودند.

هنگامی که Omicron در انگلستان افزایش یافت ، محققان انگلیسی به طور مشابه دریافتند که بسیاری از افراد آلوده به نوع جدید قبلاً از کووید جان سالم به در برده بودند . محققان تخمین زدند که خطر عفونت مجدد با Omicron حدود پنج برابر انواع دیگر است . نتایج مشابهی از دانمارک به دست آمد ، جایی که دانشمندان بیش از 2200 خانواده را که در آن فردی به Omicron آلوده شده بود با حدود 6300 خانواده آلوده به دلتا مقایسه کردند . Omicron 3.6 برابر بیشتر از دلتا افراد را با بوستر هایی که در یک خانه مشترک هستند آلوده می کند . اما احتمال ابتلای افراد واکسینه نشده به سختی بیشتر بود.

برای درک عمیق‌تر این افزایش خطر ابتلا به عفونت مجدد ، تعدادی از تیم ‌های دانشمندان آنتی ‌بادی‌های تولید شده توسط افرادی را که از کووید-۱۹ بهبود می ‌یابند ، مطالعه کرده ‌اند . اگر آن آنتی بادی ها را در ظرفی با انواع دیگر مخلوط کنند ، آنتی بادی ها کار خوبی برای جلوگیری از آلوده کردن سلول های انسانی توسط ویروس ها انجام می دهند.

اما اگر آن آنتی ‌بادی ‌ها را با Omicron مخلوط کنند ، باز هم می ‌تواند در بیشتر مواقع وارد سلول‌ ها شود . این بدان معناست که جهش‌ های حمل شده توسط Omicron در حال تغییر شکل پروتئین ‌های سطحی آن هستند ، جایی که آنتی‌بادی ‌ها روی ویروس کرونا قفل می‌ شوند.

چقدر واکسن ها در برابر عفونت Omicron محافظت می کنند؟

چندین مطالعه نشان می دهد که واکسیناسیون کامل به همراه یک واکسن تقویت کننده محافظت قوی در برابر عفونت با Omicron ایجاد می کند . با این حال ، بدون تقویت کننده ، دو دوز واکسن مانند Pfizer-BioNTech یا Moderna محافظت بسیار کمتری را ارائه می دهد . ( با این حال ، به نظر می رسد دو دوز واکسن در برابر بیماری شدید Omicron محافظت می کند. )

دانشمندان از افراد کاملاً واکسینه شده خون گرفتند و آنتی بادی های آن ها را با Omicron در یک ظرف پتری پر از سلول های انسانی مخلوط کردند . هر واکسنی که تاکنون آزمایش شده است در خنثی کردن Omicron نسبت به سایر انواع بدتر عمل کرده است . و آنتی‌ بادی ‌های افرادی که دو دوز از واکسن AstraZeneca یا یک دوز واکسن جانسون و جانسون دریافت کرده‌اند ، به نظر نمی‌رسد که هیچ کاری علیه Omicron داشته باشند .

اما وقتی محققان آنتی‌بادی‌های افرادی را که تقویت ‌کننده واکسن ‌های Moderna یا Pfizer-BioNTech دریافت کرده بودند ، آزمایش کردند ، تصویر متفاوتی را مشاهده کردند . آنتی بادی های تقویت شده بسیاری از ویروس های Omicron را از آلوده کردن سلول ها مسدود می کند . محققان با بررسی افرادی که پس از عفونت کووید-19 با دو دوز کاملاً واکسینه شده بودند ، پاسخ مشابهی پیدا کردند : آنتی ‌بادی ‌های آن ها در برابر Omicron بسیار قوی بود.

مطالعات دنیای واقعی از نتایج این آزمایشات پشتیبانی می کند . در آفریقای جنوبی ، محققان دریافتند که دو دوز از واکسن Pfizer-BioNTech تنها 33 درصد در برابر عفونت Omicron موثر است . در مقابل انواع دیگر، آن ها دریافتند که اثر بخشی آن 80 درصد است.

در بریتانیا ، محققان دریافتند افرادی که دو دوز واکسن AstraZeneca دریافت کرده بودند ، شش ماه پس از واکسیناسیون ، از هیچ گونه محافظتی در برابر عفونت Omicron برخوردار نبودند . دو دوز Pfizer-BioNTech تنها 34 درصد اثر بخشی داشت . اما یک تقویت کننده Pfizer-BioNTech اثربخشی 75 درصدی در برابر عفونت داشت.

آیا واکسن ها می توانند شدت کووید را کاهش دهند ؟

بله . در یک مطالعه بزرگ روی بیش از یک میلیون مورد کووید ، محققان انگلیسی دریافتند افرادی که دوز های تقویت کننده دریافت کرده بودند در مقایسه با افراد واکسینه نشده ، 81 درصد کمتر در بیمارستان بستری می شوند . خطر بستری شدن در بیمارستان برای موارد Omicron برای افرادی که دو دوز واکسن دریافت کرده بودند ، 65 درصد کمتر بود . محافظتی که واکسن‌ ها در برابر بیماری ‌های شدید با Omicron انجام می ‌دهند ، اثر خود را در بیمارستان ‌ها بر جای می‌گذارد . از آنجایی که Omicron موج جدیدی از موارد را افزایش می دهد ، افرادی که به بیمارستان های شهر نیویورک مراجعه می کنند عمدتاً واکسینه نشده اند.

