ویروس هپاتیت سی (HCV)
۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۹ 0
ویروس هپاتیت سی (HCV)
0   136   6   0

بلافاصله پس از اینکه فردی به ویروس هپاتیت "سی" آلوده شود وارد مرحله کوتاه مدت و ابتدایی (فاز حاد) بیماری میگردد. در بعضی افراد پس از این مرحله ویروس هپاتیت به طور دائمی از بدن پاک شده و هرگز مشکل کبدی پدید نمی اید ولی حدود 85 درصد افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند وارد فاز پیشرفته و طولانی مدت بیماری(هپاتیت سی مزمن) می شوند. بر اساس تخمین سازمان بهداشت جهانی 170 میلیون ناقل هپاتیت "سی" د رجهان وجود دارد و سالانه بیش از یک میلیون مورد مرگ د راثر هپاتیت اتفاق می افتد .

 

ابتلا به هپاتیت "سی" چگونه رخ می دهد؟

این ویروس پس از تماس فرد با خون بیمار مبتلا به هپاتیت "سی" وارد بدن می شود.هپاتیت "سی" از خون یک فرد به  خون فرد دیگر منتقل می شود ولی از طریق بغل کردن ، بوسیدن ، سرفه یاعطسه کردن و آب یا غذای مشترک منتقل نمی شود. ویروس هپاتیت "سی" در محیط خارج از بدن و درون خون خشک شده نیز به مدت سه ماه زنده می ماند ولی با جو شاندن در 100 درجه سانتیگراد و به مدت 5 دقیقه از بین می رود.

 

امکان انتقال هپاتیت "سی" در موارد زیر وجود دارد:

1.استفاده از سرنگ ها یا دیگر و سایل که جهت تزریق دارو ها و موادغیر مجاز (مواد مخدر) به صورت مشترک به کار می روند . این روش شایع ترین روش انتقال هپاتیت سی در بسیاری از کشور ها است.

2. خدمات پزشکی و دندانپزشکی و خالکوبی ,حجامت,تاتو کردن,*سوراخ کردن گوش درمحل های نا مطمئن و با وسایل آلوده

3.دریافت خون یا عضو اهدایی قبل از سال 1375

4.تماس پزشکان و کار کنان مراکز بهداشتی-درمانی با خون فرد آلوده

5.موارد نادر از مادر آلوده به هپاتیت "سی" به نوزادش در حین زایمان

شایعترین راه انتقال هپاتیت "سی" روش تزریقی است که بیش از 50 درصد موارد را شامل می گردد. انتقال هپاتیت "سی" از راه جنسی نسبت به هپاتیت "بی" کمتر است.شیر دهی موجب انتقال هپاتیت "سی" نمی شود.تاکنون واکسنی ساخته نشده که بتواند در برابر ویروس هپاتیت "سی" مصونیت ایجاد کند.

 

علائم  و نشانه ها

دو نوع هپاتیت "سی" وجود دارد نوع اول هپاتیت "سی" حاد نامیده می شود و  به معنی عفونت کوتاه مدت است علائم این مرحله شبیه  آنفولانزای  خفیف است .  نوع  دوم  که هپاتیت "سی" مزمن  نامیده می شود به این  معناست که فرد به نوعی عفونت  جدی تر و طولانی  مدت مبتلا شده است.  اکثر بیماران وارد مرحله  مزمن  می شوند ولی  همچنان بدون علامت باقی  می مانند به همین علت در بسیاری از  موارد دیده  میشود  که فرد  تا 15 سال یا بیشتر تشخیص داده نشده باقی می ماند و به صورت اتفاقی بعد از اهدا خون یا بررسی کامل پزشکی متوجه ابتلا به هپاتیت "سی" می گردد.

 

اگر علائم هپاتیت "سی" در فردی ظاهر شوند این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

خستگی، تب اندک، سر درد، گلو درد خفیف ،کاهش اشتها ،تهوع، استفراغ، درد قسمت فوقانی راست شکم (روی کبد)،  درد مفاصل، خارش  پوست،  درد عضلانی ،ادرار پر رنگ و  زردی (حالتی که درآن پوست و سفیدی چشم بیمار به سمت زردی میرود).

هپاتیت "سی" به آهستگی موجب آسیب کبد بیمار میشود. حدود 85 در صد افرادیکه وارد مرحله مزمن  بیماری میشوند پس از 20  سال  یا  بیشتر دچار آسیب شدید  کبد  و اسکار کبدی (سیروز) می شوند. علائم سیروز عبارتند از:

- قرمزی کف دست ها (به علت گسترش و اتساع عروق خونی کف دست)

- تجمعی از عروق  خونی  زیر پوست به شکل عنکبوت  قرمز کوچک . این  حالت معمولا روی قفسه سینه و شانه ها و صورت دیده میشود.

- تورم شکم و پاها و صورت

- خونریزی از ورید های متسع  شده  دستگاه گوارش  که  خونریزی واریسی  گفته می شود و به صورت ملنا(مدفوع سیاه) خود را نشان می دهد.

- آسیب دستگاه عصبی و مغز که انسفالوپاتی نامیده می شود. انسفالوپاتی  می تواند علائمی مانند گیجی و اختلالات حافظه و تمرکز را در پی داشته باشد.

 

تشخیص هپاتیت "سی"

هپاتیت "سی"  با بررسی  شرح حال بیمار معاینه  وی و آزمایش های خونی  تشخیص داده می شود .  غالبا میزان آنزیم های کبدی  در خون  مبتلایان به  هپاتیت "سی"  بالا است.  هنگامی  که  پزشک به هپاتیت "سی"  مشکوک شود  وجود  آنتی بادیهای  ضد هپاتیت سی  را در خون بیمار بررسی می نماید .  در صورتیکه  آنتی بادی های  ضد هپاتیت "سی" در خون بیمار وجود داشته باشد برای تشخیص قطعی هپاتیت "سی" باید خون بیمار با آزمایش ریبا و پی سی آر  مورد  بررسی قرار گیرد.  آنتی بادیهای ضد ویروسی " سی" در خون بیمار نشانگر این است که فرد در گذشته با ویرو س تماس داشته است ولی وجود مواد ژنتیکی هپاتیت سی در خون بیمار نشان می دهد  که وی در حال حاضر مبتلا به هپاتیت "سی" است. ویروس هپاتیت "سی" انواعی دارد وبه  1a,1bدلیل قبل از شروع درمان بررسی ژنوتایپ ضروری است . موارد  همین می باشند . انجام  شمارش ویروس نیز کمک کننده است . 3aو  2aشدیدتر ازدر اکثر موارد جهت تعیین  اینکه آیا ویروس  هپاتیت "سی" موجب اسکار در کبد شده است یا خیر بیوپسی (نمونه برداری) از کبد صورت میگیرد.به این منظور پزشک  به سادگی و با  بی حسی موضعی  و سوزنی را از  فضای بین دنده های بیمار وارد  کبد نموده و نمونه کوچکی از بافت کبد را جهت  بررسی زیر میکروسکوپ جدا  می کند.

 

در این مرکز تمامی تست های مربوط به تشخیص و تایید این ویروس قابل انجام می باشد.

دسته بندی : غدد
مقالات مرتبط
ویروس هپاتیت بی (HBV)

ویروس هپاتیت بی (HBV)

دیدگاهی برای این مقاله ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه
©کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه رازی کرج میباشد.