لطفا صبر کنید...

ازدواج فامیلی

 ازدواج فامیلی

 ازدواج فامیلی ازدواج بین خویشاوندان

ازدواج فامیلی اصطلاحی است که برای توصیف ازدواج بین خویشاوندان خونی به کار می رود که حداقل یک جد مشترک اما نه با نسبتی دورتر از والدین پدربزرگ و مادر بزرگ دارند.

احتمال داشتن فرزندان مبتلا به مشکلات سلامتی یا عارضه های وراثتی برای والدین خویشاوند بیشتر از والدین غیر خویشاوند است. دلیل این امر آن است که والدین خویشاوند یک یا چند جد مشترک دارند و بنابراین برخی از مواد ژنتیکی (وراثتی) یکسان را با خود حمل می کنند. اگر هر دو والد خویشاوند تغییر ژن ارثی یکسانی داشته باشند، احتمال اینکه فرزندان آنها به عارضه ژنتیکی مربوط به آن ژن تغییر یافته مبتلا شوند بیشتر است.

ارتباط خویشاوندی دارای درجه بندی های متفاوتی است، می باشد ارتباط درجه اول ارتباط بین فرزندان و والدین و خواهران و برادران است، درجه دوم ارتباط بین عمو و برادر زاده و خاله و خواهر زاده و پدربزرگ و نوه می باشد و درجه سوم ارتباط بین پسر عمو و دختر عمو، پسر خاله و دختر خاله، پسر دایی و دختر عمه، دختر دایی و پسر عمه بوده و باشد درجه چهارم ارتباط بین نوه خاله با دختر خاله و نوه عمو با پسر عمو می باشد، ارتباط درجه پنجم نیز ارتباط بین نوادگان است. در خاورمیانه ازدواج درجه سوم بیشتر مرسوم است. بر اساس آمارهای جهانی 3 تا 4 درصد مرگ و میر نوزادان به دلیل اختلالات ژنتیکی رخ میدهد.  و در این میان نگرانی‌ هایی در رابطه با انتقالبیماریهای   ژنتیکی در ازدواج فامیلی وجود دارد چرا که در ازدواج فامیلی ریسک بروز بیماریهای ژنتیکی تقریبا 2 الی 2.5  برابر نسبت به ازدواج های غیر خویشاوندی افزایش پیدا می کند مثلاً اگر ریسک بروز بیماری‌ ای در دیگر افراد جامعه 3-2 درصد باشد، در فرزند حاصل از ازدواج خویشاوندی، به 6-5 درصد میرسد که این ریسک برای هر تولد به صورت مستقل وجود دارد، حتی اگر زوجین فرزند سالم داشته باشند. با احتمال تکرار معلولیت در فرزندان بعدی خانواده همراه می باشد؛ بنابراین در این نوع ازدواج ها مشاوره ژنتیک  و اکیدا توصیه میشود.

احتمال بروز چه بیماریهایی در فرزند پدر و مادری که ازدواج خویشاوندی داشته اند بیشتر است؟

به طور کلی احتمال بروز بیماری های ژنتیکی نادر با وراثت اتوزوم مغلوب در ازدواج های فامیلی افزایش پیدا میکند.

آزمایش ژنتیک ازدواج بر روی چه نمونه ای انجام میشود؟

10 سی سی نمونه خون آغشته در لوله های حاوی ماده ضد انعقاد خون EDTA

آیا برای انجام تست ژنتیک باید ناشتا بود؟

خیر نیازی نیست

آیا هر دو خانم و آقا با هم تست ژنتیک را باید انجام بدهند؟

در صورتی که زمان کافی وجود داشته باشد و زوجین قبل از بارداری مراجعه کرده باشند تست ژنتیک غربالگری پیشرفته (Expanded Carrier Screening) با بررسی حدود 23 هزار ژن ابتدا در نمونه خون خانم انجام می شود و در صورتیکه جهش ژنتیکی بیماریزایی شناسایی شد همان ژن را بر روی نمونه خون آقا بررسی میکنند در صورتیکه آقا هم برای همان جهش ژنی ناقل باشد مرحله بعدی بررسی همان جهش از نمونه پرز کوریونی جنین (cvs) یا مایع آمونیوتیکی در زمان بارداری می باشد. چنانچه مشخص شود جنین هر دو جهش ژنی بیماریزا را از والدین خود به ارث برده باشد. دستور سقط توسط پزشک ژنتیک داده می شود. همچنین لازم به ذکر است که بیماری شایع تحلیل عضلانی نخاعی بنام SMA که با روش های توالی یابی قابل تشخیص نمی باشد و جهش ژنی این ژن با استفاده از یک روش دیگری بنام MLPA ارزیابی می شود .که حذف های بزرگ را نشان می‌دهد.

ازدواج خویشاوندی با رابطه دور هم خطرناک می باشد؟

 ازدواج خویشاوندی از درجه 5 به بعد ریسک خطر همانند ازدواج غیر خویشاوندی دارد

زمان آزمایش ژنتیک برای ازدواج خویشاوندی چه موقع می باشد؟

 این تست را می شود قبل از ازدواج یا بعد از ازدواج ( قبل از بارداری انجام داد) اما توصیه میشود قبل از بارداری این تست انجام شود تا فرصت بیشتری وجود داشته باشد.

اگر فرزند اول سالم متولد شود، احتمال اینکه فرزند دوم مبتلا باشد، وجود دارد؟

چنانچه پدر و مادر برای یک جهش بیماریزا ناقل باشند احتمال تولد فرزند مبتلا در هر بارداری برای بیماری مورد نظر 25 درصد می باشد. و در صورتیکه فرزند اول سالم باشد خطر ریسک بیماری برای فرزند دوم را کم نمیکند. 

آیا برای انجام تست ژنتیک باید ناشتا بود؟

خیر نیازی نیست

هزینه آزمایش ژنتیک ازدواج فامیلی چقدر می باشد؟

آیا بیمه به آزمایش ژنتیک ازدواج خویشاوندی اختصاص می یابد؟ خیر

نتیجه ارسال آزمایش چه مدتی طول میکشد ؟

آزمایشگاه رازی با کاهش سرعت جواب دهی، نتایج این تست را در کمتر از ۲ ماه  حدود 3 ماه آماده میکند.

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی رازی تمام تست های مربوط به غربالگری پیشرفته را برای تمام زوجین با ازدواج خویشاوندی توصیه کرده و انجام میدهد.

تعداد نظرات : 2

  1. سلام‌من‌باپسرعمم‌ازدواج‌کردم‌الان‌یک‌ماهه‌باردارهستم‌این‌مشکلی‌ایجادمیکنه

    1. سلام و وقت بخیر در مرحله بارداری تست ژنتیکی ازدواج های خویشاندی توصیه نمیشود مگر اینکه بیمار ژنتیکی در بستگان نزدیک مشاهده شود.

  2. سلام ببخشید اگه با پسر عموی مادر ازدواج کنیم احتمال داره که برای بچه مشکلی پیش بیاد؟

    1. سلام، بله شانس فرزند دارای بیماری ژنتیکی در ازدواج خویشاوندی تقریبا دو برابر و بین ۶-۷٪ می‌باشد و با انجام مشاوره ژنتیک و آزمایش درخواستی میتوان به مقدار بسیار زیادی از بروز بیماری های ژنتیکی تک ژنی جلوگیری کرد.

سوال خود را بپرسید؟

شماره موبایل شما نمایش داده نمی شود و جهت اطلاع رسانی می باشد. پر کردن موارد ستاره دار اجباری *