فشار خون
۰۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۶ 0
فشار خون
0   66   5   0

فشار خون Hypertension

فشار خون یا پرفشاری خون یک وضعیت طولانی مدت پزشکی است که در آن فشار سرخرگ ها به طور دائم افزایش یافته است. بطور معمول افزایش فشار خون علامتی ندارد ولی پرفشاری خون طولانی مدت ریسک مهمی برای بیماری های عروقی قلب ، سکته مغزی ، نامنظمی ضربان قلب ، بیماری های سرخرگ های محیطی ، کاهش بینائی ، بیماری مزمن کلیوی و زوال عقل می باشد.

 

پرفشاری خون به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شود.

حدود 90 تا 95 درصد موارد فشار خون اولیه می باشد. معنی آن عبارت است از اینکه علت فشار خون سبک زندگی و عوامل ارثی می باشد. عوامل موثر سبک زندگی که باعث افزایش احتمال می شوند عبارتند از :

مصرف نمک طعام زیاد همراه غذا ، چاقی ، کشیدن سیگار و مصرف الکل می باشد.

5 تا 10 درصد باقیمانده فشار خون ثانویه می باشند.فشار خون ثانویه به مواردی گفته می شود که در آن علت افزایش قابل شناسائی است مثل بیماری های مزمن کلیه ، تنگی سرخرگ های کلیوی ، بیماریهای غدد داخلی یا مصرف قرص های ضد بارداری.

فشار خون با اندازه گیری دو فشار بیان می شود.فشار سیستولیک و دیاستولیک که فشار خون حداکثر و حداقل می باشد. برای اکثر افراد بالغ فشارخون سیستولیک در حالت استراحت برابر با 100 تا 130 میلی متر جیوه و 60 تا 80 میلی متر جیوه فشار دیاستولیک می باشد. بنابراین فشار خون 90/140 میلی متر جیوه بعنوان پرفشاری خون شناخته می شود.تغییر سبک زندگی و درمان داروئی سبب کاهش فشار خون می شود. تغییرات سبک زندگی شامل کاهش وزن ، ورزش ، کاهش مصرف نمک و الکل و غذای سالم می باشد و در صورتیکه تغییرات مذکور موثر واقع نشد استفاده از دارو لازم است . درمان داروئی در 90 درصد موارد موثر است. درمان داروئی فشار خونی که افزایش متوسط دارد ( بیش از mg/hg 100/160 ) باعث افزایش طول عمر می شود. تاثیر درمان داروئی در فشار خون بین 80/130 تا 100/160 میلی متر جیوه در گزارش های مختلف متفاوت است. افزایش فشار خون های بین 16 تا 37 درصد مردم جوامع مختلف وجود دارد. این باور وجود دارد که %18 مرگ و میرها بعلت افزایش فشار خون می باشد.

 

علائم :

افزایش فشار خون معمولا بدون علامت است و در جریان غربالگری یا بستری شدن به علل دیگر کشف می شود ولی بعضی بیماران علائمی مثل سردرد صبحگاهی در پشت سر در صبح ، احساس سرگیجه و وزوز گوش شاکی هستند.

 

فشار خون ثانویه :

در صورتیکه علائم اضافی خاصی وجود داشته باشد احتمال فشار خون ثانویه مطرح می شود و فشار خونی است که عامل آن قابل تشخیص است . مثلا سندرم کوشینگ که با علائم چاقی تنه ، افزایش قند خون ، صورت گرد (چون ماه) و توده چربی در پشت گردن و شانه ها و ترک های پوستی بنفش رنگ مشخص می شود. پرکاری تیروئید که باعث کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد ، طپش قلب ، چشم های برجسته و لرزش می شود. تنگی یا انسداد سرخرگ کلیوی که معمولا در یک طرف خط وسط با صدای ضربان دارجریان خون مشخص می شود یا تنگی آئورت که معمولا مادرزادی است و باعث اختلاف فشار خون دست و پا از یکدیگر می شود یا نبض کشاله ران حس نمی شود.یا بیماری فئوکروموسیتوم  که بعلت وجود توده مترشحه در غده فوق کلیه می باشد وبصورت حملات فشار خون خود را نشان می دهد و علائمی مثل سردرد ، طپش قلب ، رنگ پریدگی و تعریق زیاد همراه است.

 

فشار خون بحرانی :

افزایش شدید فشار خون سیستولیک بیش از mm/hg 180 دیاستولیک بیش از mm/hg 120 فشار خون بحرانی نامیده می شود براساس وجود صدمه اعضای دیگر بدن به دو نوع فوری و اضطراری تقسیم می شود.

در نوع فشار بحرانی فوری دلیلی بر وجود ضایعه اعضای دیگر وجود ندارد و از داروهای کاهش دهنده فشار خون خوراکی استفاده می شود تا فشار را در طی 24 تا 48 ساعت کاهش دهند.

در نوع فشار بحرانی اضطراری دلایلی بر وجود صدمه به یک یا چند عضو وجود دارد بیشترین اعضایی که صدمه می بینند عبارتند از مغز ، کلیه ، قلب و ریه که علائمی مثل کاهش هوشیاری ، خواب آلودگی ، درد قفسع سینه ، نفس کشیدن تند دارد. در این حالت فشار خون باید سریعتر کاهش داده شود تا از صدمه بیشتر پیشگیری شود.

 

روش اندازه گیری :

برای اندازه گیری دقیق فشار خون اول بیمار 5 دقیقه در وضعیت درازکشیده و راحت در محیطی آرام قرار گیرد فشار از بالای آرنج گرفته می شود باید دست راحت بوده و در زیر آن وسیله نرمی قرار گیرد و باید ارتفاع آن برابر قلب باشد بعد از شنیدن صدای ضربان که فشار سیستولیک است به آهستگی بایدهوای دستگاه تخلیه شود تا فشار دیاستولیک اندازه گیری شود.

 

بررسی بیشتر :

در صورتیکه فشار خون تشخیص داده شد باید تلاش شود که زمینه ای که سبب فشار خون شده و علائم آنها بررسی شود . بیشتر بیماری هایی که باعث فشار خون بخصوص در جوانان و کودکان می شود بیماری کلیه است .

 

آزمایشاتی که در بیمار مبتلا به فشار خون باید انجام گیرد عبارتند از :

آزمایشات کلیه شامل کامل ادرار ، جستجوی پروتئین در ادرار ، آزمایش اوره و کراتینین خون، آزمایش غدد داخلی شامل سدیم ، پتاسیم ، کلسیم و TSH

آزمایشات متابولیک شامل قند ناشتا ، کلسترول ، تری گلیسیرید ، HDL ، LDL.

سایر آزمایشات CBC ، نوار قلب ، عکس قفسه سینه می باشند.

 

فشار دیاستولیک mm/hg

فشار سیستولیک mm/hg

گروه

کمتر از 60>

کمتر از 90>

کمی فشار خون

84- 60

  129- 90

طبیعی

89- 85

 139- 130

پیش فشار خون

99- 90

159 - 140

مرحله اول فشار خون

109- 100

179- 160

مرحله دوم فشار خون

بیشتر از 120

بیشتر از 180

فشار خون بحرانی

 

دسته بندی : خون
مقالات مرتبط
افزایش پرولاکتین خون (Prolactinemia)

افزایش پرولاکتین خون (Prolactinemia)

دیدگاهی برای این مقاله ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه
©کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه رازی کرج میباشد.