کرج، خیابان شهید بهشتی،نرسیده به سه راه گوهردشت،ولیعصر 5
کرونا در منزل

بیمار مبتلا به کرونا در منزل

1- بیمار در یک اتاق تنها دارای تهویه مناسب قرار داده شود (در و پنجره‌های اتاق قابل بازشدن باشد).

2- جابه‌جایی و حرکت بیمار محدود شود و حتی‌الامکان فضاهای مشترک (آشپزخانه، حمام، توالت و ...) دارای تهویه مناسب بوده و پنجره‌ها جهت گردش هوا باز شوند.

3- حتی‌المقدور سایر افراد خانواده در یک اتاق مجزا باشند. در صورتی که این شرایط امکان‌پذیر نباشد، بیمار بایستی حداقل یک متر از سایر افراد فاصله داشته باشد.

4- تعداد مراقبین از بیمار به حداقل رسانده شود (حتی‌الامکان یک نفر که دارای وضعیت سلامت مطلوب بوده و دارای ضعف سیستم ایمنی و یا بیماری زمینه‌ای نباشد از بیمار مراقبت کند).

5- بیمار ملاقات ممنوع باشد و تنها مراقب بیمار با وی ملاقات کند.

6- بعد از هر بار تماس با بیمار و مکان نگهداری وی، مراقب و یا افراد خانواده، شستشو و بهداشت دست انجام دهند.

7- دست‌ها قبل و بعد از آماده کردن و خوردن غذا و یا هر زمانی که فرد احساس کند که دست‌های وی آلوده است باید شسته شود. در صورتی که آلودگی دست مشهود نباشد، می‌توان از هندراب (ضدعفونی‌کننده بر پایه الکل) استفاده کند.

8- جهت جلوگیری از انتشار ترشحات تنفسی، از ماسک طبی استفاده شود و به صورت جدی بهداشت تنفسی رعایت شود. به عنوان مثال در زمان سرفه یا عطسه، بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی بپوشانند و دستمال پس از استفاده دور انداخته شود.

9- مراقب نیز بایستی از ماسک طبی استفاده کند؛ به طوری که دهان و بینی به صورت کامل پوشانده شود و در طول استفاده از ماسک به آن دست نزنند.

10- استفاده از ملحفه‌های شخصی و ظروف اختصاصی که بتوان پس از استفاده از آن‌ها، آن‌ها را با آب و صابون شست، بلامانع است. بهتر است لباس، ملحفه، حوله‌های حمام و دست روزانه و به طور مرتب با صابون رختشویی و یا در ماشین لباسشویی با آب 60 تا 90 درجه شسته و کاملاً خشک شوند.

11- سطوحی که بیمار با آن‌ها در تماس است (میز، تخت، مبلمان اتاق و ...) بایستی روزانه تمیز و ضدعفونی شود. برای ضدعفونی کردن این وسایل می‌توان از شوینده‌ها یخانگی یا دترژنت، استفاده کرد. سطوح توالت و حمام مورد استفاده بیمار حداقل یک بار در روز شسته و ضدعفونی شود (با هیپوکلریت سدیم نیم درصد معادل 5000 pm یا به نسبت یک دهم در آب حل شود).

12- در زمان تمیز نمودن محیط زندگی بیمار بایستی از دستکش‌ها و لباس‌های محافظ و یا پیش‌بند به منظور جلوگیری از رسیدن ترشحات به بدن استفاده شوند و تا زمانی که سطح آن‌ها تمیز است می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. می‌توان از دستکش یک بار مصرف و یا دستکش خانگی استفاده کرد. دستکش‌های خانگی بایستی با آب و صابون و یا دترژنت شسته شود. دستکش یک بار مصرف بایستی پس از استفاده دور انداخته شود (قبل از درآوردن دستکش و بعد از استفاده باید دست شسته شود).

13- زباله‌های مرتبط با بیمار زباله عفونی در نظر گرفته شده و در سطل درب‌دار نگهداری و به عنوان زباله عفونی دفع شود.

14- از انواع مواجهه با لوازم آلوده که در ارتباط مستقیم با بیمار هستند اجتناب شود.

پرسش شما

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شده.لطفا فیلدهای ستاره دار را پر کنید