افراد واکسینه شده در معرض خطر عفونت با Omicron هستند زیرا این نوع می تواند از آنتی بادی های تولید شده توسط واکسن ها فرار کند و شروع به تکثیر در بینی و گلو کند . اما واکسن ‌ها چیزی بیش از تحریک تولید آنتی ‌بادی‌ ها علیه کرونا ویروس ‌ها انجام می ‌دهند . آن ها همچنین رشد سلول های T را تحریک می کنند که به مبارزه با یک بیماری خاص کمک می کند. سلول‌های T یاد می‌گیرند که تشخیص دهند چه زمانی سلول‌ های دیگر با ویروس‌ های خاصی آلوده می ‌شوند و سپس آن ها را از بین می ‌برند و سرعت عفونت را کاهش می ‌دهند.

دانشمندان شروع به بررسی سلول ‌های T تولید شده توسط واکسن‌ های کووید-۱۹ کرده‌اند تا ببینند چقدر در برابر Omicron عمل می‌کنند . مطالعات اولیه نشان می دهد که این سلول های T هنوز هم نوع Omicron را تشخیص می دهند . این شواهد اولیه نشان می دهد که عفونت های Omicron نمی توانند از خط دفاعی سلول های T عبور کنند . با از بین بردن سلول های آلوده ، سلول های T ممکن است دسترسی Omicron به اعماق راه هوایی را سخت تر کنند ، جایی که می تواند باعث بیماری جدی شود.

در حالی که Omicron می تواند باعث عفونت های کشنده در برخی افراد شود ، اما به طور کلی نسبت به نوع دلتا شدت کمتری دارد.

دانشمندان شدت نوع ویروس کرونا را با بررسی تعداد افرادی که به آن مبتلا شده اند در بیمارستان می سنجید . نوع دلتا به طور قابل توجهی شدید تر از انواع قبلی بود . اما برعکس برای Omicron صادق است. یک مطالعه بریتانیایی نشان داد که خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل Omicron نصف دلتا است.

هنگامی که نوع Omicron در ایالات متحده شروع به افزایش کرد ، بیمارستان ها همان خطر کاهش یافته را مشاهده کردند . با وجود رکورد شکنی موارد جدید ، تعداد بستری ‌های جدید با سرعت بسیار کمتری افزایش یافت . اگرچه این مایه تسکین است که Omicron به اندازه دلتا شدید نیست ، اما نوع جدید ممکن است به دلیل مسری بودن خارق‌العاده فشار زیادی بر بیمارستان ‌ها وارد کند .

شدت کمتر Omicron احتمالاً دلایل مختلفی دارد . بسیاری از افرادی که Omicron آن ها را آلوده می کند واکسینه شده یا از عفونت های قبلی بهبود یافته اند . مصونیت آن ها شانس آن ها را برای پایان دادن به بیماری کووید در بیمارستان کاهش می دهد.

اما مطالعات اولیه روی حیوانات و سلول‌ ها نشان می‌دهد که Omicron بیولوژیکی متفاوت از سایر گونه ‌ها دارد. استراتژی آن برای آلوده کردن سلول ها در راه هوایی فوقانی به خوبی کار می کند ، اما در ریه ها این گونه نیست.

آیا کووید ناشی از Omicron هنوز قابل درمان است ؟

بله . در اواخر دسامبر ، سازمان غذا و داروی آمریکا دو قرص ضد ویروسی جدید برای کووید به نام‌ های Paxlovid و molnupiravir را صادر کرد . آزمایش ‌های اولیه نشان می ‌دهد که هر دو درمان باید علیه Omicron کار کنند . افرادی که در معرض خطر ابتلا به کووید شدید هستند ، می‌ توانند در چند روز اول پس از تشخیص ، هر دو دارو را تجویز کنند.

یکی دیگر از درمان های موثر دارویی به نام sotrovimab است که توسط GSK و Vir ساخته شده است . این یک آنتی بادی مونوکلونال است که می تواند به نوع Omicron متصل شود و از آلوده کردن سلول ها جلوگیری کند. برخلاف پاکلووید و مولنوپیراویر که به صورت قرص بسته بندی می شوند ، سوترویماب باید به صورت انفوزیون در بیمارستان یا کلینیک داده شود.

گزینه دیگر برای افراد آلوده به Omicron یک داروی ضد ویروسی به نام رمدسیویر است . مانند سوتروویماب، در پیشگیری از کووید شدید مؤثر است.

برای افرادی که با عفونت های Omicron در بیمارستان بستری شده اند ، طیف گسترده ای از درمان های دیگر نیز در دسترس است . به عنوان مثال ، ثابت شده است که استروئیدی به نام دگزامتازون در مهار التهاب آسیب ‌رسان به ریه بسیار مؤثر است.

Omicron در چند ماه آینده چه خواهد کرد ؟

محققان در حال ایجاد مدل ‌های ریاضی هستند تا بفهمند Omicron در ماه‌ های آینده چه خواهد کرد . این مدل ‌ها ، بر حسب ضرورت ، مبتنی بر مفروضات مربوط به نوع مختلف هستند ، و ممکن است با آشکار شدن شواهد بیشتر ، این مفروضات نیاز به تغییر داشته باشند . اما دانشمندان در حال حاضر می توانند ببینند که Omicron بسیار قابل انتقال است و در فرار از دفاع ایمنی ماهر است . حتی اگر Omicron خفیف ‌تر از انواع دیگر باشد ، باز هم می ‌تواند بیمارستان ‌ها را به محدودیت های خود برساند . بخش کوچکتری از موارد Omicron ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند ، اما اگر تعداد موارد Omicron بسیار بیشتر از موارد قبلی باشد ، همچنان بیماران بدخیم تری برای درمان وجود خواهند داشت . و در ایالات متحده ، موارد Omicron در بالای سطوح بالای بستری شدن در بیمارستان توسط نوع دلتا قرار می گیرند.

 

پرسش شما

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شده.لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید