ازدواج خویشاوندی
ژنتیک

ازدواج خویشاوندی

53 بازدید

 ازدواج فامیلی اصطلاحی است که برای توصیف ازدواج بین خویشاوندان خونی به کار می رود که حداقل یک جد مشترک اما نه با نسبتی دورتر از والدین-والدین پدربزرگ و مادر بزرگ دارند ؛ ارتباط خویشاوندی دارای درجه بندی می باشد درجه اول ارتباط بین فرزندان و والدین، درجه دوم ارتباط بین عمو و برادر زاده و خاله و خواهر زاده و پدربزرگ و نوه می باشد درجه سوم ارتبط بین پسر عمو و دختر عمو، پسر خاله و دختر خاله، پسر دایی و دختر عمه، دختر دایی و پسر عمه باشد درجه چهارم ارتباط بین نوه خاله با دختر خاله و نوه عمو با پسر عمو می باشد درجه پنجم ارتباط بین نوادگان است. در خاورمیانه ازدواج درجه سوم بیشتر مرسوم است. بر اساس آمارهای جهانی 3 تا 4 درصد مرگ ومیر نوزادان به دلیل اختلالات ژنتیکی رخ میدهد.  و در این میان نگرانی‌هایی در رابطه با انتقال بیماری‌های ژنتیکی در ازدواج فامیلی وجود دارد چرا که در ازدواج فامیلی ریسک بروز بیماری‌های ژنتیکی تقریبا 2 الی 2.5  برابر نسبت به ازدواج های غیر خویشاوندی افزایش پیدا می‌کند مثلاً اگر ریسک بروز بیماری‌ای در دیگر افراد جامعه 3-2 درصد باشد، در فرزند حاصل از ازدواج خویشاوندی، به 6-5 درصد می‌رسد که این ریسک با احتمال تکرار معلولیت در فرزندان بعدی خانواده همراه می باشد؛ بنابراین در این نوع ازدواج‌ها مشاوره ژنتیک اکیدا توصیه می‌شود.

 

احتمال بروز چه بیماریهایی در فرزند پدر و مادری که ازدواج خویشاوندی داشته اند بیشتر است؟

به طور کلی احتمال بروز بیماری های ژنتیکی نادر با وراثت اتوزوم مغلوب در ازدواج های فامیلی افزایش پیدا میکند.

 

v آزمایش ژنتیک ازدواج بر روی چه نمونه ای انجام میشود؟

10 سی سی نمونه خون آغشته در لوله حاوی ماده ضد انعقاد خون EDTA

 

v آیا برای انجام تست ژنتیک باید ناشتا بود؟

خیر نیازی نیست

 

آیا هر دو خانم و آقا با هم تست ژنتیک را باید انجام بدهند؟

vتست ژنتیک (Expanded Carrier Screening) با بررسی حدود 23 هزار ژن ابتدا در نمونه خون خانم انجام می شود و در صورتیکه جهش ژنتیکی بیماریزایی شناسایی شد همان ژن را بر روی نمونه خون آقا بررسی میکنند در صورتیکه آقا هم برای همان جهش ژنی ناقل باشد مرحله بعدی بررسی همان جهش از نمونه پرز کوریونی جنین (cvs) در زمان بارداری می باشد. چنانچه مشخص شود جنین هر دو جهش ژنی بیماریزا را از والدین خود به ارث برده باشد. دستور سقط توسط پزشک ژنتیک داده می شود. همچنین لازم به ذکر است که بیماری شایع تحلیل عضلانی نخاعی بنام SMA که با روش های توالی یابی قابل تشخیص نمی باشد و جهش ژنی این ژن با استفاده از یک روش دیگری بنام MLPA ارزیابی می شود.

 

ازدواج خویشاوندی با رابطه دور هم خطرناک می باشد؟

 ازدواج خویشاوندی از درجه 5 به بعد ریسک خطر همانند ازدواج غیر خویشاوندی دارد

 

زمان آزمایش ژنتیک برای ازدواج خویشاوندی چه موقع می باشد؟

 این تست را می شود قبل از ازدواج یا بعد از ازدواج ( قبل از بارداری انجام داد)

 

اگر فرزند اول سالم متولد شود، احتمال اینکه فرزند دوم مبتلا باشد، وجود دارد؟

چنانچه پدر و مادر برای یک جهش بیماریزا ناقل باشند احتمال تولد فرزند مبتلا در هر بارداری برای بیماری مورد نظر 25 درصد می باشد. و در صورتیکه فرزند اول سالم باشد خطر ریسک بیماری برای فرزند دوم را کم نمیکند.  

 

آیا برای انجام تست ژنتیک باید ناشتا بود؟

خیر نیازی نیست

 

آیا بیمه به آزمایش ژنتیک ازدواج خویشاوندی اختصاص می یابد؟ خیر

نتیجه ارسال آزمایش چه مدتی طول میکشد ؟

حدود 3 ماه

آزمایشگاه رازی

پیشرو در ارائه خدمات آزمایشگاهی،پاتولوژی،ژنتیک با بروزترین فناوری های دنیا.