تعیین جنسیت جنین از خون مادر

تعیین جنسیت جنین از خون مادر
۰۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۶ 0
تعیین جنسیت جنین از خون مادر
0   37   0   0

این تست غربالگری دقیق، حضور کروموزم Y در DNA آزاد جنینی موجود در خون مادر را تشخیص می‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و هیچ خطری برای مادر یا جنین وی ندارد. در این آزمایش با استفاده از تکنیک پیشرفته و حساس Real-Time PCR و با استفاده از پروب‌های اختصاصی بدنبال قطعات خاص در کرومووزم Y می‌گردیم. مزیت این روش، ارزیابی کمی کروموزوم Y با استفاده از استانداردهای مشخص می‌باشد. آزمایش تشخیص حینسیت برای خانواده‌هایی که بیماریهای ژنتیکی وابسته به جنس دارند (مانند هموفیلی و فاویسم)، و خانواده‌هایی که از روی کنجکاوی تمایل دارند هر چه زودتر حنسیت جنین خود را بدانند قابل انجام است. با استفاده از این تست امکان تشخیص جنسیت جنین از هفته 8 بارداری وجود دارد در حالی که با سونوگرافی معمولا زودتر از هفته 16 بارداری امکان تشخیص دقیق وجود ندارد. این تست را می‌توان از هفته 8 بارداری با دقت 85 درصد و از هفته 10 و 12 بارداری با دقت 90 درصد و 95 درصد انجام داد. نتایج این آزمایش به صورت زیر بیان می‌شود :

Positive: به معنی وجود کروموزوم Y در نمونه خون مادر است و در نتیجه جنین پسر می‌باشد. چنانچه حاملگی از نوع چند قلویی باشد با مثبت شدن تست فقط می‌توان گفت که حداقل یکی از جنین‌ها پسر است.

Negative: به معنی عدم وجود کروموزوم Y بوده که به معنی دختر بودن جنین یا جنین‌ها می‌باشد البته تفسیر دومی هم برای نتیجه منفی وجود دارد و آن بدین معنی است که میزان DNA جنینی در خون مادر بقدری کم بوده که امکان تجسس کروموزوم Y در آن وجود نداشته است در چنین شرایطی می‌توان دو هفته بعد مجددا تست را تکرار کرد.

 

دسته بندی : آزمایش ژنتیک

دیدگاهی برای این مقاله ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه
دسته بندی ها
برچسب ها
©کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه رازی کرج میباشد.