ایکتیوز
۱۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۳ 0
ایکتیوز
0   44   0   0

ایکتیوز یک بیماری پوستی همراه با خشکی و پوسته پوسته شدن شدید پوست می باشد. این بیماری جز بیماری های نادر بوده و غیر مسری است. در تمام نژاد ها دیده شده و در هر دو جنس به یک نسبت وجود دارد و از هر 16 هزار نوزاد یک نفر آن ها به این بیماری مبتلا می شوند.

علل ایجاد بیماری:

این بیماری انواع مختلفی دارد و اغلب آن ها از طریق وراثت منتقل می شود. دارای وراثت اتوزومی مغلوب می باشد، والدین سالمند ولی حامل ژن معیوب می باشند که اگر والدین هر دو دارای ژن معیوب باشند  فرزندان خود را به این بیماری مبتلا خواهند کرد.

در مواردی بسیار نادر هم دیده شده که حتی والدین حامل ژن معیوب هم نبوده و جنین به طور خود به خودی دچار جهش شده است.

علائم بیماری:

در بیش تر افراد علائم بیماری در حین تولد دیده می شود ولی در بعضی دیگر ممکن است نوزاد ابتدا سالم به نظر آید و به تدریج بیماری از دست ها شروع شده و کل سطح بدن را در برگیرد.

رنگ پوست در انواع مختلف آن از سفید ، خاکستری و قهوه ای تغییر می کند علائم آن عبارتند از:

خشکی پوست و پوسته پوسته شدن، خارش و قرمزی پوست، ترک خوردگی، اگزما، آلرژی های پوستی، ضخیم شدن پوست، عفونت ها، ریزش مو و (پوسته پوسته شدن کف سر) عفونت گوش و ناشنوایی(جمع شدن پوسته ها) نابینایی (افزایش ضخامت پوست اطراف چشم) بعضی انواع این بیماری کشنده است.

درمان بیماری:

درمان قطعی وجود ندارد ولی با مراجعه به پزشک راهکارهایی برای کاهش علائم آن وجود دارد.

مشاوره ژنتیک: در کسانی که قصد ازدواج فامیلی دارند (قبل از ازدواج) و زوجینی که نسبت خوشاوندی دارند قبل از ازدواج بهتر است مشاوره ژنتیک انجام دهند تا از انتقال بیماری به نسل بعد جلوگیری شود.

دسته بندی : ژنتیک

دیدگاهی برای این مقاله ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه
دسته بندی ها
برچسب ها
©کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه رازی کرج میباشد.