هلیکوباکتر پیلوری H.Pylori
۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۱ 0
هلیکوباکتر پیلوری H.Pylori

هلیکوباکتر پیلوری H.Pylori

هیلیکوباکترپیلوری باکتریی است  که بعد از ورود به بدن در دستگاه گوارش رشد می کند . بعد از چندین سال در معده یا اثنی عشر (دوازدهه)ایجاد زخم میکند و در بعضی افراد منجر به سرطان معده شود.

عفونت H.Pylori شایع است . 3/2 مردم جهان به این میکروب مبتلا هستند . در اکثر افراد زخم یا علائم خاصی ایجاد نمی کند . در صورت داشتن علائم بالینی و تشخیص H.Pylori این عفونت قابل درمان می باشد و زخم معده بهبود خواهد یافت.

با تصفیه آب و رعایت اصول بهداشتی تعداد افرادی که به این عفونت مبتلا می شوند نسبت به گذشته کاهش یافته است .میکروب بعد از ورود به بدن به سلولهای پوششی معده که وظیفه ی محافظت از اثر اسید به دیواره معده دارند می چسبد بعد از اینکه میکروب به پوشش معده صدمه زد اسید در این قسمت ها اثر کرده و سبب بوجود آمدن زخم در آن می شود که می تواند باعث خونریزی شود و عفونت ایجاد کند یا با ایجاد انسداد مانع تخلیه معده شود.

 

علائم بالینی :

کسی که زخم معده داشته باشد در قسمت بالای شکم در زیر جناغ سینه احساس گرفتگی و سوزش خواهد داشت .این سوزش عود کننده است و بیشتر مواقع موقعی که معده خالی است احساس می شود.

مثلا بین دو وعده غذا یا در نصف شب که با مصرف غذا بهبودی می یابد.

علائم دیگر شامل حالت تهوع ، استفراغ و کاهش وزن می باشد . زخم معده می تواند خونریزی کند که علامت آن سیاه شدن مدفوع می باشد.

عفونت H.Pylori می تواند ایجاد سرطان معده کند ولی خیلی شایع نیست.

 

تشخیص :

برای تشخیص از آزمایش خون و مدفوع استفاده می شود.

آزمایش تنفسی اوره (UBT) : در این آزمایش بیمار مایع حاوی اوره را مصرف می کند و در داخل  کیسه مخصوصی تنفس می کند . در صورت وجود H.Pylori میکروب اوره را تجزیه کرده وCO2  تولید میکند که مقدار آن خیلی بیشتر از حالت معمولی است.

آندوسکوپی : که در این آزمایش پزشکان لوله دارای دوربین را به داخل معده فرستاده و مخاط آن را بررسی می کنند و در صورت لزوم بیوپسی (تکه برداری)می کنند و به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می کنند.

- ممکن است آزمایش خون برای بررسی کم خونی لازم شود.

- آزمایش مدفوع برای وجود خون مخفی

- آزمایش مدفوع برای بررسی وجود میکروب H.Pylori در مدفوع و آزمایش خون برای بررسی وجود آنتی بادی بر علیه H.Pylori.

آنتی بادی های موجود در خون بر علیه H.Pylori عمدتا از نوع IgG  می باشند . آنتی بادی نوع IgA کمتر شایع است ولی در صورتیکه وجود داشته باشد به معنی عفونت شدیدتر است . تعداد کمی از بیماران فقط آنتی بادی از نوع IgA تولید می کنند . وجود آنتی بادی از نوع IgM  نادر است و در صورت مثبت شدن به معنی ابتلا تازه به میکروب می باشد.

 

ترجمه شده از WebMed

 

برچسب ها (کلمات کلیدی): ‏ پیلوری H.Pylori هلیکوباکتر

دیدگاهی برای این مقاله ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه
کلیه حق و حقوق این وب سایت متعلق است به آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی کرج.