آلودگی هوا
۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۱ 0
آلودگی هوا
0   86   1   0

آلودگی هوا مخلوطی از مواد طبیعی و ناشی از فعالیت انسانی در هوای  قابل تنفس می باشد.آلودگی هوا به دو قسمت داخل و خارج از خانه تقسیم می شود.

 

آلودگی هوای خارج 

■ذرات ریز ناشی از سوخت های فسیلی (مثل ذغال و محصولات حاصل از نفت خام که در تولید انرژی استفاده می شود.

■گازهای زیان آور (دی اکسید گوگرد ، اکسید نیتروژن ، مونواکسید کربن ،بخارات شیمیایی)

■اوزن موجود در سطح پایین هوا ( فرم واکنش دهنده اکسیژن و ماده اولیه دود شهری)

■دود سیگار

 

آلودگی هوای داخل خانه : شامل برخورد با ذرات ، مونواکسیدکربن و سایر مواد آلوده کننده که در هوای داخل ساختمان ها

■گازها (مونواکسید کربن ، رادون و غیره)

■مواد شیمیایی موجود در خانه

■مواد ساختمانی مثل آسبست، فرم آلدئید ، جیوه و غیره

■مواد حساسیت زا (سوسک و  فضولات موش)

■دود سیگار

■قارچ ها و گرده گیاهان

در بعضی مواقع آلودگی هوای خارج ساختمان بعلت بازبودن پنجره ها ، درها یا تهویه به داخل ساختمان وارد می شود.

 

تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت

آلودگی هوا تاثیرات زیادی برسلامتی انسان دارد ، از آن جمله بیماری های ریوی (شامل آسم ، تغییرات عملکرد ریه) بیماری های قلبی عروقی ، عوارض بارداری (مثل زایمان زودرس) مرگ جنین و حتی سرطان ریه می باشند.

 

چگونه می توان احتمال آلودگی هوا را کم کرد؟

آلودگی هوای داخل ساختمان را با تهویه خوب و تمیزکردن منظم به منظور پیشگیری از ذرات گردو غبار ، کپک ها ، پاک کردن تمام مواد آلوده کننده شناخته شده مثل مواد پاک کننده قوی ، اسپری ها کاهش برخورد با آلوده کننده های خارج ساختمان ، پرهیز از مناطق دارای ترافیک و پرهیز از دود سیگار

 

مقدار آلودگی هوا

مقدار هوای آلوده ای که تنفس می کنیم بستگی به عوامل مختلف دارد مثل استفاده از انرژی پاک برای پخت و پز و گرمایش ، ساعت روز ، چگونگی هوا . یکی از عوامل آلودگی منطقه ای ساعت شلوغ روز می باشد ولی هوای آلوده می تواند مسافت طولانی را طی کند.

 

آلودگی داخل ساختمان

عامل اصلی آلودگی هوای داخل ساختمان استفاده از سوخت فسیلی ، چوب و سایر محصولات زیستی برای پخت و پز ، گرمایش و روشنایی است. سالانه حدود 3.8 میلیون نفر بعلت آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می شوند. استفاده از سوخت جامد و شعله برای پخت و پز،گرمایش و روشنایی باید محدود شود . استفاده از اجاق ها و سوخت های مدرن آلودگی را کاهش می دهد.

 

صنعت

در خیلی از کشورها تولید انرژی عامل مهم آلودگی هوا است. استفاده از ذغال چوب عامل بزرگ آلودگی هوا است. استفاده از ژنراتورهای دیزلی در مناطقی که از شبکه کشوری دور هستند.

کارخانه ها

استفاده از حلال ها در کارخانه های مواد شیمیایی باعث آلودگی هوا می شود.

√برنامه ریزی برای استفاده بهینه از انرژی و تولید آن از منابع تجدیدپذیر اثرات مستقیم در کاهش آلودگی هوا دارد.

 

حمل و نقل

حدود 1/4 آلودگی ،دی اکسید کربن ناشی از حمل و نقل می باشد و این نسبت در حال افزایش است و عامل حدود 400,000 مرگ و میر زودرس در سال می باشد. حدود نصف مرگ و میر ناشی از حمل و نقل بعلت سوخت دیزلی می باشدو میزان زوال عقل در افرادی که در اطراف محل های ترافیک زندگی می کنند حدود 12% بیشتر می باشد.

 

کاهش آلودگی هوا

کاهش آلودگی ناشی از حمل و نقل یکی از عوامل مهم برای بهبود کیفیت هوای تنفسی بخصوص در شهرها است. استانداردهای برای استفاده از سوخت پاکتر و افزایش استانداردهای انتشار آلودگی وسایل حمل و نقل می تواند آلودگی ناشی از آن را تا حدود 90 درصد یا بیشتر کاهش دهد.

 

کشاورزی

عمده ترین آلوده کننده کشاورزی دام ها می باشند که تولید متان و آمونیاک می کنند شالیزارهای برنج و سوزاندن ضایعات کشاورزی نیز متان تولید می کنند. انتشار متان سبب تولید اوزون در مجاورت سطح زمین می شود که سبب آسم و سایر بیماری های ریوی می شود. متان یک گاز قوی تر از دی اکسیدکربن می باشد و در صد سال اخیر تولید آن 34 برابر شده است. حدود 24 درصد گازهای گلخانه ای جهان از کشاورزی ، جنگل ها و کاربری نامناسب زمین می باشد.

راه های زیادی برای کاهش آلودگی هوا توسط کشاورزی وجود دارد . استفاده از غذاهای گیاهی و کاهش مصرف گوشت ، کشاورزان می توانند با استفاده از غذای قابل هضم بیشتر و بهبود چرای حیوانات و مدیریت چراگاه ها از تولید متان توسط احشام جلوگیری کنند.

سوزاندن زباله باعث آزاد شدن گاز خطرناک دی اکسین ، فوران ، متان و ذرات ریز مثل کربن سیاه به اتمسفر می شود. تخمین زده می شود که حدود 40% زباله در هوای آزاد سوزانده می شوند . این مشکل در اطراف شهرها و در کشورهای در حال توسعه شدیدتر می باشد.

√بهبود جمع آوری ، جداسازی و دفع زباله های جامد باعث کاهش زباله های سوختی یا دفن شدنی شده است. جداسازی زباله های زیستی و تبدیل ان به کمپوست یا انرژی زیستی باعث بهبود خاک و تامین منبع انرژی جایگزین گردیده است. حدود 1/3 غذاها دور ریخته می شود که کاهش آن نیز می تواند در بهبود هوا موثر باشد.

 

سایر منابع آلودگی هوا

تمام آلودگی هوا ناشی از فعالیت انسان نیست. فعالیت آتشفشانی ، طوفان شن و سایر پروسه های طبیعی می تواند مشکل ساز باشد. طوفان شن خیلی مهم است و در این طوفان ها ذرات ریز می توانند هزاران کیلومتر جابجا شوند و می توانند عوامل بیماری زا و مواد خطرناکی باشند که ایجاد بیماری های حاد یا مزمن تنفسی نمایند.

دسته بندی : داخلی

دیدگاهی برای این مقاله ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه
دسته بندی ها
برچسب ها
©کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه رازی کرج میباشد.