مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک چیست؟
مشاوره ژنتیک کرج

مشاوره ژنتیک به طور کلی ایجاد یک روند ارتباطی و آموزشی با توجه به نگرانی های مربوط به پیشرفت و یا انتقال یک بیماری ارثی است.

سابقه خانوادگی کامل و دقیق،نکته ای اساسی در کل روند مشاوره و ارزیابی ژنتیک است که هر چه فرد یا افراد مشاوره جو،اطلاعات دقیقی در مورد سابقه بیماری های ژنتیکی در خانواده (اقوام درجه 1 و 2 مانند:خواهر،برادر،پدر و مادر،پدر و مادر بزرگ،خاله و دایی) ارائه دهند،کمک شایانی به روند مشاوره دقیق خواهد کرد.


اطلاعات بیشتر علاوه بر ارائه سابقه بیماری های ژنتیکی که فرد مشاوره جو می دهد،از طریق سابقه پزشکی فرد و انجام معاینات کامل و ارزیابی های مناسب فراهم می گردد و کیفیت مشاوره ژنتیک،به این دو مورد بستگی دارد. وقتی در مشاوره خطر تکرار بیماری گفته میشود،منظور این است که این خطر در هر بارداری وجود دارد.به طور مثال: والدینه که دارای یک فرزند با بیماری ژنتیکی هستند خطر تکرار برای آن بیماری 1/4 میباشد به این معنا نیست که سه فرزند دیگر آن ها در آینده سالم می باشند.این پدیده شبیه به پرتاب سکه است.کسی از سکه انتظار ندارد که پرتاب آخرش(شیر یا خط) را به خاطر آورد و یا نتیجه پرتاب بعدیش را بداند.در نتیجه در هر بار پرتاب احتمال 1/2 شیر و 1/2 خط همیشه وجود دارد

مراحل مشاوره ژنتیکی
  • تشخیص بر مبنای تاریخچه صحیح خانوادگی
  • تاریخچه پزشکی،معاینه بالینی و بررسی های دیگر
  • ارزیابی خطر
  • برقراری ارتباط
  • بحث در مورد گزینه های موجود
  • حمایت و در تماس بودن طولانی مدت
  • رسیدن به تشخیص صحیح
پروفسور درایوش فرهود

طبق آمار موجود تنها 2 درصد ازدواج‌های غیرخویشاوندی در سطح جهان منجر به دنیا آمدن کودکی که دارای بیماری ژنتیکی است شده است اما در ازدواج‌های فامیلی احتمال ابتلا به بیماری 4 درصد است که می‌توان با انجام مشاوره‌های ژنتیک این خطر را به نزدیک صفر کاهش داد. این ادعا که با اصلاح ژن پدر و مادر می‌توان بیماری نوزاد را مهار کرد ادعای کذب است.

پروفسور داریوش فرهود

موثر ترین فاکتور در تصمیم گیری والدین مبنی بر داشتن فرزند دیگر،گذشته از مقدار دقیق عدد خطر،مسئولیت سنگین و طولانی مدت و یا همان وخامت خطر است.پس از تشخیص و تعیین میزان خطر،کلیه اطلاعات لازم در اختیار مشاوره شونده،جهت اخذ تصمیم آگاهانی قرار می گیرد.مثال:جزئیاتی هم چون در دسترس بودن تشخیص پیش از تولد،تکنیک ها و آزمایش های تشخیصی،محدودیت ها و خطرات مربوط به آنها.


گاهی اوقات،دیگر روش های بارداری نیز مطر می گردد که شامل تلقیج مصنوعی با استفاده از اسپرم اهدایی و یا تخمک اهدایی،تشخیص ژنتیک پیش از آن گزینه می باشد.آزمایشگاه رازی دارای بهترین مرکز مشاوره ژنتیک کرج آماده خدمت رسانی به هموطنان عزیز میباشد.

©کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمایشگاه رازی کرج میباشد.