ویروس هپاتیت بی (HBV)
۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۴ 0
ویروس هپاتیت بی (HBV)
0   110   5   0

ویروس هپاتیت“بی” عامل بروز بیماری هپاتیت “بی” در انسان است. این ویروس در کبد انسان جایگزین شده و تکثیر می نماید. مواد تولید شده توسط این ویروسها به گردش خون می ریزند. بخش فعال ویروس درقسمت مرکزی آن قرار دارد . همان آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت “بی”  (HBs Ag) در سطح ویروس قرار گرفته است . هر کس که این ذرات سطحی کوچک  (HBs Ag) در خون او وجود داشته باشد ، فرد آلوده تلقی می شود .

انجام آزمایشات خونی حساس ، تکثیر ویروس در بدن را مشخص می نماید. حساسترین آزمایش خون در بیماران که بر تکثیر ویروس در بدن دلالت می کند ، آزمایش پی- سی- آر (  HBV DNA یا PCR  ) است . امروزه امکان اندازه گیری کمی ویروس در خون نیز فراهم شده است و با استفاده از  آن می توان در مورد شیوه درمان و پیگیری تصمیم گیری کرد.

بر اساس آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی (WHO) حدود 400 میلیون نفر در سراسر جهان حامل ویروس هپاتیت"بی"هستند و این بیماری پس از بیماری سل و مالاریا شایعترین بیماری عفونی و مسری است

شیوع ناقلین هپاتیت“بی”در جامعه ایرانی حدود 3 درصد افراد جامعه یا قریب به دو میلیون نفر است

 

علائم و نشانه ها

بیماری هپاتیت می تواند بدون علامت باشد و یا علایمی بسیار شدید همراه با گرفتاری شدید کبدی ایجاد کند . معمولا پس از ورود ویروس به درون بدن و پس از یک دوره نهفتگی،علایمی شبیه سرماخوردگی مثل ضعف ،خستگی ، احساس کسالت ، بی اشتهایی ، تب ، درد عضلانی ، التهاب مفاصل و بثورات پوستی ممکن است ایجاد شود . پس از مدتی مرحله دوم علایم به صورت بروز زردی و بهبود علایم مقدماتی به همراه تیره رنگ شدن ادرار یا کمرنگ شدن مدفوع بروز می نماید بعد از این مرحله بیمار وارد مرحله نقاهت می شود . معمولا کودکان علائم خفیف تری را بروز می دهند و بیشتربدون علامت هستند. بسیاری از مبتلایان به این بیماری علائمی دال بر بروز زردی نمی دهند ، علت این امر ابتلا در دوران نوزادی و کودکی است که اغلب بدون علامت است.

 

تشخیص هپاتیت  “بی”

همانطور که گفته شد یکی از روشهای تشخیصی این بیماری ، اندازه گیری آنتی ژن سطحی این ویروس یعنی  (HBs Ag) است . اندازه گیری آنزیمهای کبدی (به ویژه آنزیمهای ALT  و  AST )می تواند نشانه ای مفید جهت تعیین وجود بیماری در کبد باشد . در صورت افرایش سطح خونی آنزیمهای کبدی یا وجود اختلال در سونوگرافی کبد ،انجام آزمایش پی – سی – آر ضروری است .

 

راه های انتقال

ویروس هپاتیت “بی” از راههای زیر منتقل می شود:

  1. انتقال ازراه خون و فرآورده های خونی
  2. انتقال از طریق مادر آلوده به نوزاد
  3. انتقال از راه جنسی
  4. انتقال از طریق نیش برخی حشرات
  5. انتقال از طریق اقدامات دندانپزشکی
  6. انتقال در بین اعضای خانواده

 

ناقل هپاتیت

ویروس هپاتیت می تواند برای سالها به صورت نهفته در بدن باقی بماند و فرد در واقع به عنوان "ناقل هپاتیت" شناخته شود. بیماری هپاتیت به کسانی گفته می شود که ویروس هپاتیت در خونشان بیش از 6 ماه وجود داشته باشد، حال عمومی خوبی داشته و در بررسی آزمایشگاهی اختلال در کار کبد آنان مشاهده نشود. در چنین شرایطی ویروس به صورت مسالمت آمیز در داخل بدن وجود داردولی به کبد آسیبی نمی رساند . درایران 3 ناقلین هپاتیت “بی” 3 درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

 

علایم و نشانه ها در ناقلین

در اغلب موارد عفونت از مادران آلوده به نوزادان منتقل می شود و تا سالها علامتی دیده نمیشود . در برخی موارد نیز به دنبال هپاتیت حاد ویروسی ،فرد ناقل بیماری می شود . در این افراد به دنبال علائم هپاتیت از جمله بی اشتهایی ، ضعف ، بی حالی، پررنگی ادرارو زردی، سیستم ایمنی بدن نمی تواند (HBs Ag)را منفی نماید و بعد از شش ماه با وجود بهبودی ظاهری ،فرد آلوده باقی می ماند. گاهی اوقات برخی از ناقلین هپاتیت از ترش کردن ،سوزش سردل و احساس سنگینی در سمت راست شکم و بی اشتهایی شاکی هستند. این علائم ارتباطی به بیماری هپاتیت ندارد . ویروس هپاتیت درخون و همه ترشحات بدن (بزاق، عرق) افراد ناقل وجود دارد.

تاکنون درمانی برای ناقلین هپاتیت “بی” ارائه نشده است و از آنجایی که عملکرد کبد آنان خوب است ، نیازی به درمان نیز ندارند . به اعتقاد مولف ، مصرف بیشتر سبزیجات و میوه جات تازه ، مصرف بیشتر محصولات دریائی (ماهی و..) وپرهیزاز مصرف چربی و اغذیه آماده و مصرف بیشتر ویتامین  B1می تواند در جلوگیری از فعال شدن بیماری و حتی منفی شدن HBs Agموثر باشد.

باید توجه داشت که هپاتیت “بی” حاد در 90 تا 95 درصد موارد به طور خود بخودی بهبود یافته و ویروس آن نیز به صورت کامل از بدن دفع می شود . در 5 تا 10 درصد موارد ویروس در بدن باقی می ماند و حالت ناقل هپاتیت پیش می آید .

در این مرکز شاخص های تمامی آزمایشات مربوط به هپاتیت B انجام می شود.

 

دسته بندی : غدد
مقالات مرتبط
هپاتیت خود ایمنی  (Autoimmune Hepatitis)

هپاتیت خود ایمنی (Autoimmune Hepatitis)

ویروس هپاتیت سی (HCV)

ویروس هپاتیت سی (HCV)

دیدگاهی برای این مقاله ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه
©کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه رازی کرج میباشد.