کاریوتایپ
۲۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۴۳ 0
کاریوتایپ
0   63   3   0

همانطور که می دانید انسان دارای 23 جفت کروموزوم می باشد.کاریوتایپ شامل بررسی میکروسکوپی کروموزوم های فرد و مرتب کردن آن ها بر اساس تعداد، اندازه و ویژگی های خاص و اختصاصی هر کروموزوم می باشد و نوعی تست ژنتیکی است که نمونه خون محیطی، مایع آمنیوتیک و یا مغز استخوان به لحاظ وجود ناهنجاری های تعدادی و یا ساختاری در کروموزوم ها مورد بررسی قرار می گیرند در نتیجه می توان هرگونه تغییرات در تعداد کروموزوم ها و یا وجود تغییرات بزرگ ساختاری کروموزوم ها را تشخیص داد. در کاریوتیپ با قدرت تفکیک بالاتر می توان با توجه به کشیدگی بیش تر در کروموزوم ها و وجود بندها و ساب بند های بیش تر تغییرات کروموزومی کوچکتر را تشخیص داد.

 

موارد کاربرد آزمایش کاریوتیپ از خون محیطی

این آزمایش معمولا در مواردی از قبیل وجود سابقه سقط مکرر، مرده زایی، ناباروری در فرد یا اعضای خانواده در خویشاوندان هر یک از زوجین انجام می شود.همچنین در صورت وجود مشکلات ظاهری، نقائص عصبی، ابهام جنسیتی و عدم تشکیل غدد در نوزاد وجود عقب ماندگی و یا جسمی در کودک کوتاهی بیش از اندازه قد، عدم بلوغ جنسی، آمنوره اولیه یا ثانویه و همچنین برای تغییر جنسیت نیز انجام کاریوتیپ خون ضروری می باشد.

 

موارد کاربرد آزمایش کاریوتایپ از مایع آمنیوتیک:

  1. 1.سن بالای مادر
  2. 2.وجود سابقه مرده زایی یا مرگ داخلی رحمی جنین
  3. 3.داشتن فرزند مبتلا به سندروم داون یا فرزند دارای هرگونه مشکلات کروموزومی یا عقب ماندگی ذهنی و جسمی یا فرزند مبتلا به ترنر
  4. 4. وجود سابقه سقط
  5. 5.NT بالا و غیر طبیعی
  6. 6.وجود ریسک متوسط یا بالا در غربالگری مرحله اول یا دوم برای تریزمی های 13-18-21
  7. 7.در صورتی که پدر یا مادر یا هر دوی آن ها دارای جابجایی یا واژگونی کروموزومی باشند به منظور انجام سقط درمانی انجام آمتیوسنتز کاریوتیپ از مایع آمنیوتیک لازم می باشد.

 

موارد کاربرد کاریوتایپ از نمونه مغز استخوان

در صورتی که فرد مبتلا به انواعی از سرطان خون می باشد به منظور تشخیص قطعی بیماری از این روش استفاده می شود.اطلاع از روند و پیشرفت بیماری و همچنین لزوم و یا زمان باقی مانده تا پیوند مغز استخوان و روند پیشرفت بهبودی پس از مصرف دارو و تعیین دوز مصرفی انجام شود.

دسته بندی : ژنتیک
مقالات مرتبط
آزمایش کاریوتایپ

آزمایش کاریوتایپ

دیدگاهی برای این مقاله ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه
©کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه رازی کرج میباشد.