غربالگری سه ماهه اول بارداری

غربالگری سه ماهه اول بارداری
۱۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۷ 0
غربالگری سه ماهه اول بارداری

غربال‌گری سه ماهه اول ترکیب سونوگرافی جنینی و آزمایشات خون مادر است. این آزمایش در سه ماهه اول بارداری در طی هفته 11 تا هفته 12 الی 13 انجام می‌شود. برای بررسی احتمال نقص جنینی استفاده می‌شوند. این نقایص شامل نقص‌های کروموزومی مثل سندرم دان (مونگولیسم) یا تریزومی های 18 و 13 می‌باشد.

 

غربالگری سه ماهه اول شامل:

سونوگرافی برای NUCHAL TRUNSLUCENCY به معنی بررسی احتباس مایع در پشت گردن جنین است افزایش ضخامت NT با تریزومی 21 (سندرم دان)، آنورمالی‌های بزرگ جنینی به‌خصوص ناهنجاری‌های مادرزادی قلبی و سندرم‌های ژنتیکی همراه است.

 

تست‌های آزمایشگاهی

تست‌های آزمایشگاهی شامل دو ماده‌ای است که در خون تمام خانم‌های باردار وجود دارد.

Pregnacy – associated plasma proteinA (PAPP – A) این پروتئین در اوایل بارداری توسط جفت تولید می‌شود. مقدار غیر طبیعی آن می‌تواند به معنی افزایش احتمال نقص کروموزومی می‌باشد.

Human chorionic gonadotropin (hCG) این هورمون نیز مانند (PAPP-A) در اوایل بارداری توسط جفت ترشح می‌شود، مقدارغیر طبیعی آن باعث افزایش ریسک نقص کروموزومی می باشد.

Cell – free DNA scanning این آزمایش DNA جنینی موجود در خون مادر را بررسی می‌کند.در این آزمایش وجود کروموزوم‌های غیرطبیعی بررسی می‌شوند. و می‌تواند نقص کروموزوم‌های جنسی را نیز بررسی نماید. این آزمایش نقص‌ها ساختمانی جنین مثل اسپینابیفیدا  (نقص لوله عصبی) یا نقص دیواره‌ی شکم را تشخیص نمی‌دهد.

غربال‌گری مرحله اول برای تمام بانوان باردار توصیه می‌شود. ولی آزمایش Cell Free DNA برای بانوانی که احتمال ریسک بالا دارند مثلاً خانم‌های با سن بیش تر از 35 سال توصیه می‌شود. این آزمایش در چند قلویی ارزش ندارد.

آزمایش غربالگری چهارگانه یکی از شایع ترین آزمایش های سه ماهه دوم بارداری است. عموما موقعی انجام می شود که مراقبت بارداری در سه ماهه دوم شروع شود یاغربالگری سه ماهه اول امکان پذیر نباشد. تجمیع نتایج غربالگری سه ماهه اول و دوم تشخیص احتمال سندروم دان را افزایش می دهد.

 

نتایج

تست غربالگری چهارگانه (سه ماهه دوم) چهارهورمون زیر را در خون مادر اندازه گیری می کند و عبارتند از HCG, AFP,، استریول و Inhibin Aنتیجه غربالگری چهارگانه سطح احتمال داشتن جنین با اختلالات خاص اشاره شده فوق در مقایسه با جنین نرمال را نشان می دهد. نتیجه مثبت غربالگری چهارگانه به معنی آن است که مقدار یکی یا همه هورمون های شده خارج از محدوده طبیعی می باشد. عواملی که می توانند در نتیجه غربالگری چهارگانه تاثیر گذارند عبارتند از

  • -خطا در محاسبه زمان بارداری
  • -نژاد مادر
  • -وزن مادر
  • -چند قلویی
  • -دیابت
  • IUF-
  • -کشیدن سیگار در دوران بارداری

 

برچسب ها (کلمات کلیدی): ‏ غربالگری
مقالات مرتبط
غربالگری سه ماهه دوم بارداری

غربالگری سه ماهه دوم بارداری

دیدگاهی برای این مقاله ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه
کلیه حق و حقوق این وب سایت متعلق است به آزمایشگاه پاتوبیولوژی رازی کرج.